Юлія Касьянова
НСД «Школа Юних Дослідників. Жива і мертва вода »
«Школа Юних Дослідників. Жива і мертва вода »
Освітня галузь «Пізнавально-мовний розвиток»
Мета: Розвиток дослідницької активності.
Завдання: - Закріпити знання про процес очищення води різними способами.
- Виховувати основи гуманно-ціннісного ставлення до природних ресурсів.
- Розвивати уміння організувати експеримент і отримати результат.
- Виховувати дбайливе ставлення до води.
- Навчити процесу фільтрації води.
Вік: підготовча до школи група
Словникова робота: фільтр.
Матеріали та обладнання: презентація «Жива і мертва вода», ноутбук, проектор, білий аркуш паперу, стакан з молоком, чашка кави, судини різної форми і розмірів, кольорові олівці, аркуші паперу, набір для досвіду «Очищення води» - 7 скляних трубочок , 7 воронок, ємність з неочищеної водою, 7 паперових фільтрів, 7 склянок, бинт, вата, картка «Визначення властивостей води» 7 штук.
Попередня робота: розгляд ілюстрацій із зображенням річок, озер, морів, океанів. Читання оповідань, казок про воду; бесіда про воду, загадування загадок про воду. Розгляд через мікроскоп крапельок води, крижинки. Бесіди «Для чого необхідно очищати воду», «Кому вода необхідна для життя?», «Якщо використану воду не очищати, що станеться?».
Місце роботи: Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад дитячий садок компенсуючого виду № 12 «Брусничка» міста Усть-Ілімськ Іркутської області
Конспект НСД «Школа Юних Дослідників. Жива і мертва вода »
I Організаційний момент (1 хвилина) Вихователь і діти входять в зал, стають в коло (звучить музика «Шум води»)
Вихователь: Хлопці, здрастуйте! Давайте з усіма привітаємося! Зібралися всі діти в коло.
Я - твій друг і ти - мій друг!
Дружно за руки візьмемося
І один одному посміхнемося. [3]
II Основна частина (19 хвилин)
Вихователь: Хлопці, сьогодні я йшла в дитячий сад і зустріла дівчинку на ім'я Оленка. Вона сиділа на лавочці така сумна-прегрустная. Я запитала її, що трапилося, і вона мені розповіла свою сумну історію. А втім, давайте її разом послухаємо.
(Слайд №3 презентації: Сестричка Оленка розповідає свою історію про те, як її братик напився водиці з копитця і перетворився в козенятком)
Вихователь: Ви дізналися, з якої казки ця дівчинка?
Діти: Це казка «Сестричка Оленка та Братик Іванко»
Вихователь: Ось така неприємність трапилася з Иванушкой. Як же бути? Чи може вода володіти такими властивостями? Напевно, ми не все ще знаємо про воду.
Нам обов'язково потрібно в цьому розібратися!
Тому я вас запрошую в свою чарівну Школу Юного Дослідника. Юні вчені тут можуть експериментувати, робити відкриття, дізнаватися багато цікавого. І зараз ви самі в цьому переконаєтеся! Давайте досліджувати! Соня, Вітя, Артем, Рита, Лера, Артемій, ну, і я Юлія Миколаївна. Діти сідають за столи
Ну, що, давайте досліджувати!
Що ж таке вода, давайте згадаємо?
Діти: Вода - це рідина. Вона тече по річках, є в озерах, морях, океанах, вона всюди.
Ви чули про воду? На плиті у нас кипить
Кажуть, вона всюди! Пором чайника шипить
В калюжі, в море, в океані Без неї нам не вмитися,
І в водопровідному крані, Чи не наїстися, не напитися
Як бурулька замерзає, Смію я вам доповісти
У ліс туманом заповзає, Без неї нам не прожити.
Давайте згадаємо основні властивості води. Допоможе нам у цьому схема з питаннями. [4]
Вихователь: 1 питання: Вода має форму
Досвід № 1 «Вода це рідина. Вона не має форму ».
Її можна наливати в склянку, в відро, в вазу. Її можна вилити, перелити з однієї судини в іншій. Хочете, хлопці, спробувати перелити воду з однієї склянки в інший (відповіді дітей). Діти переливають воду в різні судини і пробірки різної форми. Який висновок можна зробити?
Діти: Вода - це рідина, її можна наливати, переливати.
Вихователь: 2 питання: Вода має колір?
Досвід № 2 «Вода безбарвна»
Хлопці, а як ви вважаєте, якого кольору вода? Зараз ми це перевіримо. (На столі білий аркуш паперу, стакан з молоком, стакан з водою). Якого кольору молоко? (Білого).
А можна сказати про воду, що вона білого кольору? (Немає).
Діти роблять висновок: Вода не має кольору, вона безбарвна.
Вихователь: 3 питання: Вода має смак?
Досвід № 3 «Вода не має смак»
Я пропоную вам, хлопці, спробувати воду на смак. (Дітям пропонується кип'ячена вода). Яка вона? Солодка? Солона? Гірка? (Відповіді дітей).
Діти роблять висновок: Вода не має смаку, вона несмачна.
Вихователь: 4 питання: Вода має запах?
Досвід № 4 «Вода не має запаху».
Хлопці, я пропоную вам понюхати воду. Пахне чи вода чимось? (Немає)
Висновок: Вода нічим не пахне, у неї немає запаху.
Молодці хлопці! Отже, Вода не має форми, кольору, смаку і запаху. Це ми з'ясували. А ще про одну властивість води ми згадаємо, трошки погравши. Давайте всі станемо зі своїх стільчиків в центр залу.
Физминутку «Крапельки води»
Вихователь: Я вас перетворюю в крапельки води.
Станьмо в коло, візьмемося міцно за руки. Уявімо що нам дуже холодно. У що ми перетворимося? (В лід). Так, станемо твердими, міцно тримаємося за руки, мов крижини.
Уявімо, що настала весна, ми зігрілися, знову перетворилися в крапельки, крапельки з'єдналися в струмки і побігли. (Діти починають рух по колу, прискорюючись)
Настав ще тепліше, крапельки перетворюються в маленькі газоподібні частки (пар, які розлітаються в повітрі. (Діти расцепляются, кружляють кожен сам по собі, і біжать на свої місця).
Вихователь: Так про яке властивості води ми з вами згадали, погравши в цю гру?
Діти: Вода може бути твердою (лід, рідкої і парообразной.
Вихователь: З дитинства з народних казок усі пам'ятають про живу воду, яка має незвичайними, цілющими властивостями. Згадаймо російські казки: «Казка про молодильні яблука і живу воду», «Марія Моревна»: «Ворон бризнув мертвою водою - тіло зрослося, з'єднавши; сокіл бризнув живою водою - Іван-царевич здригнувся, встав і заговорив »[1], словацьку казку:« Чорнявий принц »,
де читаємо: «Тільки зоря зайнялася, а Баба-Яга вже тут як тут, ставить на стіл дві бульбашки і каже: Набери в ці бульбашки живої та мертвої води, хоча б по крапельці і до вечора повертайся, а коли затримаєшся, не зносити тобі голови. Повернулась і пішла ворота вартувати. Став принц думати-гадати, що за вода така і де її взяти. Раптом чує, хтось в віконце стукає. Подивився - а там дві пташки. Ті самі, яких він з сильця визволив. Принц вікно відчинив, чує - одна пташка щебече: "Не журися, ми тобі допоможемо, принесемо воду живу і мертву. До вечора чекай. "Полетіли пташки в далекі краї. Принц тим часом по саду гуляє. Він повернувся, а пташки вже в вікно влітають, зі своїх дзьобів в бульбашки воду капають - живу і мертву» [2].
В житті, як і в казках, є «жива вода» (вона потрапляє в землю разом з дощем, талим снігом; вона напуває рослини, тварин, але є і «мертва» вода - брудна. Звідки береться «мертва» вода? (Припущення дітей) Вона стікає по заводським трубах, потрапляє в землю після мийки автомобілів.
Хлопці, Оленка передала мені пробу тієї води, якою напився її братик з калюжі (вихователь показує стакан брудної води). Як ви думаєте, якщо людина буде пити таку води, він може захворіти?
Хлопці, подивіться на екран, я вам зараз покажу, як виглядає під мікроскопом при сильному збільшенні брудна вода.
Що ви бачите хлопці? (Відповіді дітей).
Вихователь: У мертвої воді є частинки піску, хвороботворні мікроби і бактерії. Якщо людина буде пити таку воду, то він не тільки в «козенятком» перетвориться, а й, як за помахом чарівної палички, може, опинитися в лікарні, і там його вже будуть лікувати лікарі, так як ці мікроби і бактерії несуть в собі захворювання !
Хлопці, виявляється, «мертву» воду можна перетворити в «живу». Хочете дізнатися, як це зробити? (Так). Тоді продовжуємо експериментувати.
Досвід №5 «Очищення води»
Вихователь: У нас є вата, серветка, щільна ганчірка, воронки, чисті склянки, проба з брудною водою, скляні палички. Візьмемо воронку,
вкладемо в неї серветку
і почнемо пропускати брудну воду через лійку.
Подивимося, що вийшло?
Діти: Вода стала чистою.
Вихователь: А що стало з серветкою?
Діти: Стала брудною.
Вихователь: Цей досвід провела я.
А зараз ви самі очистіть брудну воду за допомогою вати. Ми подивимося. Значить, як можна очистити від бруду воду?
Діти: За допомогою вати, тканини, серветки.
Вихователь: Вату, серветку, щільну тканину - можна назвати фільтром, так як ми воду фільтрували, тобто очищали від бруду. Повторимо, з яким новим словом познайомилися? (Фільтр)
Вихователь: Ви дізналися про найпростіший спосіб фільтрування води. Але є й інші, більш складні Слайд №12
Адже вода, яка потрапляє в наші квартири по водопровідних трубах, ретельно фільтрується. Її очищають на водоочисних станціях. З води видаляють частинки бруду, водорості, мікроби. Але і таку очищену воду потрібно обов'язково фільтрувати через спеціальні домашні фільтри, а потім кип'ятити. Адже кип'ятіння вбиває мікробів.
III. Заключна частина (5 хвилин)
Вихователь: Ну, як справжні дослідники, нам потрібно замалювати те, що ми з вами дізналися сьогодні нового. Що ви запам'ятали, хлопці? Що навчилися робити? Що ви сьогодні ввечері розповісте вдома? (Відповіді дітей)
Діти під спокійну музику малюють олівцями свої спостереження, то, що їм би хотілося висловити на папері.
Вихователь: Ось у нас вийшла чиста «жива вода» (показує стакан з відфільтрованої водою). Ми її віддамо Оленці, нехай її братик п'є тільки чисту водичку. Треба поспішати, хлопці, Оленка чекає новин!
Список використаних джерел: