Макіївка історія міста (1690-1917) книга 1

Господарі селищ і земель. частина 4

Від двох шлюбів бойовий генерал мав 11 дітей - 7 синів і 4 дочки. Одна з них, Анна, вийшла заміж за полковника Ломовцева, овдовіла і, як говорилося вище, заснувала Грузько-Ломівка. Ще одна дочка, Марфа, Вийшла заміж за осавула Григорія Івановича Попова, отримала в придане батьківський хутір і, так як була вже Попової, перейменувала його в хутір Попов.

У 1840 році Попов переселився на праву сторону річки Грузський, побудував там селище і переселив туди зі станиці річки на березі річки Тузлов в Новочеркаському окрузі 46 душ селян. Тому новий селище так і назвав - Тузловському.

У 1900 - 1903 роках на гроші шахтовласників Моспине, Шабанова і Уткіна через Усть-Очеретинський, прінадле¬жавшее Кутейникова, ДО маєтки Моспине в Рясному була прокладена залізниця, а станцію для неї назвали Моспине. Незабаром назва станції закріпилося і за колишнім селищем Тузловському. До середини 50-х років XX століття Моспине входило до складу Макіївки, тепер воно в складі Донецька.

Селища, селища, селища - Багато з них, такі, як Ясинівка, Землянки, Макєєва слобода, виросли в степу задовго до відкриття тут вугілля, інші з'явилися одночасно з будівництвом вугільних шахт, але всім їм колись належало стати складовою частиною міста або увійти в його підпорядкування. Неспроста і сьогодні ще кажуть, що Макіївка складається з безлічі селищ, і якби раптом відокремити кожен з них від міста, то від нього залишився б один селище Дмитрієвський, навколо якого ті селища і згрупувалися колись.

Втім, так, саме з безлічі селищ, виростали майже всі робочі міста Донбасу - і Горлівка, і Єнакієво, і Краматорськ, та й сам Донецьк, який з'єднав в собі безліч Александровок, Путилівка, Чулківка, Рутченковку і інші селища, що зберегли до цього часу свої назви, але стали спершу містом Юзовкой, потім Сталіно і нарешті відомим всьому світу Донецькому - столицею Донбасу. Основою ж міста став, як відомо, завод Юза, відомий тепер як Донецький металургійний.

Господарі селищ і земель. частина 3

Але не одна Ломовцева володіла тут землями. Були й інші поміщики. Ім'я одного з них, Кузнєцова, збереглася в пам'яті селян завдяки тому, що в його садибі після революції був організований макіївський педагогічний технікум, який незадовго до Великої Вітчизняної війни був перетворений в дитячий будинок №1. Багато років, аж до 1980 року, його незмінним директором був Іван Григорович Туру.

Відома Грузько-Ломівка і нині діючим Свято-КАШПЕРІВСЬКИЙ жіночим монастирем, відкритим в корпусах колишньої психіатричної лікарні.

У 1930 році селяни Грузько-Ломівки об'єдналися в колгосп імені Куйбишева, який в 1949 році злився з колгоспом «Передовик», розташованим на землях сусідньої Грузько-Зорянки. Був утворений і існував довгі роки радгосп «Харцизький».

Про те, що Грузько-Зорянку заснував осавул Зорянська, читачеві вже відомо з попередніх глав. Тому скажемо кілька слів про її подальшу долю та сьогодення. У 1922 році в цьому селищі була створена сільськогосподарська артіль «Новий шлях», куди записалися 20 сімей. Створена вона була з ініціативи першого голови комнезаму Василя Микитовича Світличного, який і очолив артіль, що має 120 гектарів землі, одну сівалку і три корови.

Але нічого! Вижили, зміцніли мужики. Вже в 1928 році у артілі було 100 корів і 4 колісних трактори. У тому ж році артіль перейменували - назвали «Передовик», вона стала колгоспом, який і смакота в 1930 році з Грузько-Ломовскую колгоспом ім. Куйбишева.

У 1923 році в селищі з'явилася комсомольський осередок з 52-х членів, в 1924 році - піонерська організація, а в 1926 році - партійна, куди увійшли 9 комуністів.

У Велику Вітчизняну на фронт з Грузько-Зорянки пішли 650 чоловік. Повернулися - 339 ...

Один житель Грузько-Зорянки - К.Д. Гаркуша - став Героєм Радянського Союзу. Віра Іванівна Плющакова - знатний кукурудзівник країни, Герой Соціалістичної Праці.

Сьогодні до складу Грузько-Зорянської селищної ради входять вищеназвана Грузько-Ломівка, селища Межове, Високий, село Холмисте, залізнична станція Рясне.

На південний схід від Грузько-Ломівки розташований нинішній селище міського типу Моспине. Аж до 50-х років минулого століття він був однією з адміністративних частин Макіївки, його шахти входили до складу Макіївського вугільного тресту і при підведенні підсумків господарської діяльності міста враховувався і обсяг видобутого Моспінського вугілля. Тому сказати кілька слів і про цей населений пункт буде не зайвим.

Господарі селищ і земель. Частина 2

Землі, де нині стоїть селище Маяк, належали в кінці XIX століття поміщику Заруба. Ґрунтовний був господар. Якщо будував що, то міцно, надовго. До сих пір стоять там його садиба і стайня. Будинки, побудовані набагато пізніше, вже розвалилися, а будівлям Заруби та знесення, видно, не буде. Радгоспу «Грузський» вже немає, а старожили селища пам'ятають не тільки його колишніх директорів, а й самого пана Зарубу. Та ще й дякують йому за час, що залишився від нього житло.

Злякалися було Ольга Іванівна і Зінаїда Яківна. А раптом захоче повернути собі дідове спадщину, виселить їх. Але немає, оглянув, позітхав і поїхав, нічого не сказавши. Чи то просто ностальгія привела сюди, то чи не сподобалися йому ці запущені краю ...

У глибини часів йде і історія Грузько-Ломівки. Заселений він, як відомо, в 1830-1840 роки полковницької вдовою Ганною Степанівною Ломовцева (в дівоцтві Кутейникова). Старожили розповідають, що, за спогадами їхніх дідів, була вона жінкою доброю, допомагала своїм бідним селянам.

На її кошти в 1893 році в селищі була побудована кам'яна церква з кам'яною огорожею і кам'яної дзвіницею. Вкладали свої гроші в будівництво церкви і місцеві, більш-менш заможні селяни. Відомо, наприклад, що 10 рублів золотом пожертвував на будівництво церкви Зіновій Іванович Лагода.

У 1889 році мандрівник Іван Сулин двічі пішки приходив в Грузько-Ломівка, яка тоді ще називалася по річці, що протікає тут, Киселівкою. Пізніше Киселівка стала називатися селищем Миколаївським Харцизький волості Таганрозького округу області Війська Донського. І, нарешті, за ним остаточно закріпилася назва його засновниці, яке селище носить і зараз.

Господарі селищ і земель

З'являлися вугільні підприємства, навколо них виростали селища, які одержували свої назви від самих шахт - селище шахти «Софія», шахти «Іван», «Буроз», «Ломбардо», Марківка, Амур ... Ті, що розташовувалися неподалік один від одного, за роки з'єдналися в одне ціле, інші, відстань між якими було побільше, залишалися окремими населеними пунктами; деякі з них і до цього дня не влилися до складу міста, а увійшли лише в його підпорядкування.

Харчевня на шахті Софія, 1914.

Такими стали Верхня Кринка і Нижня Кринка, спочатку називали не селищами, а по Донському порядку - станицями. Такими виявилися селище Ясинівського рудника, Ханженкове, Зорянка і Ломівка, отримали згодом приставку «Грузько -. », Яке загубилося в степу невелике селище Арчади.

Це селище, взагалі-то, не робітник, а суто селянський, аграрно-патріархальний. Заснував його козачий генерал Каменєв десь в середині XIX століття, але точного року його виникнення ніхто зі старожилів і краєзнавців поки не знає. Називають приблизно 1840 рік.

Відомо лише, що Каменєв був родом зі станиці Арчади, що на Дону поблизу Царицина (нинішнього Волгограда), що там же ще з 1703 року існував хутір Арчадінскій, можливо, належав генералу. Мало того, там же, в Волгоградської області нині стоїть залізнична станція Фролово, яка раніше за протікає там річці називалася станцією Арчеда, яка входила в Усть-Медведицкий округ області Війська Донського. Різниця лише в одній букві - там Арчеда, у нас Арчади. Річка та впадає в Ведмедицю, а та, в свою чергу, в Дон.

Володів землями навколо Арчади і поміщик Калістрат Миколайович Гриньов. Своїх кріпаків він привозив з різних губерній і країв Російської імперії. Але першими його підданими тут, по завіреннях старожилів, були члени сім'ї Ясенові, яких Гриньов виміняв у кого-то аж в Батумі. Були також першими поселенцями Арчади сім'ї Кошелєва, Шевченко, Миргородських, Буравльова, очарова, Кузнєцових, Бугайових. Нащадки деяких з них і донині живуть в цьому селищі.

Ще в 70-і роки минулого століття в великому колишньому поміщицькому саду поруч з Арчади зберігалася могила батьків поміщика Гриньова з красивим пам'ятником. Потім за чиїмось розпорядженням могила була знесена.

Ні шахт, ні заводів поблизу Арчади не було. Селяни із століття в століття орали землю, ростили врожаї. Працювали на поміщика, на генерала, потім в колгоспах, радгоспі «Грузсвой». Нині селяни, яким не під силу справлятися з землею після її розпаювання, потихеньку залишають древній селище і він поступово перетворюється на пустку. Багато будинків в селищі залишилися без господарів.

Від слобод, селищ, хуторів. частина 8

Присяга воістину сувора. Порушити її - зробити гріх перед Богом і злочин перед законом. Хоча не без того, напевно, щоб хтось намагався підкупити межевікі хорошим частуванням і дарами. Хто знає, можливо, хтось за багато років і я не можу встояти. Адже неспроста були змушені у межевікі присягу приймати. Але в основному це були чесні члени суспільства, що зарекомендували себе колишньої службою, і за яких могли поручитися товариші по службі і товариші.

І з'являлися висновки межовий комісії. Про те, що після смерті осавула Василя Дмитрієва земля переходить його вдові Таїсії. Про те, що підполковнику Костянтину Ханжонкова додатково виділяється для довічного користування в селищі Ханженково 145 десятин землі. Про те, що в селищі Ясинівка нарізається довічний ділянку землі в 1560 десятин хорунжому Миколі Івановичу Денисову, синові померлого генерала Івана Денисова. Переходять до нього і 104 душі чоловічої статі ревізьких селян.

Селища, слободи, хутори ... засновані Іловайськ, Ханженкова, Грекова, Ломовцева, Зорянська, Орловим, Єгоровим, Щербаковим ... Деякі з них згодом зникнуть, забудуться, як і їх засновники, іншим судилося зберегтися до наших днів і, злившись воєдино, стати складовою частиною майбутнього індустріального, одного з найбільших міст Донбасу. А поки йде відлік років XVIII і першої половини XIX століть, міста ще немає, є окремі населені пункти, які стоять на якійсь відстані один від одного. Населені пункти з патріархальним аграрним укладом життя, де влада і над душами і над тілами своїх кріпаків мають поміщики-землевласники.