Методична розробка по російській мові (2 клас) по темі застарілі слова - розробка уроку

ТЕМА УРОКУ: «Застарілі слова».

ЦІЛІ: сприяти розвитку уявлень про причини старіння слів в російській мові;

дати загальне поняття про историзмах і архаизмах;

вчити користуватися тлумачним словником для визначення значень застарілих слів;

ОБЛАДНАННЯ: презентація, музейні експонати (рубель, рогач, чавун, рушники, постоли, ступа, коромисло).

I. Організаційний момент.

Я зошит свою відкрию

І похило покладу.

Я від вас друзі не приховую

Ручку, я, ось так тримаю

Сяду прямо не зігнуся

За роботу я візьмуся.

Запишіть число. Класна робота.

У славному царстві тридев'ятому,

В державі тридесятій

За Кудикіной горою

Живе цар Горох Другий

Набридло царю батюшки на призьбі сидіти,

Так під гуслі яровчати пісеньки співати.

Відправив він матінку царицю по коморах пошкребти, по засіках помісти

Пироги, пампушки, булки, ватрушки спекти.

Запросити всіх так на бенкет чесної, під широкою сосною

Бенкет не простий: завдання виконувати, хитрість і кмітливість проявляти!

--Які слова з указу царя Гороха вам не знайомі?

- Вживаємо ми в повсякденній мові ці слова? (Ні, ми ними не користуємося в повсякденному житті, тому що пішли в минуле предмети, а разом з ними і слова, які їх позначають).

- Як ви думаєте, про які саме словах ми будемо сьогодні говорити на уроці?

(Діти: стародавні слова. Старі слова, застарілі слова)

слайд 3 Тема уроку-Застарілі слова. Ціль та задачі

Ми йдемо в гості до царя Гороху? Тоді вирушаємо в дорогу, але колись потрібно взяти з собою "Багаж знань".

- У російській мові постійно відбуваються зміни: одні слова народжуються, інші вживаються всі рідше і рідше, тобто застарівають і зовсім вмирають. Чому так відбувається?

- Та тому, що змінюється життя людини. Якщо йде з життя який-небудь предмет, наприклад, (ступа, гасова лампа, постоли) разом з ним йде і слово.

б) Запис в довідкову зошит.

Підписи до слайдів:

Застарілі слова Дергачова О.М. МКОУ «боголюбовской ЗОШ» Омська обл. Любинський р-он.

ПРАВИЛА ЛИСТИ Я зошит свою відкрию І похило покладу. Я від вас друзі не приховую Ручку, я, ось так тримаю Сяду прямо не зігнуся За роботу я візьмуся.

ЦАРСЬКИЙ УКАЗ У славному царстві тридев'ятому, В державі тридесятій За Кудикіной горою Живе цар Горох Другий Набридло царю батюшки на призьбі сидіти, Та під гуслі яровчати пісеньки співати. Відправив він матінку царицю по коморах пошкребти, по засіках помести Пироги, пампушки, булки, ватрушки спекти. Запросити всіх так на бенкет чесної, під широкою сосною Бенкет не простий: завдання виконувати, хитрість і кмітливість проявляти

Застарілі слова Мета нашого уроку - познайомитися з деякими застарілими словами. Щоб досягти цієї мети ми поставимо перед собою завдання: (навчитися розуміти сенс застарілих слів, правильно пояснювати їх значення, підбирати до них синоніми і грамотно, вміло користуватися словниками).

Серед застарілих слів виділяються дві групи: історизм та архаїзми.

Архаїзми - це застарілі синоніми сучасних слів, які називають ті поняття, ознаки, дії, які і зараз існують, але позначаються новими словами (вия - шия, рамена' - плечі, чело' - лоб, глаголити - говорити).

Історизм - це слова, які позначають колишні, яких не існує зараз поняття (лати, кокошник, повойник, кольчуга, боярин).

Запиши слова парами .очі губи уста очі перст лоб цирульник палець чоло перукар Огорожа паркан рать нечупара хата Війська Замазури будинок

Перевір .очі губи уста очі цирульник палець перст лоб чоло перукар Огорожа паркан РАТЬ нечупара хата ВІЙСЬКА Замазури будинок

ЛІС ДРУЗІВ Я веселий Колобок У мене рум'яний бік. Ось лисиця мене схопила, Але до обіду відпустила. Веліла щось тут виправити Тоді і є мене не стане.

Спишіть, виділіть застарілі слова Всякий Веремій справу розумій. Де зшито абияк, там чекай діри. Прислів'я не дарма мовиться. Варто старий дідок серед раті самотній - У сірому сурдутику, в білому ковпачку. У хати він побував - все вікно розмалював; Біля річки погостював - на всю річку міст мостив. (Мороз.)

ПЕРЕВІР розуму діру поголоска РАТЬ сюртук мостів

Физминутку Поклацуйте перстами, Посміхніться устами, Нахиліть шию вперед, назад. Погладьте свої щоки. Підніміть очі вгору, вправо, вліво, вниз.

Попелюшкою звуть мене, Працюю з ранку до ночі: підмітають, прибираю, Шию, зерно перебираю. А тут Мачуха сказала, Що вона слова змішала. Потрібно в тексті їх розставити. Прочитати і пояснити. Золушкіна САД

Вставте пропущені слова Жили - були дід та баба. Попросив старий стару спекти колобок. Але муки в ...... ..не було. Що робити? Пішла стара, по ....... поскребла, по ...... помела і набрала борошна. Замісила вона тісто, спекла колобок і поклала його остигати на вікно. Набридло колобку лежати. Зіскочив він з віконця на ......, з призьби на доріжку - і втік ... Слова для довідок: хата, засік, комора, призьба.

Селянська хата засіках-скриня, великий дерев'яний ящик, в якому зберігали борошно, зерно Амбар спорудження для зберігання зерна, борошна та ін. Будується з колод. Дерев'яна підлога з подвійним настилом влаштовують на стовпчиках з колод для доступу повітря знизу.

КРАЇНА словників Енциклопедичні Лінгвістичні загальні галузеві загальні окремих лексичних груп Велика радянська енциклопедія Літературна енциклопедія Словник сучасної російської літературної мови Словник синонімів; Словник омонімів; Словник антонімів Радянський енциклопедичний словник Словник юного філолога словник російських народних говорів Фразеологический словник Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона Театральна енциклопедія Тлумачний словник російської мови С. І. Ожегова і Н. Ю. Шведової Етимологічний словник російської мови

1.Да ще народжу коника Зростанням тільки в три вершка, На спині з двома горбами Та з аршинними вухами.

2. ... І цариця реготати, І плечима знизувати, І підморгувати очима, І пощёлківать перстами ...

3. «На шістнадцятому році зустрів ти біду У цьому віці своєму Руку ти веретеном подряпати, мій світ, І помреш у розквіті років» (В. Жуковський «Спляча царівна»)

4. «Їду ловлю, їх вода прибуває Бачу один острівець невеликий - Зайці на ньому зібралися юрбою. З кожною хвилиною вода підбиралася До бідним тваринкам, вже під ними залишилося Менше аршини землі в ширину ». (Н.А. Некрасов «Дід Мазай і зайці»)

5. "Каже Дадон, позіхаючи - А. Хто там. Біда яка? Воєвода каже:« Півник знову кричить »". (О. С. Пушкін «Півник золотий гребінець»)

6. «Вбрався кіт в каптан. червоні чобітки, шапочку. Взяв гуслі, прийшов до Лісіцин норі, та й заспівав: Стрень-брень гусельки. золоті струнушкі. »(Російська народна казка« Кіт і Лисиця »)

перевірка Вершок, перст, веретено, аршин, воєвода, каптан, гусельки.

-. Чого ми навчилися на цьому уроці? - Хто запам'ятав, що таке історизм, архаїзми? - Де ми можемо застосувати наші знання? - Що стосується труднощі хто прийде до вас на допомогу? (Словник)

Російська мова - найкращий у світі! Він самий великий і найбагатший, І багато секретів зберігає він, хлопці! Всі ці секрети повинні розгадати І з радістю російську мову вивчати. Тоді дуже грамотним стане ваш клас, І російська мова стане другом для вас!

По темі: методичні розробки, презентації та конспекти

Урок навколишнього світу за темою "Рослини і тварини лісу" призначений для дітей 4 класу. Може бути використаний при роботі за будь-УМК. Матеріал уроку допомагає дітям в ігровій формі поглибити їх зна.

Розробка уроку + презентація з російської мови "Повторення вивченого про імена прикметників і іменах іменників"

Робота являє собою розробку уроку плюс презентація по даній темі. Представлений цікавий і доступний матеріал закріплення вивченого матеріалу. Діти з цікавістю виконували різні задани.

методична розробка уроку + презентація "Водні багатства Калінінградській області"

Методична розробка уроку "Водні багатства Калінінградській області" + презентація.

Методична розробка уроку + презентація "Множення на однозначне число", 3 клас

В методичній розробці представлений докладний конспект уроку математики "Множення на однозначне число", 3класс, УМК "Початкова школа XXIвека". Урок-подорож по підводному світу.

К. Паустовський Кошик з ялиновими шишками Розробка уроку + презентація

Відкритий урок за оповіданням К. Паустовського "Кошик з ялиновими шишками". К. Паустовський зустрічався з багатьма знаменитими людьми: поета-ми, художниками, музикантами. У нього була мрія: зібрати збірку б.

Розробка уроку-презентації з використанням музично-ігрової технології по темі: «Звук і буква В, в» .1 клас.

Розробка уроку-презентації «Слова, що позначають предмети» .3 клас.

Мета уроку: 1) Навчальна. вчити розрізняти слова, що відповідають на питання хто? що. вживати їх в усній і письмовій речі.2) корекційно-розвиваюча: корекція і розвиток довільного ми.

Схожі статті