Навколишній світ 4 клас тема - наші підземні багатства, освітній портал - бібліотека


Тема: Наші підземні багатства.
мета:
Ознайомити учнів з нашими підземними багатствами; корисними копалинами нашої місцевості. Засвоїти поняття: корисні копалини, родовища.
Сприяти розвитку уваги, пам'яті, вміння застосовувати логічні операції, порівняння, узагальнення, розвиток уяви, комунікативної діяльності учнів, розвиток волі, емоцій, інтересів, здібностей кожної особистості.
Виховувати дбайливе ставлення до природи, любов до рідного краю, до раціонального використання корисних копалин.
устаткування:
мультимедійний проектор (презентація);
зразки корисних копалин (граніт, вапняк, пісок, торф, кам'яне вугілля);
картки для самостійної роботи;
тести;
пам'ятка;

Тип уроку:
відкриття нових знань
методи:
словесний, наочний, частково-пошуковий, діяльнісний.

Хід уроку:
мотивація
Привіт, хлопці!
Я рада вітати Вас в нашому класі!
Можливо, є класи і краще і красивіше
Але нехай в нашому класі вам буде світло,
Нехай буде затишно і дуже легко.

Подивіться, будь ласка, на дошку.
«Чому б ти не навчався, ти навчаєшся для себе»
Як ви розумієте цей вислів. (Це значить, все що ми робимо, потрібно виконувати відповідально, адже в житті це обов'язково стане в нагоді, тобто все що ви робите це потрібно не кому-небудь, а вам).
- Хлопці, що я тримаю в руці? (Крейда)
-А звідки він взявся?
- Де ми його використовуємо?

Хлопці, у ваших батьків, родичів є машини? Що потрібно для того, щоб вони рухалися? (Бензин)
- Де його беруть?
- добре, а ось у мене на руці колечко?
-З чого вона зроблена?

Хлопці, припустімо тему нашого уроку. (Наші підземні багатства)
-Яку ми поставимо мету? Що ви хочете дізнатися сьогодні на уроці? (Дізнатися більше про корисні копалини).
- А як ви це можете дізнатися? (Запитати у вчителя, подивитися в інтернеті, в книзі, в енциклопедії).
Мета уроку: познайомитися з нашими підземними багатствами, з корисними копалинами нашої місцевості, засвоїти поняття корисні копалини, родовище.

Для того, щоб більше дізнатися про корисні копалини, давайте уявимо себе геологами.
_Кто такі геологи? (Люди, які шукають природні багатства і вивчають їх.)

Шановні геологи, я пропоную вам провести дослідницьку роботу за допомогою командного картки. Ви будите працювати в парах. ПОКАЗ ЗРАЗКІВ
1 пара знайде інформацію в підручнику про граніті
2 пара- про вапняку
3 пара- про торф
4 пара- про вугілля
5 пара- про нафту.
Давайте перевіримо, як ви виконали цю роботу.
Як ви думаєте, всі ці копалини мають однакові властивості? (Немає)
Послухайте опис і скажіть, про яке корисній копалині йдеться?
(Безбарвний, легкий, газоподібний; добувають закритим способом, бурять свердловини) ГАЗ
(Пластична, тверда; видобувають відкритим способом в кар'єрах, використовується для будівництва - роблять цеглу, черепицю, гарний посуд, горщики, вази для квітів) ГЛИНА

Для того, щоб видобувати корисні копалини наша держава витрачає величезні гроші (мільярди рублів).
-Як ви думаєте для чого держава готова виплачувати такі великі гроші на видобуток корисних копалин? (Тому що вони необхідні людині)
-А чому їх називають копалини? Тому, що вони знаходяться під землею, закриті від нашого погляду, їх треба витягти з-під землі, або як казали у давнину «викопати».
Геологи повинні бути не тільки розумними, але і фізично загартованими. Зробимо перерву в нашій роботі і проведемо фізкультхвилинки.
Физминутку.
Ми геологами станемо Так? - так! (Бавовна над головою). Будуть всі пишається нами. Так? - так! (Бавовна над головою). Що чекає нас попереду? Висока гора (показують руками), Бурхлива річка (показують руками) Її було обійдеш (тупають ногами), Її було пропливеш (пливуть), Її було пролетиш (крила), Треба навпростець. Всі ми зможемо, все зуміємо І своєю досягнемо мети. Так? - так! (Бавовна над головою).
- Відпочили?
- Продовжимо роботу.
- А що значить «ПОДАТКОВА ЗАСТАВА»? (Відповіді дітей, а потім вчитель дає визначення).
ПОДАТКОВА ЗАСТАВА - це все природні багатства, які люди видобувають з глибин землі.
- Ну, що ж геологи, добре попрацювали!
- А які інші корисні копалини ви знаєте?
- А як добувають корисні копалини? (Відповіді дітей).
- А місце скупчення корисних копалин в землі називається родовищем. Від яких слів утворилося слово родовище? (Місце, народитися)
- Корисні копалини видобувають по-різному: одні - в кар'єрах (відкритих котлованних), інші - в шахтах, а для того, щоб добути нафту або газ, будують бурові установки і глибокі свердловини.
- На які групи можна розподілити ці гірські породи? (Відповіді дітей)
1 варіант.
Гірські породи бувають: твердими (вугілля, руда, вапняк, граніт, торф), рідкими (нафта), газоподібними (газ).
2 варіант.
Гірські породи, що складаються з одного мінералу (газ, нафта, вапняк)
Гірські породи, що складаються з декількох мінералів (руда, граніт, торф)
Підсумок - висновок:
Різні речовини, які залягають на поверхні і в товщі Землі великими масами називають гірськими породами. Вони складаються з мінералів. Бувають рідкими, твердими, газоподібними.
- На які групи можна розділити корисні копалини в залежності від призначення? (Діти висловлюють припущення, наприклад: "Одні корисних копалин, такі як пісок, глина, мармур, граніт, вапняк - застосовують в будівництві")
- Яким загальним властивістю об'єднані: вугілля, нафта, природний газ, торф? (Вони горять)
- Тому їх називають горючими корисними копалинами і використовують в основному як паливо.
- Корисні копалини, до складу яких входять залізо і кольорові метали, називають рудами.
Слайди.
На території Курської області розташовано найбільше в світі родовище залізної руди - Курська магнітна аномалія. Залізні руди в Курській області залягають на глубіне100- 200 метрів від земної поверхні .Наиболее вивчено Михайлівське родовище, там с1960 року видобувають руду При сучасному рівні видобутку Михайлівський гірничо збагачувальний комбінат забезпечений запасами руд на 43г. а кварцитів на 51г. Крім цього у нас видобувають глину, пісок, кам'яне вугілля.
Чим корисні: - пісок? (Застосовують в будівництві, в пісочниці діти грають з піском)
- глина? (Виготовляють посуд, цеглу)
- вапняк? (Мел, будівельний матеріал)
- нафту? (З неї отримують бензин, фарби, гас)
- природний газ? (Опалення в сільських будинках, для газових плит)
- торф? (Паливо)
- граніт? (Пам'ятники)
- Молодці! Все вірно. Ви змогли довести, що ці гірські породи корисні. Етап самостійної роботи з самопроверкой за зразком
- А тепер, геологи, ви відправляєтеся в самостійний пошук.
тест
1. Як називається місце, де залягають корисні копалини?
Шахта
кар'єр
родовище
2. З якого корисних копалин отримують метали?
з вугілля
з граніту
з руди
3. З якого корисних копалин отримують бензин?
з вугілля
з нафти
з газу
4. Яке корисна копалина йде на виготовлення посуду?
граніт
нафта
глина
5. Що не є пальним корисних копалин?
Кам'яне вугілля
граніт
торф
6. Яке корисна копалина є рідким?
нафта
глина
газ
- Перевірте, чи правильно ви виконали це завдання.
(Самоперевірка по мультимедійному проекту).
Відповіді на тест
1. Як називається місце, де залягають корисні копалини?
Шахта
кар'єр
родовище
2. З якого корисних копалин отримують метали?
з вугілля
з граніту
з руди
3. З якого корисних копалин отримують бензин?
з вугілля
з нафти
з газу
4. Яке корисна копалина йде на виготовлення посуду?
граніт
нафта
глина
5. Що не є пальним корисних копалин?
Кам'яне вугілля
граніт
торф
6. Яке корисна копалина є рідким?
нафта
глина
газ
- А тепер переверніть листочки. Обведіть зірочку червоним кольором, якщо ви виконали роботу вірно, синім - якщо допустили помилки.
- Підніміть картки, подивимося, як ви впоралися з цим завданням.
- Молодці!
9. Включення в систему знань і повторення.
- Сьогодні ми з вами спробували бути геологами.
- Отже, з якими новими поняттями ви сьогодні познайомилися?
- Які мінерали ви запам'ятали?
- Які корисні копалини видобуваються в нашій Курської області?
- Як ви думаєте, потрібні Курському краю люди з такою професією як геологи?
- Так як наш край розвивається і багатий на корисні копалини, нам потрібні грамотні геологи. Фахівців такого фаху готують в Російському університеті дружби народів. Але для вас це поки майбутнє.
І напевно хтось вибере собі інший шлях. Але нехай у вашій пам'яті залишиться наш урок-пошук, з важкими завданнями якого ви прекрасно впоралися.
На Землі дуже багато корисних копалин. У природі немає нічого даремного. Сьогодні ми з вами поговорили про найважливіші корисних копалин. Геологи і зараз продовжують відкривати нові родовища корисних копалин. На жаль, корисні копалини - це такі багатства, які не можна відновити. Адже вони утворилися в надрах Землі за багато мільйонів років! Ось чому необхідно дуже економно використовувати підземні багатства.
1 тонна металобрухту зберігає 2 тонни залізної руди.
Сталь теж треба використовувати економно. Ось чому скрізь, де це можливо замість неї застосовують пластмасу.
1 тонна пластмаси може замінити 6 тонн сталі.
Як відомо, корисні копалини, відносяться до неживої природи. Але, виявляється, багато хто з них утворилися із залишків живих організмів. Це дивовижно!
Виходить, рослини і тварини, які жили дуже давно, коли ще не було людей, не зникли безслідно. Їх залишки за мільйони років, перетворилися на вугілля, нафту, вапняк. І цими корисними копалинами ми користуємося зараз. Ось яка тісний, нерозривний зв'язок існує між неживою і живою природою, між природою і людиною!
А як ви, хлопці, можете допомогти в охороні підземних багатств?
- Збирати металобрухт. Не потрібно палити зайве світло, цим економимо кам'яне вугілля. І коли ви виростите вам доведеться вирішувати проблеми пов'язані з охороною нашої природи і зокрема корисних копалин.
10. Рефлексія навчальної діяльності на уроці.
- А тепер оцініть свої знання.
(Червоний - засвоїв весь матеріал, жовтий - частково засвоїв, зелений - засвоїв (аналіз негативних відповідей)
Учням, які не засвоїли матеріал видаються допоміжні пам'ятки
Пам'ятка

Корисні копалини
Назва
Основні властивості
Використання

граніт
Зернистий, твердий і міцний.
Будівництво фундаментів будівель, набережних, доріг, пам'ятників; обробка станцій метро.

вапняк
Білого, сірого або жовтого кольору; якщо капнути краплю кислоти - шипить (виділяється газ)
Будівництво, крейда, мармур.

глина
Дуже дрібна, суміш бурого, жовтого, білого і ін. Квітів.
Цегла, посуд.


Кам'яне вугілля
Чорного кольору, твердий, але крихкий, горючий.
Опалення житлових приміщень, кокс - фарби, ліки, пластмаси, духи.

нафта
Рідина темного кольору, з запахом бензину, горюча.
Гас, бензин, мастила, вазелін, ліки, мило, технічний спирт.

Залізна руда
Чорного кольору, тверде, щільне речовина, металеві матеріали можуть притягуватись.
Машини, залізничні рейки, вагони, ножиці.

пісок
У вигляді крупинок, сипучий.
Дороги, скло.


- Дякую за урок. Мені було дуже приємно працювати з вами на уроці. (Оцінювання учнів)
Домашнє завдання.
Підручник стор. 159-169 відповісти на питання. Робочий зошит завдання №1,3.4.
- Підніміть руку ті, кому захотілося після уроку дізнатися більше про корисні копалини і підготувати повідомлення. Багато ще корисних копалин на землі. Ось і я пропоную вам приготувати повідомлення про корисне викопному.
_Что вам запам'яталося?
- Що вам хочеться розповісти своїм батькам і друзям.

Схожі статті