Новосибірськ - історія міста сибірська залізнична магістраль, село гусевка, річка обь,

Історію міста зазвичай починають відраховувати з першого його документального увічнення. Наприклад, роком народження Москви прийнято вважати 1147, коли вона вперше була згадана в літописі. Однак не завжди запис в книзі є початком життя населеного пункту, і це зауваження цілком справедливо для Новосибірська.

У 1893 повним ходом йшло будівництво Сибірської залізничної магістралі. Але залізниця - це не тільки шляхи, по яких йдуть поїзда. Це безліч станцій і вокзалів, нових міст і селищ. Так, при будівництві моста через Об, і утворилася село Гусевка. З цього невеликого робочого селища починається офіційна історія одного з найбільших міст Росії. Але ще задовго до залізничників в цих краях з'явилися перші поселенці. Сталося це в кінці XVII - початку XVIII ст. до появи Гусевкі протягом двох з половиною століть в згаданому місці жили і підкорювали Сибір мужні і сильні люди. Самим раннім російським поселенням, мабуть, слід вважати село Крівощеково, засновану переселенцями з Томського повіту, Тарської, Кунгурской, Казанської провінцій. Як і в більшості подібних випадків, простежити, що ж відбувалося з цими селищами неможливо - в розпорядженні істориків є тільки мізерні згадки в документах і записи допитів селян.

Історія села Гусевкі, навпаки, дуже добре вивчена. Уже через рік після заснування, в 1984, вона була перейменована в селище Олександрівський, в честь правлячого тоді Олександра III. Через рік на престол був вінчаний Микола II, і назва, в свою чергу, змінилося на селище Новомиколаївський. Дивно, але вже через вісім років поселення отримало статус міста і стало називатися Новомиколаївському. За цей короткий термін перспективи швидкого зростання населеного пункту оцінили комерсанти. Вони розумно зробили висновок, що близькість залізниці зробить Новоніколаєвськ великим торговим центром. І дійсно, протягом наступних двох десятиліть в місті бурхливо розвинулася обробна промисловість. Будувалися млини, олійниці, з'явився перший завод, що випускає деталі до сільськогосподарської техніки. До 1917 року в місті налічується 10 млинів, відділення найбільших банків, представництва американської «Компанії жнивних машин» і сибірських кооперативів. Населення ж Новомиколаївська до цього часу налічує вже понад 100 000 чоловік, а високі темпи приросту продовжують зберігатися. До цього часу місто встиг розкинутися на обидва береги Обі, і, не дивлячись на те, що це явища не таке вже й рідкісне, воно зробило місто унікальним. Справа в тому, що правий і лівий береги Новомиколаївська розташовувалися в різних часових поясах. Однак уже в кінці 1920-х років місто стало жити в єдиному часовому просторі.

Губернські структури, перенесені в Новоніколаєвськ з інших міст, надають йому новий статус, відкриваються посольства Японії, Німеччини, Китаю. У місто підприємців і працівників залізниці, життя в якому практично завмерла в роки Громадянської війни, приходить друга хвиля активного росту. Однак розвивається не тільки фабричне виробництво. Створюється Товариство вивчення Сибіру і її продуктивних сил. Так закладається майбутня слава Новомиколаївська як наукового міста.

У 1957 році вчені фізики і математики М.Лаврентьєв, С.Соболєв і С.Хрістіановіч, заручившись підтримкою партії і особисто М. С. Хрущова, створюють Академмістечко. Він являє собою не тільки територію, де розташовані вищі навчальні заклади та студентські гуртожитки. Академмістечко - це, перш за все, найбільші дослідницькі центри і лабораторії, вчені зі світовим ім'ям, внесли великий вклад у вивчення Всесвіту і людства.

Не тільки відкриття в галузі фізики і математики прославили Новосибірськ. Створений в 1969 році зоологом М.Зверем і ветеринаром Р.Шіло зоопарк сьогодні відомий всій Росії і вважається одним з найбільших світових зібрань тварин.