План-конспект заняття (3 клас) на тему диспут про правопорушення, скачати безкоштовно, соціальна

Диспут «Що таке правопорушення»

Захід підготувала і провела: Сергієнко Т.В.

Цілі: - упорядкувати знання дітей про правопорушення, ознайомити їх видами порушень і покараннями за них;

- розвивати уявлення про наслідки протиправних діянь;

- виховувати почуття відповідальності за свої вчинки.

Хід класної години:

1. Організаційний момент.

- Вітаю! Я з вами привіталася. Що означає слово "здрастуйте"? (Побажання здоров'я і щастя) А що для вас здоров'я? Щастя? (Діти відповідають)

Учитель: Як бачите в руках у мене дві нитки.

(Нитки пріклеплени до дошки, одна пряма, інша звивиста і заплутана)

- З чим можна порівняти ці нитки? (З життям)

- А якщо зараз зможемо знайти кінець нитки, що це може означати?

(Що наше життя протікає легко і гладко.)

- Що буде якщо нитка заплутана? (Важко знайти кінці)

А стосовно нашого життя?

- Уявіть собі, що життя будь-якого Людини - це наша нитка, і будь-який заворот і вузлик може призвести до тяжких наслідків.

- Хлопці, ви вступаєте в складний, але цікавий вік. Навколо багато спокус. І ви повинні вибрати правильний шлях! Підлітки можуть згорнути на злочинний шлях з різних причин. Від банальну відсутність грошей, виховання і умов, до погоні за легкими грошима. Однак, незнання закону не звільняє від відповідальності, а умисне порушення призводить до тяжких наслідків.

- І сьогоднішній диспут - це початок знайомства з законами, що визначають наше життя. І спробуємо в ході гри розібратися, де в повсякденному житті ми реалізуємо свої права, обов'язки і за що несемо відповідальність.

3. Основна частина:

Давним-давно, тисячі років тому на Землі з'явилися люди.

Одночасно з ними з'явилися Головні питання: Що люди можуть робити і чого не можуть?

Що вони зобов'язані робити і чого не зобов'язані?

На що вони мають право і на що не мають?

З'явилося дві держави: Можна і можна. Вони жили за різними законами. В державі Можна все було дозволено: хочеш красти - кради, хочеш вбивати - вбивай, хочеш ображати людину - будь ласка, все можна.

В державі можна жителі жили зовсім інакше. Там не можна було вбивати, грабувати, не можна грубіянити один одному.

Держави постійно ворогували між собою. І ось настав день вирішальної битви. Бій виграла держава Можна. Воно захопило половину держави можна і встановило там свої порядки. Неважко здогадатися, що тут почалося!

У містах і селах колишньої держави можна стали красти, беззаконно вбивати один одного, на дорогах господарювали розбійники. Поступово держава Можна занепало. І тоді правителі держави Можна під натиском людей попросили допомоги у держави можна.

Довго радилися правителі двох держав і прийшли до рішення об'єднатися і створити нову державу закон. В державі встановився порядок, а всі жителі стали задоволені і щасливі.

Як ви думаєте, чому країна стала процвітаючою, щасливі її жителі, вони відчувають себе в безпеці?

- Жителі стали жити за законами.

- Якщо люди поважають права інших людей, виконують свої обов'язки, значить, вони відчувають себе в безпеці. Але коли свобода одних порушує інтереси і права інших, в суспільстві затверджуються беззаконня, безладдя, несправедливість!

Зрештою людям вдалося вирішити Головні Питання, з'явився закон і на світ з'явилася Загальна декларація прав людини.

ЗАКОН - нормативно-правовий акт, що містить загальнообов'язкові правила поведінки суспільного життя, прийнятий урядом.

- Чи є у нас в державі ЗАКОН?

В нашій державі, як і в будь-якому іншому, існує основний закон, за яким ми живемо. Де прописані ці закони?

Закони записані в Конституції - Основному Законі держави. (Демонстрація книги.)

Крім Конституції існують: «Конвенція про права дитини», «Сімейний кодекс», «Цивільний кодекс», «Трудовий кодекс», «Кримінальний кодекс».

- У розділі 2 Конституції РФ визначено права і свободи людини і громадянина. Давайте подумаємо, які ми маємо права ... (таблички з правами поміщати на дошці).

- Поговоримо про наші обов'язки ... (таблички з обов'язками прикріплювати на дошці).

Виберіть права і обов'язки (розподілити таблички)

Жити і виховуватися в сім'ї

Отримати паспорт громадянина РФ

Працювати у вільний від навчання час

Право на охорону здоров'я

Слухатися батьків і осіб, які їх замінюють.

Отримати основну загальну освіту.

Дотримуватися Статут школи, правила внутрішнього розпорядку навчального закладу.

Дотримуватися правил поведінки, встановлені в освітніх установах, вдома і в громадських місцях.

Виключення зі школи за вчинення правопорушень, в тому числі порушення Статуту школи.

Відшкодування заподіяної шкоди.

Кримінальна відповідальність за окремі види злочинів.

За кожне порушення закону необхідно нести відповідальність. Народна мудрість говорить «Не було б порушення, не треба б було нести відповідальність»

Розглянемо поняття порушень:

Учитель. Вам дано три поняття «Провина. Правопорушення. злочин »

Необхідно до цих понять знайти визначення.

Провина. Правопорушення. злочин

Провина - це порушення правил поведінки; зухвала поведінка.

Правопорушення - це порушення закону, за яке передбачено покарання для дорослих людей і підлітків з шістнадцятирічного віку.

Злочин - це серйозне порушення закону дорослими людьми або неповнолітніми, які досягли віку притягнення до кримінальної відповідальності.

Розглянемо кілька ситуацій:

Ситуація № 1. Третьокласник Діма не приїжджає в школу з канікул, каже, що не хоче відвідувати уроки. Як можна розцінити поведінку Діми, як проступок, правопорушення або злочин?

(Провина, так як Діма нічого протизаконного не зробив)

- Що ж він все-таки порушив тим, що не відвідував уроків в школі?

- Чим же буде вважатися порушення будь-якого пункту статуту школи?

- Чи передбачено якесь покарання за проступок? Яке?

(Так. Учень може отримати за нього дисциплінарне покарання, директор може викликати в школу батьків)

- Уявіть собі таку ситуацію.

Ситуація № 2. Семикласники Саша, Женя і Максим чекали дітей з початкових класів за рогом школи, відбирали у них гроші і говорили, що якщо вони комусь розкажуть, їм буде непереливки. Як можна класифікувати дії Саші, Жені і Максима, як проступок, правопорушення або злочин?

(Ці хлопці вчинили злочин)

- Ви абсолютно праві. Дії Саші, Жені і Максима дійсно протизаконні. Вони зробили вимагання - злочин, передбачений ст. 163 Кримінального Кодексу Російської Федерації.

(Учитель показує видання «Кримінальний Кодекс Російської Федерації»)

- В «Кримінальному Кодексі Російської Федерації» описані всі види злочинів, за які передбачена кримінальна відповідальність.

- Для притягнення до кримінальної відповідальності велике значення має вік. Жодна дитина у віці молодше 14 років не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності і засуджений за вчинення злочину. Закон вважає, що до 14 років дитина ще недостатньо відповідальний за свої вчинки.

Виберіть з даних злочинів, за що учні 14 років несуть відповідальність

- умисне заподіяння тяжкого і середньої шкоди здоров'ю,

- знищення або пошкодження майна

- завідомо неправдиве повідомлення про акт тероризму,

Однак якщо дитина до 14 років постійно здійснює протиправні дії, він може бути поставлений на облік в органах міліції, відправлений в спеціальне виховний заклад, до нього можуть бути застосовані інші заходи виховного характеру.

- За інші злочини відповідальність настає з 16-ти років.

Попрацюємо з кримінальним кодексом і розглянемо які покарання передбачені законом.

Ситуація 1. В клас вбігає учень:

Теж саме можна сказати і про помилкові виклики пожежних (зараз часто вечорами спрацьовує сигналізація в школі через те, що хтось просто розважається. Але ж може статися так, що при цьому пожежу вже ніхто не повірить прозвучала сигналу і це призведе до великої трагедії), хибних викликів швидкої допомоги, міліції.

Ситуація 2. До «що повідомив про теракт» підходить учень і б'є його підручником по голові, «який повідомив» падає, встає, тримаючись за голову, стогне, дає здачі, починається бійка.

Суддя - учень зачитує: Нанесення побоїв або інші насильницькі дії, але не спричинили розладу здоров'я, караються штрафом у розмірі до 100 мінімальних Розмірів Оплати Праці або арештом до трьох місяців.

- Звичайна бійка цілком може бути розглянута як ст. 116 КК - побої.

- Це нас-то, маленьких. Який з нас штраф? - може відповісти учень

- В цьому випадку діє Цивільний кодекс, ст. Тисячі сімдесят-чотири п. 2 говорить: відповідальність за шкоду, завдану неповнолітнім, лежить на його батьків або осіб, які їх замінюють, які в повній мірі розплачуються (і в прямому, і в переносному сенсі) за дії свого чада. Наприклад, оплата медичної допомоги - ст. +1087 ГК.

Псування чужого майна

Ситуація 3: На перерві:

- Не дам, він новий, тільки вчора купили.

-Якщо говорити про шкоду, то заподіяно він може бути не тільки людині, але і його майну А ст. 1064 ЦК наказує ще й відшкодування матеріального збитку в повному обсязі особою, яка її завдала. Заподіяння шкоди буває і ненавмисне (по-нашому, це «Я адже ненавмисно!»), Але це ст. 168 КК штраф до 200 мінімальних Розмірів Оплати Праці, або позбавлення волі до двох років.

Ситуація 4: Дві дівчинки в класі сваряться:

- А ти сама Гадина.

Осквернення будівель і транспорту

Ситуація 5. У клас вбігають хлопчаки:

- А «Спартак» виграв, а ніхто не знає!

- Давай на стіні напишемо, щоб завтра вранці все побачили!

- Кльово, ось люди порадіють!

- Давай на стіні маркером, щоб краще видно було!

- Кожен день, заходячи в школу, ми бачимо сліди перебування наших дітей. Розмальовані стіни, зламані двері, списані і подряпані парти. А чи знають діти, що дії їх потрапляють під статтю?

- А так як гуляють дітки компаніями, отже, і пустують компаніями (в поодинці-то страшно), то слід їм знати, що по ст. З5 КК вчинення злочинів групою осіб - тягне більш суворе покарання.

До неповнолітніх застосовуються такі види покарань (ст.88):

➣ позбавлення права займатися певною діяльністю;

➣ позбавлення волі на певний строк.

4. Висновок. Завжди треба пам'ятати про те, що за скоєні вчинки треба відповідати. Хлопці, я вважаю, що головною причиною всіх правопорушень є неповага до закону.

Жодна людина в нашому суспільстві не може відступати від вимог правових норм. В іншому випадку в дію вступає кримінальний кодекс РФ. Так давайте поважати, цінувати закон на нашій землі і тоді у вас в житті не буде проблем.

Кого змусив задуматися сьогоднішній класна година?

6. Пам'ятка школяру

Дорогий друже, ти вчишся в школі, в якій тобі ще вчитися. Озирнись навколо. Тебе оточують однокласники і вчителі. Поки ти вчишся, ми пропонуємо дотримуватися порад «бувалих» школярів. Користуючись своїми правами і свободою, ти можеш внести щось нове в розвиток школи.

По перше. не втрачаючи часу дізнайся, де лежить головний документ школи - Статут, в якому прописані твої права і обов'язки як школяра.

По-друге. запам'ятай все, що стосується тебе і твого навчання.

По-третє. ти в школі не один, навколо тебе твої однокласники і вчителі, які мають такі ж права і свободи, поважай їх.

По-четверте, школа - твій другий дім. Бережи все, що в ньому знаходиться: меблі, книги, інвентар. До того ж за псування шкільного майна на твоїх батьків може бути накладена матеріальна відповідальність.

У п'ятих. веди активний спосіб життя і реалізуй свої здібності, беручи участь в шкільних заходах, реалізуй свої права.

По-шосте, ти повинен акуратно вести зошити, адже це твоє обличчя.

По-сьоме. якщо буде потрібно твоя допомога, не розмірковував - допоможи. Наступного разу допоможуть тобі.

По-восьме. пам'ятай, що дорослим ти стаєш не тоді, коли починаєш курити і пити спиртні напої, а тоді, коли можеш самостійно відповідати за свої вчинки.

По-дев'яте. якомога частіше запрошуй в школу батьків, щоб вони були в курсі твоїх справ, так як вони твої законні представники.

Якщо ти будеш дотримуватися цих порад, будь впевнений, проблем у тебе не буде.

Схожі статті