Історія Єкатеринбурга

З дитинства ми пам'ятаємо будинку червоної цегли, які стоять на вулиці Вайнера. Читаємо таблички: «Будинок почесного громадянина Телегіна», «Прибутковий будинок купців Дмитрійових». Але яка історія стоїть за цими іменами? Хто вони ці купці і торгові люди? Чим прославилися, ніж жили?

Ми вирішили розповісти екатерінбуржцам і гостям міста про таємниці та загадки колишньої вулиці Успенської. Сьогодні наша подорож пройде по короткому відрізку вул. Вайнера, який знаходиться між вул. Леніна і вул. Малишева.

Історія назви вулиці

Уявіть собі, що тут в 1735 році замість звичних магазинів стояла кріпосна стіна, бігла річка Акулінка. Але місто росло, незабаром стіну відсунули, річку засипали. А на цьому місці утворилася вулиця.

Місцевість тут залишалася болотистій, а тому 200 років тому тут співали жаби, а не вуличні музиканти. Звідси і перша назва вулиці - Жаб'яча.

Пізніше вона отримала назву Успенська по імені церкви Успіння Ново-Тихвинского жіночого монастиря. Якщо зараз стати обличчям до вулиці Малишева і подивитися вдалину, то можна собі уявити, як колись вулиця впиралася прямо в храм.

Саме в цей час тут активно почали відкриватися всілякі торгові лавки і магазини, невеликі нічліжки і питні заклади. Історично закладається торговий характер вулиці.

Свою сучасну назву вулиця Успенська отримала в 1919 році. У будинку купця Е. Телегіна (Вайнера, 14) колись знаходилося відоме страхове товариство «Росія», в якому працював революціонер і більшовик Л.І. Вайнер.

Вайнера, 8

Отже, перший будинок, який знаходиться на розі вул. Леніна і вул. Вайнера, колись належав купцю першої гільдії Іжболдіна Д. Г. Купець був не з місцевих, в Єкатеринбурзі він не жив.

Відомий Сарапульський купець займався мануфактурної торгівлею по всій країні. Власний будинок Іжболдіна знаходився в Москві.

Три верхні поверхи, які ми зараз можемо бачити, були прибудовані набагато пізніше.

Вайнера, 10. ТЦ Успенський

У 1884 році купець Н, Д Стахеев вирішив орендувати землю, на якій зараз стоїть торговий центр Успенський, і відбудувати тут двоповерхова кам'яна будівля під магазини. У 1900 році магазин з землею викупив купець А, Ф. Второв і перебудував будівлю в стилі модерн. Він торгував тут хутрами, тканинами, готовими сукнями.

Взагалі ім'я Второва і його синів було відомо всьому місту. Їх магазин був одним з найрозкішніших в місті. Тут продавалися всі останні новинки моди. Сюди навіть доставлялися тканини і фурнітура з Франції. Саме завдяки Второва багаті жінки Єкатеринбурга ніколи не відставали від моди.

Вайнера, 9. Пасаж

Історія Єкатеринбурга

А навпроти ми бачимо сучасну будівлю Пасажу. Зараз це майже що новобуд, тому що будівля була практично знесено забудовником.

Колись ще на початку ХХвека на місці сучасного Пасажу була запланована будівництво будівлі для постою військових.

Це ще була дореволюційна Росія і гроші на будівництво виділялися купцями. Кажуть, що між міською владою і купецтвом трапився якийсь конфлікт з цього приводу і будівництво було заморожено.

У революційні роки полудостроенное будівля також пустувало, не було грошей. І взагалі в той час було не до будівництва. Довгобуд стали називати «Вавилонської вежею!» Або просто «Вежею», тут жили безпритульні, влітку біля вежі можна було купити ягоди і фрукти. Будівля добудували вже після революції. У 1925 році тут відкрилися магазини і товарна біржа.

Вайнера, 12. Прибутковий будинок купця Є. Е, Ємельянова (Піца Мія)

Якось раз купець Е.Е. Ємельянов, який проживає в Москві, почув про місто Єкатеринбурзі, про те, що ведеться там жвава торгівля, що живуть в ньому люди з грошима і можна в місті вести великі справи. Ємельянов був вдумливим бізнесменом, довго він зважував всі за і проти. І нарешті вирішив відкрити в Єкатеринбурзі свій прибутковий будинок, а саме мануфактурний магазин. Жодного разу не пошкодував купець про своє рішення, гроші лилися рікою. До тих пір, поки не сталася революція.

Вайнера, 14. Будинок почесних громадян Телегіна

Історія Єкатеринбурга

Цей будинок належав цілої династії Телегін - відомих на Уралі купців.

Будинок був побудований в 1890 році в стилі еклектики з незвичайною для того часу барокової ліпниною.

Сім'ю Телегіна знав весь Єкатеринбург, але прославилися вони не стільки торговельними справами, скільки своїм меценатством.

Історія Єкатеринбурга

Біля витоків династії стояв купець другої гільдії Арсеній Стефанович, який народився ще при Катерині Великій. Його син Юхим примножив капітал батька і зміг стати вже купцем першої гільдії.

Вони не прагнули до багатства, не відчиняли один за іншим магазини, але при цьому справи їх йшли успішно, що дозволяло їм віддавати великі суми на благодійність.

Так, наприклад, на гроші Телегіна була побудована Іванівська церква і огорожа Іванівського кладовища. Мабуть, Телегін єдині купці Єкатеринбурга, чиї могили досі збереглися. Якщо ви прийдете на Іванівське цвинтарі, то відразу ж на вході побачите некропль і сімейний склеп Телегіна.

Історія Єкатеринбурга

Юхим Телегін крім торгівлі займався золотопромисловим справою, а також освоїв операції з нерухомістю.

У свою чергу його син, онук засновника династії, Олімпій Юхимович став найвідомішим меценатом нашого міста. На його гроші відкривалися притулки для дітей, відкриття першого гінекологічного відділення в міській лікарні також спонсорував Олімпій Юхимович.

Замість пам'ятника Леніна на площі 1905 року колись стояв пам'ятник Олександру другому, який був споруджений так само на гроші Телегіна.

Історія Єкатеринбурга

Останній з роду Телегін - Петро, ​​став актором. Але при цьому продовжував бути меценатом.
Через свою щедрості, великих вкладень в розвиток міста Телегін отримали звання почесних громадян міста.

Вайнера 16 і 16а

Про Дмитрійових

Колись на Шарташ селяни організували невеличку справу по топці сала. Сало топили і продавали купцям, які його вже перепродували на ярмарках і навіть вивозили в Англію. Саме торгівля салом принесла перший капітал сім'ї Дмитрійових. Надалі вони відкрили два салотопенних заводу.

Після смерті батька брати Дмитрієва, торговці з відмінним чуттям, продали заводи і зайнялися винно-бакалійної торгівлею. Буквально кілька років по тому салотопленний стало приносити збитки новому господареві. Брати під час вловили тенденцію до падіння прибутку в цьому бізнесі.

На початку 80-х рр. брати придбали будинок, про який і йде мова.

Тут знаходилася їх власна лавка, частина приміщень вони здавали під інші магазини. Тут орендували приміщення брати Агафуровии, купчиха Афоніна, брати Ятес, на другому поверсі жили самі Дмитрієва.

про Агафурових

Історія Єкатеринбурга

Купуючи товар у Агафурових, будь-який покупець отримував невеликий подаруночок, що безсумнівно приваблювало городян.

Малишева, 29

Незвичайне будівлю на розі Малишева і Вайнера було побудовано під магазин, в якому продавали різноманітний товар з гуми: калоші, шини навіть водолазні костюми. Товариство «Провідник» також мало магазини в інших містах Росії: Москві, Казані, Одесі та ін.
Єкатеринбурзького будівлю «Провідника» було спроектовано московськими архітекторами. Це було чи не єдина будівля в місті в стилі «європейський модерн».

Вайнера 9а. 5-й Будинок Міськради

Цей будинок був спроектований, як будинок-комуна (архітектор В.А. Дубровін)

По суті - це цілий житловий комплекс, в якому був передбачений дитячий сад, громадська лазня, їдальня для робітників. В результаті був побудований тільки один корпус з чотирьох. На першому поверсі цього будинку розмістився Універмаг № 1.