Папером виробництво в губернії в xviii-xix століттях

Споживачами продукції паперової промисловості були апарат управління, грамотні верстви населення, зростаюча промисловість і торгівля. Для перших потрібна була письмова, книжкова, газетний папір, для других - обгортковий і ін. Основні центри попиту на папір - столиці, великі міста, торгово-промислові райони. Це визначило географію паперової промисловості в Росії: дві столичні, Калузька і Ярославська губернії були провідними.

Папером виробництво зросло в Росії з 1804 по 1860 рік за кількістю підприємств більш ніж втричі (з 64 до 206), за чисельністю робітників - вдвічі (з 6 до 12 тис. Чол.), За обсягом продукції, що випускається більш ніж в 5 разів (з 0,5 млн. стоп до 2,7 млн.). За Ярославської губернії показники стабільніші. Число підприємств залишилося незмінним: і в кінці XVIII в. і в 1860 році їх було 7. Вироблення їх в 1794 році без Ярославської Великий мануфактури (ЯБМ) (по якій для цього року немає відомостей) склала 37 тис. стоп на 105 тис. руб. Якщо врахувати показники ЯБМ для інших років, загальний підсумок 1794 роки треба було б, принаймні, подвоїти. У 1860 році паперове підприємства краю дали продукції на майже 400 тис. Руб. Отже, при не змінився числі підприємств вироблення подвоїлася, а число робочих скоротилося наполовину. Останнє було результатом впровадження нової техніки.

Найстаршим підприємством краю була ЯБМ, яка представляла собою комбінат, тобто поєднання двох самостійних виробництв - полотняного і паперового. Її папером відділення діяло з 1727 до 1845 року, коли було знищено пожежею. У XVIII столітті ЯБМ була найбільшим виробником паперу не тільки в губернії, а й в Росії в цілому, її продукція в 1760-1763 роках становила щорічно по 27 тис. Стоп, в 1779 році - 60 тис. Стоп, в 1828 році - 28 тис . стоп (стопа = 480 аркушів стандартного розміру). Тут виготовляли папір II сортів, переважно кращих, найбільш високих.

ЯБМ, заснована купцем М.Затрапезновим, до середини XVII століття перебувала в руках його спадкоємця А.Затрапезнова, вже дворянина (колезького, потім статського радника). З 1764 року мануфактура перейшла до С.Яковлеву, в цей час уже потомственному дворянину і до середини XIX століття перебувала в руках його спадкоємців. В результаті одворянивание власників на підприємстві, крім основної маси посесійних людей, з'явилися фортечні на поміщицькому праві. Постійно використовувався тут і вільнонайманий працю. Посесійні робочі були звільнені в 1843 і 1849 рік з грошовою компенсацією власникам з казни.

Рідкісним явищем в паперової промисловості країни було підставу або оренда підприємств селянами. У 1794 році в Пошехонской повіті діяла мануфактура селянина Торопова. На початку XIX століття була влаштована Покровська мануфактура в селі Вощажніково Ростовського повіту (в відомостях називаються дати заснування: 1801, 1812 і 1814 роки). Формально вона вважалася що належить гр. Д.Н.Шереметеву, а його кріпаки Пугіна називалися лише орендарями. Відомі три покоління Пугіна: Іван Іванович, Федорович і сини останнього Олександр і Костянтин, які володіли підприємством по 1884 рік включно. Спочатку вони - кріпаки, потім тимчасовозобов'язаних, а в 1870-х роках вже міщани міста Ростова. Протягом 30 років з 1847 року ця невелика мануфактура з 12-31 робочим збільшила виробництво з 2 до 5,7 тис. Руб. але зберегла ручне виробництво. Порівняно невеликі розміри підприємства, а, отже, і одержуваного прибутку не дозволили купити бумагоделательную машину, і через конкуренцію фабрик Покровська мануфактура з кінця 1870-х років скорочувала виробництво.

З 1823 року селяни села Вощажніково Василь Сласніков і Іван Долодонов завели Новоустінскую папером мануфактуру, на якій було зайнято від 19 до 30 найманих робітників. Однак звільнення підприємців від кріпосної неволі виявилося одночасно звільненням і від підприємства. На початку 1860-х роках власникам мануфактури названий гр. Шереметєв, який передав її в оренду купцеві В. Ємельянова.

У Ростовському повіті на р.Нерлі на казенній землі в 1836 році заснував мануфактуру селянин села Чистовий Філіп Матвійович Козирєв. У різні роки на ній працювало від 12 до 22 осіб. Як і на Покровській мануфактурі, тут діяло 2-3 рола. Якщо Покровська і Новоустінская мануфактури збували продукцію в Ярославлі, на Ростовської і Нижегородської ярмарках, то Перепельская мануфактура Козирєва орієнтувалася на Москву, а сировину закуповувала в містах Володимирській губернії.

Казенним селянином, як і Козирєв, був Афанасій Курносенко, протягом 5 років, починаючи з 1844 року, який орендував папером підприємство поміщиці Н.П.Рахмановой, влаштованої в 1839 році і закрите в 1851 році. У відомостях це підприємство називається «Трестянка», на ній працювало 8 чол. Настільки ж незначним було підприємство гр. Д.Н.Шереметева в Углицькому повіті на р.Улейма. Ця Глазовская «фабрика» перебувала в оренді у купця П.Мілославцева. У 1852-1856 роках тут працювало всього 7 чоловік. Всі перераховані дрібні підприємства випускали, як правило, дешевий папір (обгортковий, чайну і т.п.).

Більшими і життєздатними були мануфактури, засновані купцями. Це підприємства в Угличі і Углицькому повіті, влаштовані в 1735 році М.Переславцевим і в 1743 році Л.Попова, до 1801 року вони все виявилися в руках Попова. Виробництво їх тривало досить успішно. На першій Всеросійській промисловій виставці в Петербурзі в 1829 році продукція підприємств Попова отримала високу оцінку. Річне виробництво Углицької мануфактури становила 20-30 тис. Стоп паперу різних сортів, здебільшого писальної. У 1848 році тут згадуються парові двигуни, а в 1853 році - папероробна машина. Збут продукції проводився в Москві, на Нижегородської і Ростовської ярмарках.

Улеймінскій мануфактура була куплена англійцем Генрі Говардом, який в 1859 році створив компанію з Углицького купцями Вижіловимі. Але в 1864 році Говард вийшов з компанії, і фабрика стала повною власністю Вижілових. З 1867 року Улеймінскій фабрика була обладнана самочерпкой і 2 паровими двигунами. Її вироблення зросла з 4 тис. Руб. в 1855 році до 53 тис. руб. в 1868 році. Тут виготовлялися газетний, обойная, обгортковий, газетний папір.

У 1890 році в губернії працювали тільки 2 паперових фабрики (Угличская і Улеймінскій), на них було зайнято 259 чоловік, а вироблення склала 508 тис. Руб.

Дворянами були побудовані дві мануфактури - А.А.Колотільщікова в Углицькому повіті в кінці XVIII - початку XIX століття і Плещеевская в Ярославському повіті, що діяла в 1740-1880 роках.

Протягом всього періоду XVIII-XIX століттях папір виготовляли з ганчір'я, купують переважно на Ростовської ярмарку у селян-скупників.