Мета: Ознайомити дітей з поняттям звук. Розуміти значення його походження, для чого в житті він необхідний. Вчити задавати питання, що цікавлять дітей. Вміти розповідати за малюнками казки своїх батьків. Розвивати у дітей допитливість і кругозір через знайомство з принципами освіти і уловлювання звуку. Формувати спостережливість, інтерес до озвученому світу. Закріпити навички словотворення, вживання присвійних прикметників, іменників в однині та множині.
Атрибути: Ширма, малюнки батьків «Казка мого дитинства». паперові воронки, повітряні кульки за кількістю дітей, камінчики і миска з водою, гуслі, стакан з тонким склом, ложка, залізна лінійка, гребінець і папірець, картинки із зображенням звірів, магнітофон з музичними звуками, картинки - схеми із зображенням «Як ми можемо чути звуки ».
Хід заняття: Діти з вихователем підходять до стоїть ширмі.
Восп: Хлопці, у нас сьогодні буде незвичайне завдання, ми будемо всім дітям розповідати про своїх батьків. Про них можна розповідати багато, але нам потрібно буде розповісти тільки про те, про що ми зможемо здогадатися з загадки. Уважно послухайте загадку і постарайтеся відгадати. Про що піде сьогодні мова.
Це те, що люблять діти.
Знають їх і малюки.
Там бувають чудеса і чарівні місця.
Там ти зустрінеш і ведмедя і колючого їжака (Казка).
Восп: Правильно мова піде про казки. Софія, підійди до ширми, там у мене для тебе що - то приготовлено. Але ти постарайся підійти і нічого не кажучи дітям, постарайся пояснити дітям, що там знаходиться.
Дитина підходить до ширми і нічого не може пояснити.
Восп: Хлопці, як ви думаєте, чому Софія підійшла і мовчить?
Восп: Правильно. Софія не може нам нічого розповісти, тому що не знає, що там за ширмою. Софія, підійди до ширми і подивися що там (дитина підходить, дивиться). Хлопці, чому Софія знову мовчить?
Восп: Правильно, Софія підійшла, подивилася що там, але вона не знає, що там. Як ви думаєте, що треба зробити Софії, щоб вона дізналася, що ж знаходиться за ширмою.
Восп: Правильно, Софії треба взяти в руки те, що вона побачила (дитина виконує дії, але при цьому мовчить). Софія, поясни дітям, що ти побачила і зараз тримаєш в руках (дитина намагається показати, діти не розуміють). Хлопці, як ви думаєте, чому ми не можемо зрозуміти Софію?
Восп: Правильно ми не можемо зрозуміти Софію, тому що вона мовчить. Ось бачите, хлопці, щоб ми зрозуміли іншої людини нам необхідно вимовити певні звуки, які допоможуть нам зрозуміти, про що йде мова. Молодець Софія. Ти все правильно зробила: підійшла до ширми, подивилася що там, зрозуміла ти сама, що знаходиться за ширмою? А змогла розповісти дітям, що ти там побачила?
Восп: Правильно, ти сама спочатку побачила, потім помацала і зрозуміла, а ось мовчки не змогла розповісти, що там знаходиться. Тепер здогадайтеся, про що ми з вами ще поговоримо. Але перш ніж ви скажете, давайте послухаємо магнітофон (вихователь включає кілька записів з різними звуками). Як ви думаєте, про що ми з вами поговоримо?
Восп: Правильно, ми поговоримо про звуках, для чого вони нам потрібні, від куди вони беруться і що ми зі звуками можемо робити.
Вихователь показує паперові воронки.
Восп: Хлопці, як ви думаєте, що це? Для чого вони потрібні? Хочете дізнатися? Чи чули ви, як про кого - то кажуть «У нього вушка на маківці?»
Восп: Цей вислів говорить нам про те, хто прислухається, щоб краще все чути (вихователь показує картинки із зображенням насторожених звірів). Хто показаний на картинках? Чим все ці звірі схожі?
Восп: У всіх тварин «вушка на маківці». вони насторожилися, прислухалися. Як ми скажемо про вуха зайця, чиї вони? У рисі? У оленя? У миші? (Зробити мовної акцент опитати кожну дитину, націлюючи на чітке промовляння слів). Що ви можете сказати про розмір вух тварин і людини?
Восп: Правильно, вони різного розміру. Яким словом ми назвемо вуха маленького розміру? А вуха великого розміру? Як ви думаєте, навіщо звірам потрібні великі вуха? В якій казці дівчинка цікавилася розміром вух своєї бабусі? Що відповів Червону Шапочку Вовк? Хлопці так ви хочете дізнатися, навіщо тваринам великі вуха?
Восп: Для цього ми проведемо експеримент. Ви будете стояти на місці, а я відійду від вас і загадаю вам загадку (вихователь відходить подалі від дітей і говорить тихим шепотом: - Сіре вухо, грудочку пуху. Хто це?) Ви не розчули? Хлопці уявіть, що робить погано чує людина, щоб почути що говорять? Звичайно, прикладає руку до вуха, тим самим робить своє вухо більше. У звірів вуха більше, ніж у людини, вони добре вловлюють звук. Як розмір вуха впливає на гостроту слуху? Чим більше вухо, тим краще чути. У яких звірів найбільші вуха? Як ви думаєте, чому природа наділила їх такими великими вухами? Так для чого нам знадобляться воронки?
Вихователь роздає кожній дитині по одній воронці, зробленої з листа ватману.
Восп: Хлопці спробуйте здогадатися, що потрібно зробити, щоб краще чути?
Діти проводять самостійний експеримент з воронками, після чого робиться висновок.
Восп: Звірам великі вуха потрібні для того, щоб в них потрапило більше звуку. Чуйне слухання рятує їх від небезпеки. Ми поговорили про те, як краще чути. А зараз я хочу дізнатися, ви знаєте як утворюється звук?
Діти підходять до столу, на якому лежать металева лінійка, гітара, гребінці.
Восп: Як ви думаєте, що потрібно зробити, щоб лінійка почала видавати звук?
Лінійку одним кінцем притискають до столу і смикають за вільний кінець - лунає звук.
Восп: Що відбувається з лінійкою? Вона тремтить. Як отримати звук з гребінця? Як вийшов звук? Зубчики гребінця тремтять і видають звук. Примусьте зазвучати струни у гуслей. Що ви для цього зробили? Що відбувається зі струною, коли вона звучить? Який висновок ми можемо зробити, як з'являється звук?
Восп: Правильно, якщо тремтить, значить звучить. Молодці, я думаю, що вам було цікаво дізнатися для чого звірам великі вуха і як з'являється звук.
Восп: Діти, що таке звуки? Як він вийшли? Чому їх ціле безліч. Скажіть, будь ласка, вам доводилося коли - небудь кидати камінці у воду?
Восп: Значить, вам легко уявити, що звуки - це такі ж хвилі, тільки повітряні. На жаль, їх не бачать наші очі, зате їх прекрасно чують наші вуха. А тепер давайте тихенько торкнемося склянки чайною ложечкою. Що відразу чуємо?
Восп: Звідки ж він узявся? Виявляється, при зіткненні ложечки зі склянкою відбувається вібрація, починає тремтіти повітря навколо склянки, тому ми чуємо звук. Ми не бачимо, як тремтить склянка, тому що стінки склянки дуже тонкі. Вони так дрібно і часто тремтять, що людське око цього помітити не може. А якщо зачепити струну гуслей, то ми без праці побачимо коливання: вона тремтить, ніби роздвоюється. Значить, якщо тремтить - то звучить. Який висновок ми можемо зробити з того що ми зараз дізналися?
Вихователь включає різні звуки, роблячи їх гучними і тихими.
Восп: Як ви думаєте, які звуки бувають?
Восп: Правильно, звуки бувають тихими і гучними, глухі і дзвінкі. А як ви думаєте, як людина може зробити звук, щоб інша людина цей звук почув?
Восп: Правильно, людина може вимовляти різні звуки за допомогою голосового апарату, до нього можна віднести: глотку, ротову порожнину з мовою, легкі, носову порожнину, губи, зуби (вихователь показує дітям картинку, діти можуть продемонструвати її на собі). Звук - це коливання, які поширюються в повітрі або в воді. Будь-який предмет, якщо його змусити вібрувати, стає джерелом звуку. Природу народження звуків наочно можна уявити так.
Голос людини - це теж звукові коливання повітря. Звідки ж вони беруться?
Вихователь з дітьми надуває кульку і випускають повітря з нього, щоб видавався звук (можна видавати звук швидко, можна повільно)
Восп: Коли людина починає говорити, він набирає в легені повітря. Як ми зараз бачили в досвіді з кулькою. Щоб видавався, який-небудь звук людина використовує в своїй промові губи, зуби, язик, голосові зв'язки. Давайте, подивимося, як у нас вийде вимовити звук «У». «И». «Ш». «М» (діти вимовляють звуки і спостерігають за своїми однолітками, як інші теж, саме роблять). Ось бачите, ми вимовляємо звуки, наші вуха їх вловлюють і ми розуміємо іншу людину, що він говорить. Так людина може через мова передавати не тільки звукові сигнали, але і які - то свої думки іншим людям.
Ось так виглядає голосовий апарат у кожної людини.
Є люди, які погано чують, для них вчені і лікарі розробили спеціальні слухові апарати, за допомогою яких вони можуть чути різні звуки, а значить і розуміти мову.
Восп: Ми з вами про що сьогодні поговорили? Як ви думаєте, на самому початку сьогоднішньої зустрічі Софія хотіла нам що - то розповісти, але не змогла. Підкажіть, що її треба зробити, щоб ми всі могли зрозуміти, що вона побачила за ширмою?
Восп: Софія, підійди ще раз до ширми і розкажи дітям, що ти можеш сказати про те, що ти бачила на самому початку нашої зустрічі.
Дитина підходить знову до ширми, бере картинки з казками і каже, яку казку її батьки любили слухати в дитинстві.
Восп: А хто ще хоче розповісти всім дітям про улюблену казку їх батьків.
Діти за бажанням виходять і розповідають про казки своїх батьків.
Восп: Хлопці, скажіть, про що ви сьогодні дізналися? Чому ми не могли зрозуміти спочатку сьогоднішньої зустрічі, яку казку любили слухати батьки Софії? А в кінці ми дізналися про це? Як ви думаєте, чому у нас все таки це вийшло? Що сьогодні вам було цікаво? Хотіли б ви ще що-небудь дізнатися на інших заняттях?
Восп: Висновок: З проведеного дослідження всім присутнім дітям стало відомо, які шуми, звуки нас оточують, чому їх так багато - ціле безліч. А в кінці нашої сьогоднішньої зустрічі мені хочеться прочитати вірш Олени Корольової «Шумові звуки».
Все на світі діти знають, звуки різні бувають.
Журавлів прощальний клекіт, літака гучний гомін,
Гул машини у дворі, гавкіт собаки в будці,
Стук коліс і шум верстата, тихий шелест вітерця.
Це звуки шумові. Тільки є ще інші:
Чи не шелестіння, що не стуки - музичні є звуки.