Конспект уроку літератури в 5 класі

Конспект уроку літератури в 5 класі на тему «Зачерпнём з бажовской колодязя» (За сказу П.П. Бажова «Мідної гори Хазяйка»)

Конспект уроку літератури в 5 класі на тему «Зачерпнём з бажовской колодязя» (Вивчення оповіді П.П.Бажова «Мідної гори Хазяйка»)

Навчально-виховні завдання: познайомити учнів з життям і творчістю письменника, співака Уралу Павла Петровича Бажова, з його розповіддю "Мідної гори Хазяйка»
Мета уроку:
освітні:
познайомити учнів з особистістю і творчістю П.П. Бажова;
ввести (учнів) в художній світ незвичайного в літературі жанру - оповіді, показати нею подібності і розходження з казкою;
провести спостереження над мовою художнього твору.
Розвиваючі:
продовжувати навчання виразного читання, усного монологічного вислову; переказу епізоду;
розвивати навички роботи з текстом, уміння спостерігати, узагальнювати і робити висновки.
виховні:
на матеріалі оповіді показати прагнення письменника донести до читача думку, що шана і повага людині дається по праці, що любов до Батьківщини кожен з нас доводить чесною працею, що міць нашої держави - в руках майстрових людей, талановитих умільців з простого народу.
Обладнання: текст розповіді П.П.Бажова «Мідної гори Хазяйка», портрет П.П.Бажова, ілюстрації «Господиня Мідної гори» П.Караченцова і І.Пчелко, Н. Кочергіна, картки, фізична карта Росії (фрагмент), зображення малахіту.

Хід уроку.
1. Організаційний момент.
Слово вчителя:
Діти, подивіться один на одного і посміхніться. У нас сьогодні дуже незвичайний і цікавий урок. Почнемо його з епіграфа.

3. Історична довідка (розповідь учителя).
Могутній гірський хребет прорізає з півночі на південь неозорі простори російських рівнин. Це Уральські гори - скарбниця Росії, (дивимося карту Росії) там зберігається і золото, і самоцвіти, і мідь, і мармур, і малахіт. Тут за Петра I побудували перші заводи і рудники. У родині одного з майстрів заводу виріс майбутній збирач фольклору Павло Петрович Бажов (портрет письменника). З дитинства бачив і пізнавав він звичаї і звичаї уральських робочих, слухав і запам'ятовував їх розповіді про обдарованих майстрів, про тяжкій праці на рудниках. Уральська земля народжувала їх. Старателі, рудобоі, каменерізи шукали пояснення цих скарбів Уралу і створювали легенди, в яких знайшла поетичне вираження любов до рідної землі. Називаються ці історії оповідями.

4. Знайомство з жанром розповіді.
Удома ви читали оповідь «Мідної гори Хазяйка» П.П. Бажова. Чи помітили ви його відміну від казки? У чому воно? (Відповіді дітей)
Значить, відміну оповіді від казки в тому, що в події, що описуються в казках, люди вірили; в оповідях, як в казках, є чудеса і фантастика, але вони служать поясненню незрозумілих явищ природи, властивостей корисних копалин, способів їх видобутку; в оповіді завжди чується голос оповідача, причетного до подій, підбадьорливий або засуджує героїв, він говорить колоритним народним мовою, повним місцевих слівець і виразів; оповідь - усна форма мови, перенесена в книгу.
Що ж називається оповіддю? У чому оповідь не схожий на казку? Відкриємо підручники і дізнаємося точну відповідь на питання. (Відповіді учнів)

Конспект уроку літератури в 5 класі

Конспект уроку літератури в 5 класі

Конспект уроку літератури в 5 класі


Малахіт з Уральських гір

Б) Словникова робота.
Багато слова, які зустрічаються в оповіді, вам не зрозумілі, тому наші хлопці (індивідуальне д / з учнів) записали їх в словничок. Зараз вони дадуть роз'яснення:

1 учень 2 учень
Пялішь - дивишся. Прикажчик - представник наспіви -Нехай розмови. власника на заводі, головне
обличчя.
Задушливій козел - злий, жорстокий,
підла людина. Підшукав - причепитися.
Ізробленний -ізмученний. Артут дівка - дуже жива.
Наглядати - спостерігати. Хезнуть - слабшати.
Забій - місце, де вирубують руду. Поніток-одяг з домотканого
Роблю - працюю. сукна. Коли - якщо.

В) Зіставлення словесних портретів героїв оповіді з художніми ілюстраціями.
-В оповіді Бажова «Мідної гори Хазяйка» кілька героїв.
Кого ви назвете головними героями оповіді? (Господиню і Степана)
-Прочитайте опис портрета Господині ... Що незвичайного в її зовнішності?
-Що особливо здивувало Степана?
-Який ви собі уявляєте Господиню ...?
-Порівняйте це літературний опис з портретами «Господиня Мідної гори» П.Караченцова, І.Пчелко і Н.Кочергіна. (Демонстрація ілюстрацій)
Який з них вам подобається більше і чому? (Відповіді дітей)
Господиня на ілюстрації П. Караченцова і І. Бджілка схожа на чаклунку, у неї хитрий погляд, підступна посмішка. Чорна коса перекинута на груди, червоні сережки, яскраво виділяються на її тлі, підсилюють це враження. Є в Господині щось відьомський.
Господиня в зображенні Н.Кочергіна швидше велична російська красуня, серйозно і допитливо дивляться її очі, ніжні руки дбайливо тримають скриньку чи шкатулку з гірськими секретами. Вона чекає від тих, хто зустрінеться їй чогось важливого, відповідального.

Конспект уроку літератури в 5 класі


Господиня Мідної гори. Іл. П. Караченцова і І. Бджілка

Конспект уроку літератури в 5 класі

7. Физкультминутка.
- Ви відмінно попрацювали, давайте трохи відпочинемо.
Малахітніца вміла обертатися ящіркою, щоб гуляти по горі, давайте вирушимо на прогулянку разом з нею. Ящіркою буде Аліна, інші повторюйте руху за нею.
(Під музику П.Чайковського «Танець пастушків» один з учнів перед дітьми показує руху, інші повторюють за ним: «поплескала в долоні, і все ящірки розбіглися. Сама теж на ноги схопилася, прихопила руками за камінь, підскочила і теж, як ящірка, побігла по каменю-то ... Забежала за вершину, озирнулася, поговорила »... зі Степаном« і зараз же за гірку »...)

приблизний відповідь
Що несе людям зустріч з Господинею Мідної гори?
Господиня Мідної гори в оповіді Бажова виступає як хранителька природних багатств, таємниць, краси. З тими, хто прагне перетворити її багатства тільки в прибуток, вона сувора і нещадна. З майстрами, для яких її скарби - матеріал для мистецтва, вона милостива і добра. Самим наполегливим і талановитим вона надає своє заступництво, надихає на нові пошуки. Однак після зустрічі з Малахітніца у обдарованих людей залишається вічна туга за досконалістю та красою.
Господиня Мідної гори - поетичний образ, в якому втілилася сама уральська природа, надихаюча людини на творчість.

10. Домашні завдання.
1. Підготувати переказ епізоду «Степан в гостях у господині» (ч. 1)
2. Вивчити визначення оповіді, знати його відміну від казки.
3. Намалювати свої малюнки до сказу П.П. Бажова.

11. Рефлексія.
А тепер мені хотілося б дізнатися, які почуття ви відчуваєте
після прочитання розповіді П.П. Бажова?
Виберете один гурток: червоний-гордість за талановитих майстрів,
синій - захоплення їхньою роботою,
зелений - співчуття їх важку долю,
білий - любов до краси і мистецтва.
Дякую за роботу!

Картка № 1
Над книгою оповідей «Малахітова шкатулка» Бажов працював з 1936 року до кінця своїх днів, весь час поповнюючи її новими творами. Ця збірка приніс йому популярність, за нього письменникові була присуджена Державна премія. За оповідями ставили вистави, знімали фільми, робили мультфільми, композитор С. Прокоф'єв створив балет «Оповідь про кам'яну квітку», а композитор К. Молчанов - оперу «Кам'яна квітка». Все це говорить про те, що праця письменника знайшов широкий відгук у народі і надихнув композиторів, художників, режисерів.

Картка № 2
Малахіт - камінь, (зображення) який утворюється в зоні окислення мідних родовищ, тому він яскраво-зеленого кольору з різними відтінками. З нього майстра вирізали чаші, вази, глечики, інші частини декору.

Картка № 3 - 4
1 учень 2 учень
Пялішь - дивишся. Прикажчик - представник наспіви -Нехай розмови. власника на заводі, головне
обличчя.
Задушливій козел - злий, жорстокий,
підла людина. Підшукав - причепитися.
Ізробленний -ізмученний. Артут дівка - дуже жива.
Наглядати - спостерігати. Хезнуть - слабшати.
Забій - місце, де вирубують руду. Поніток-одяг з домотканого
Роблю - працюю. сукна. Коли - якщо.

Схожі статті