Німеччина - англія нескінченна дуель двох титанів

109 років війни і різдвяне перемир'я

Напевно, мало хто з наших уболівальників знає, що саме ці самі дві зустрічі - фінальний матч першості світу 1966 року і чвертьфінал світового чемпіонату 1970 року - поклали початок одному з найбільш принципових протистоянь між двома великими футбольними державами. Наприклад, з точки зору німецьких уболівальників, немає нічого приємнішого, ніж перемогти родоначальників футболу. Конкурувати за ступенем важливості з матчами бундестім і збірної Англії в їх очах можуть хіба що поєдинки Німеччина - Голландія, але це протистояння зародилося трохи пізніше.

Перед Другою світовою війною команди зустрілися знову - 14 травня 1938 року на Олімпійському стадіоні Берліна в присутності 110 000 глядачів. Особливістю цього поєдинку стало те, що перед ним англійцям було наказано віддати нацистський салют під час виконання державного гімну Німеччини. Розпорядження виходило від англійського посла в Німеччині сера Невілла Хендерсона. підтриманого секретарем Асоціації футболу Англії Стенлі Роузом. Обурює британські футболісти (двома місяцями раніше Німеччина захопила Австрію) виконали цей наказ, але здорово розсердилися і помстилися господарям на футбольному полі, перемігши їх 6: 3.

Приділити-то приділили, але до 49-й хвилині поступалися 0: 2. Причому рахунок був по грі, хоча англійці виступали без прихворіла першого номера Гордона Бенкса. На 68-й хвилині Беккенбауер один м'яч сквитав, і тут наставник збірної Англії Альф Рамсей допустив кадрову помилку - замінив другого лідера команди Боббі Чарлтон. Німці тут же перехопили ініціативу, зрівняли рахунок. А в додатковий час вирвали перемогу - 3: 2.
Потім збірна ФРН вибила англійців з розіграшу чемпіонату Європи-1 972 на стадії 1/4 фіналу, перемігши в гостях на «Уемблі» 3: 1, а вдома домігшись нічиї - 0: 0. Якщо після чемпіонату світу в Мексиці британці виправдовувалися травмою Гордона Бенкса і помилками який замінив його Пітера Бонетті, то тепер вони визнали свою фіаско закономірним.

На наступному чемпіонаті Європи Англія і Німеччина потрапили в одну групу. І тут вже британці взяли своє - перемогли 1: 0 завдяки голу Алана Ширера. Це була перша перемога родоначальників футболу над німцями починаючи з фінального матчу чемпіонату світу 1966 року. Правда, їх успіх був затьмарений двома речами. Бійкою з місцевою поліцією, яку англійські вболівальники влаштували перед матчем, який відбувся в бельгійському місті Шарлеруа, і тим фактом, що, незважаючи на перемогу, Англія з групи не вийшла. Для німців же це було і зовсім найгірше Євро в історії: в трьох матчах групового етапу вони набрали всього-на-всього одне очко, фінішувавши в самому підвалі підсумкової таблиці.