Конспект заняття гуртка «Комі кив» у 2 класі
Мета. навчити складати текст-привітання на рідному (комі) мовою.
Завдання. збагачувати словниковий запас; розвивати мову учнів; сприяти розвитку інтересу до рідного (комі) мови, навчити ввічливому спілкуванню в навчальних і повсякденних ситуаціях (вітання, прощання, подяка).
- Організаційний момент.
- Актуалізація опорних знань.
Учитель. Багато в комі мовою чудових слів: ласкавих і ніжних, сміливих і суворих, добрих і красивих, але є особливі слова - ввічливі. Зараз я пройдуся з цієї скринькою, а ви шепнёте мені на вушко своє чарівне слово і опустіть у скриньку жетончик.
Ваші слова-жетончики перетворилися в слова картки:
б) читання хором (2-3 рази кожне слово), робота над вимовою,
в) вибіркове читання; прочитайте форми вітання,
Учитель. Молодці, мені хочеться, щоб ви не тільки знали, але і активно використовували у своїй промові ввічливі слова, були ввічливими. Чи не дорого ніщо, дорого вежество. Так говорить прислів'я.
4. Сценка «Кудi Ошпі yoрт'яс корсьö». (Як Ведмедик друзів шукав.)
Завдання: подивіться сценку і дайте відповідь на питання головного героя.
Локтiс Ошпілöн Чужа місяців. Мунiс сiйö корсьни yoрт'яс.
¾ УРПУ, иджид нир, лок ме дорама, Кольк сёям!
¾ Оз і ко! Кора ручпі.
¾ Ручпі, сiйöд бан, лок Міян дорö, пиріг сету!
Воіс Ошпі гортас öтнас. Миля з вонис yoрт'яс?
Дайте відповідь на питання Ведмедика. (Він був грубий з друзями, нечемним, обзивався).
А як би ви вчинили, хлопці? (Діти відповідають)
День народження - це найщасливіший день у житті людини. Іменинник оточений увагою, турботою близьких і рідних.
5. Робота за підручником.
Учитель. А зараз я прочитаю вам казку про одну дівчинку, яка сумувала в день свого народження. А ви, хлопці, стежте і постарайтеся зрозуміти причину її стану.
а) Читання вчителем тексту «Ойкалöн Чужа лун».
б) Завдання. Підкреслити олівцем в тексті потрібні слова для відповіді на питання.
-Кодi ВОІВ Ойкадорö Чужа лунö? (УРПУ, Ошпі, К öчпі, Маша)
- Мий вайіс УРПУ? (Öрешкі киш)
- Мий вайіс Кöчпі? (Гут кулан т ш а к)
- Мий вайіс Ошпі? Марійка? (Сiсь коли, чагтор)
в) Перевірка завдання
Діти хором читають виділені в тексті слова.
Дівчинка плакала, тому що гості подарували їй те, що не потрібно їм самим.
Висновок: Подарунок повинен приносити радість, тому треба підходити серйозно до його вибору, знати захоплення та інтереси іменинника.
Кидзі Галя Чужа лунö
Ми пожалiм тупöсь нянь,
Тупöсь нянь, тупöсь нянь,
Ця СУДТ, ця ляпта,
Ця пасьта, ця оттöм.
Тупöсь нянь, тупöсь нянь,
Кодi муса, сiйöс босьт!
6. Учитель. У кожного з вас є свій улюблений казковий герой. Уявіть, що у нього день народження. Напишіть своєму казковому герою вітальну листівку. Для цього звернемося до нашої чарівної скриньки, де зібрані ввічливі слова, і за допомогою їх складемо наше привітання:
Відзев оланид, дона yoрт'яс!
Чужа лунö кöсйям тiянли бур олöм,
долид лун'яс, кузь ньому, бид бурсö.
Знайдіть в складеному тексті: звернення,
7. Самостійна робота. Спишіть текст-привітання на листівку, перевірте.
8. Домашнє завдання
Учитель. Напевно, ви не раз отримували листівки до свят від друзів, рідних, близьких. Спробуйте перевести привітання на листівці з російської мови на комі мову, користуючись словником.
9. Підведення підсумків
Що нового дізналися на занятті? (Вчилися складати привітання на комі мовою, пояснювали поведінку героїв казки, відповідали на питання).