Ніна Горбенко
НСД в старшій групі «Росія - Батьківщина першого космонавта планети Земля»
Мета. викликати почуття гордості і захоплення своєї Рідної Росією і її першим космонавтом Ю. А. Гагаріним.
Завдання. Підвести дітей до розуміння таких моральних і вольових якостей Гагаріна, як доброта, наполегливість, безстрашність, які допомогли йому стати знаменитим людиною; закріплювати вміння в повзанні на животі; вправляти в рівновазі; розвивати витривалість в стрибкових вправах; закріплювати навичку зворотного рахунку в межах 10.
хід заняття
Хлопці, сьогодні ми з вами зробимо політ в космос. А хто мені скаже, як звали першого людини. який полетів в космос?
Діти. Юрій Гагарін.
Вихователь. правильно хлопці, перший політ в космос здійснив наш космонавт - Юрій Олексійович Гагарін. Звичайний російський хлопець. Ми пишаємося тим, що в космос першим полетів НАШ російська людина. (Показ слайдів). До зарахування в загін космонавтів служив льотчиком - винищувачем в авіаційному полку Північного флоту. Як ви думаєте, що треба було робити Гагаріну, щоб стати космонавтом?
Діти. багато займатися спортом.
Вихователь. Правильно хлопці, що б стати космонавтом. Юрію Гагаріну треба було робити зарядку. Але не ранкову зарядку, як ми робимо в дитячому саду, він плавав, бігав по кілька кілометрів у спеціальному костюмі з вагами. За кілька годин плавав в костюмі водолаза, обертався в центрифузі. Хто знає, що таке центрифуга і хто її краще переносить?
Діти. випробувальний апарат для космонавтів. а зможе в ній перебувати людина, у якого не паморочиться голова.
Вихователь. правильно хлопці, це випробувальний апарат. Завдяки цьому апарату лікарі визначають, чи зможе космонавт полетіти в космос. чи витримає він навантаження в невагомості. А перебувати в центрифузі можуть люди, які в дитинстві каталися на гойдалках, і у них не паморочилося в голові. (Показ центрифуги на слайді).
Вихователь. ми з вами перед польотом, зробимо зарядку космонавтів?
Вихователь. Сідаємо на стільчики в шеренги по 4 людини, починаємо нашу зарядку космонавтів!
Фіз. хвилинка. 1. Невагомість на животі - хлопці зараз ми з вами лягаємо на стільчики животом і піднімаємо ноги і руки. Повторюйте за мною, піднімаємо і полетіли. Наступна вправа:
2. Політ в невагомості на спині - хлопці лягайте на спину і піднімаємо ноги і руки вгору. Рухаємо ними вліво, вправо одночасно. Уявімо хлопці, що ми у відкритому космосі і здійснюємо політ. Наступна вправа:
3. Магнітні черевики. а тепер хлопці встаємо зі стільчиків і надягаємо черевики космонавтів. Черевики у космонавтів дуже важкі. так що не поспішайте і повторюйте за мною. Піднімаємо праву ногу, опускаємо. Піднімаємо ліву ногу, опускаємо. А тепер робимо 2 кроки в перед, раз, два. Молодці, а тепер назад 2 кроки, раз, два. Які важкі черевики? Всі впоралися?
Вихователь. молодці космонавти підготувалися до польоту. А ви знаєте, на чому літають космонавти?
Діти. на космічних ракетах!
Вихователь. правильно, на ракеті. І ми сьогодні з вами зробимо політ в космос на ракеті. Що ми зробимо?
Діти. зробимо політ в космос на ракеті!
Вихователь. да хлопці, правильно, а хто знає, як називається спеціальний захисний костюм космонавта і його головний убір?
Діти. костюм називається - скафандр, а головний убір - шолом.
Вихователь. правильно скафандр і шолом (показ слайдів). А для чого потрібні вони?
Вихователь. правильно для того, що б безпечно вийти в космос. А шолом для чого потрібен в космосі?
Діти. щоб космонавт міг дихати.
Вихователь. правильно, щоб космонавт у відкритому космосі міг дихати. (Показ слайдів) І бувають скафандри 2-х видів. в одному космонавт виходить у відкритий космос - він білого кольору. А в другому знаходиться в космічному кораблі. Зараз ми з вами одягнемо скафандри і шоломи і відправимося в політ на ракеті. Надягаємо скафандри, розбийтеся по парам і допоможіть один одному застебнути скафандр ззаду. Надягаємо рукавички, черевики, шоломи. Всі готові до польоту?
Діти. всі готові!
Вихователь. Запрошую в праве крило - дівчаток, а в ліве від мене - хлопчиків. А я буду керівником польоту, як Сергій Павлович Корольов. Хто знає, ким був перший керівник польоту за професією і що він винайшов? (Показ С. П. Корольова на слайді).
Діти. винахідником, конструктором, вченим. Корольов винайшов супутник, ракету, центрифугу, космічні кораблі.
Вихователь. молодці хлопці, правильно С. П. Корольов винахідник космічних кораблів і ракет. А як ми назвемо свою ракету? «Знайка». "Союз". «Схід». «Планетолог». «Кошеня-58».
(Діти схвалюю назва ракети).
Вихователь. Гра «Політ в космос» тоді сідаємо в ракету, знаходимось зручніше, на стільчику. Пристібаємо ремені безпеки. Беремо в руки пульти і виробляємо зворотний відлік часу. А що треба сказати після звіту?
Вихователь. правильно, починаємо зворотний звіт:
Діти. 10, 9,8,7,6,5,4,3,2,1 - поїхали.
Вихователь. п'ять хвилин, політ нормальний. Зараз входимо в зону турбулентності. В яку зону ми входимо?
Діти. ми входимо в зону турбулентності.
Вихователь. нас трохи буде трясти (діти з вихователем зображують політ. рухаються в різні боки, підстрибують на стільчиках). Хлопці ми з вами вилетіли у відкритий космос на орбіту Землі. входимо в зону невагомості (діти піднімають ноги, руки і зображують політ в невагомості).
Вихователь. хлопці, а ви знаєте, як називається вікно в ракеті?
Діти. вікно в ракеті називається - ілюмінатор!
Вихователь. Правильно хлопці ілюмінатор, повторимо все разом - ілюмінатор. Подивіться шановні колеги, що ви бачить в ілюмінаторі?
Діти. планети. місяць, комети, супутники, сонце.
Вихователь. Хлопці, зараз ми з вами будемо пролітати повз єдиного супутника планети Земля. Хто скаже, як він називається? (Показ слайдів).
Діти. супутник нашої планети Земля називається - Місяць!
Вихователь. правильно - Місяць. А на Місяці сила тяжіння дуже слабка. Тому ми з вами будемо на ній пурхати як пушинки. Така ж легкість в польоті буде і на Плутоні. А на Юпітері найбільше сила тяжіння. Давайте ми з вами хлопці пограємо в гру «Палеонтологи». Розділимося на 2 команди. Дівчатка стаємо праворуч від мене, ваш корпус планетологов буде називатися «Зірка». Ви зробите політ на Місяць. Вашим завданням буде перевезти вантаж з бази «Центральна» до бази «Зірка». (Дівчаткам роздають ракетки і пір'ячко, треба перенести пір'ячко з одного місця на інше, але при транспортуванні пір'ячко не повинні впасти). З ліва від мене будуються хлопчики. Хлопчики ви поступаєте в корпус «Союз». ваша планета для висадки - Юпітер. Так як ви на Юпітері, будь-який предмет там буде дуже важкий. Ми ж не можемо доручити дівчаткам, переносити тяжкості? Або хтось хоче перейти в корпус до дівчаток? (Жарт) Палеонтологи «Союзу» - вашим завданням буде перекласти тягар з бази «Центральна» на базу «Союз». (Хлопчикам дається гімнастичний мат, який потрібно перенести з одного місця на інше, але при транспортуванні мат не повинен впасти). Завдання всім зрозуміло? Увага, вантаж не повинен стосуватися грунту. Зрозуміло? Тоді на рахунок ТРИ - починаємо!
Вихователь. Молодці хлопці, впоралися із завданням. А тепер сідаємо в ракету, нам пора летіти на нашу планету Земля.
Вихователь. Все пристебнули ремені безпеки? Починаємо зворотний відлік - «ПОЇХАЛИ»!
А можливо, пора підкріпитися?
Вихователь. тоді давайте підкріпимося. А хто знає, в чому знаходиться їжа космонавтів?
Діти. їжа космонавтів знаходиться в тюбиках!
Вихователь. правильно, їжа космонавтів знаходиться в тюбиках. Хлопці я вам пропоную пограти в гру «Тюбики». Для першого завдання я попрошу вийти 2-х чоловік. Ви повинна зашифрувати слова, а нашим завданням буде їх відгадати. (2-м учасникам гри лунають «тюбики». З одного боку вони синього кольору, а з іншого написані слова, які треба зашифрувати. Виробляється зашифровка за кольорами, як в фонетичному розборі слова. Після того, як діти зашифрують, інші повинні відгадати. щоб легше було з відгадки, вихователь задає навідні запитання). А іншим я роздам «тюбики». з одного боку вони все однакового блакитного кольору, а з іншого зашифрована назва продукту, який знаходиться всередині тюбика. Деякі літери в словах уже проставлені, ваше завдання заповнити порожні квадратики. Коли ви розшифруєте слова, ми з вами і дізнаємося, що їдять космонавти в космосі.
Слова до гри. Для кодування - м'ясо, суп. Для кросворду - молоко. компот, сир, чай, кава, борщ, макарони, картопля, цибуля, печиво.
Вихователь. молодці хлопці, все впоралися із завданням. Поки ми з вами грали, навіть не помітили, як підлетіли до планети Земля. А поки ми будемо знижуватися, я прочитаю вам вірш про планету Земля. Хлопці, а ви знаєте вірші про планетах?
Діти. да! (Діти розповідають вірші)
Вихователь. хлопці, ви всі молодці. Ось ми і прилетіли знову на Землю. На цьому наш політ завершено, нагороди чекають героїв-планетологов!
Аналіз НСД. - Вам сподобалося сьогоднішнє подорож, хлопці? Що наш загін космонавтів навчився робити. (Космічну зарядку). А що ще, ми сьогодні з вами зробили, дорогі планетологи. (політ в космос ). Чого навчилися дівчинки? ... На якому транспортному засобі ми з вами літали? Як правильно називається вікно в ракеті? Що бачили в ілюмінатор? Де слабка сила тяжіння, де сильна? В які ігри ми з вами грали? Ви хочете полетіти в космос зі мною ще раз?
Вихователь. Хлопці, ви все тепер справжні юні космонавти. На цьому наш політ підійшов до кінця, до побачення, до нових зустрічей!
НОД проведено в МДОУ «Дитячий сад загальнорозвиваючого виду № 58»
«Моя Батьківщина» (вірш власного твору) Я лечу над Росією, над полями безкрайніми, Де колишеться золотом колос повний зерна. Я лечу над Росією, над берізками білими, Що мені.