Неофіційний командний залік

Неофіційний командний залік (НКЗ) - поширена система оцінки результатів національних команд на Олімпійських іграх. НКЗ не зізнається Міжнародним Олімпійським комітетом. так як згідно Олімпійської хартії

Олімпійські ігри - це змагання не країн, а спортсменів в індивідуальних або командних видах спорту.

Однак цифри неофіційного командного заліку активно використовується різними засобами масової інформації, представниками національних спортивних федерацій та Національних олімпійських комітетів. іншими зацікавленими сторонами [1]. Подібна практика використовується в багатьох країнах, причому єдиного стандарту не існує, методика може різнитися від країни до країни і змінюватися з часом. Вперше таблиці НКЗ стали публікуватися стосовно до результатів ігор IV Олімпіади.

Починаючи з Ігор 1908 року стали складатися таблиці, що підсумовують результати, показані спортсменами національних команд в рамках Олімпійських ігор. Приводом для цього послужила ініціатива члена МОК від Італії ЮСКО, який оголосив про своє рішення нагородити ту країну, представники якої виступлять на Олімпіаді найбільш успішно. Різні спортивні та довідкові видання почали публікувати дані неофіційного командного заліку. Спочатку в НКЗ враховувалися тільки медалі: золота медаль - 3 очка, срібна - 2, бронзова - 1. Також застосовувалася схема 5-3-1. Але в 1914 році МОК прийняв рішення відмовитися від командного заліку [2]. Незважаючи на це варіанти неофіційного командного заліку продовжували існувати і видозмінюватися.

Починаючи з Ігор 1924 року набрав популярність варіант НКЗ, згідно з яким окуляри нараховувалися за перші шість місць (по числу фіналістів в окремих дисциплінах Олімпійської програми). Найбільшого поширення набула схема, в якій за перемогу присуджувалося 7 очок, за друге - 5, за третє - 4 і так далі. Поряд зі схемою 7-5-4-3-2-1 зустрічалися також схеми 10-8-6-4-2-1 і 10-5-4-3-2-1, однак їх популярність була нижче.

В кінці XX століття схема НКЗ 7-5-4-3-2-1 стала втрачати популярність. У 1988 році став застосовуватися медальний залік [3]. причому може враховуватися або загальна кількість медалей, або пріоритет віддаватиметься золотим (в цьому випадку країна, що має всього одну медаль, але золоту, буде розташовуватися в таблиці вище країни, у якій кілька срібних і жодної золотої), а при рівній кількості золотих медалей вище розташовується країна, у якій більше срібних медалей. При рівній кількості золотих і срібних медалей більш високе місце займає країна з великою кількістю бронзових медалей. Однак різні види неофіційного командного заліку за очками продовжують публікуватися і в даний час [4] [5] [6].

Умовність неофіційного командного заліку визнається всіма зацікавленими сторонами, однак вважається, що він дозволяє робити висновки про реальний стан країн в світовому спорті [1].