Правобічна «Спарта» і різносторонній «спартак»

ПІЗНО ввечері в середу, сідаючи перед екранами домашніх телевізорів, ми не мали скільки-небудь значної інформацією про суперників нашого «Спартака». Знали, що шестеро представлені в олімпійській збірній Голландії, але жоден поки не котирується в національну команду, втім, в країні «Аякса», «Фейєноорда» і «Ейндховена» це ще ні про що не говорить.

І ще на одну важливу і, прямо скажемо, тривожне обставина мимоволі зверталася нашу увагу. У двох попередніх турах розіграшу Кубка УЄФА «Спарта» у перших матчах приймала суперників на своєму полі і перемагала: північноірландський «Колрейн» з рахунком 4: 0, «Карл Цейс» з НДР - 3: 2. А матчі в гостях спокійно закінчувала внічию з рахунком 1: 1.

У цьому світлі завдання спартаківців в матчі на поле суперників переростала в надзавдання. Пам'ятаючи про те, ціною яких неймовірних зусиль давалася гра лідерам команди в окремих матчах під кінець сезону, ми і зовсім схильні були вважати успішне її рішення дідом важко здійснюваним.

А тут ще збентежив стартовий склад, що з'явився на полі стадіону в Роттердамі. Це трохи пізніше ми дізналися, що захворіли Кузнєцов і Поздняков, що температурив Родіонов, і лише зусиллями лікаря його вдалося повернути в лад напередодні гри. Тому-то в лінії оборони з'явився ледь оправився від травми Бубнов, а в середній лінії - грав в сезоні лише епізодично Гесс.

Зміни начебто і незначні, проте насправді все лінії команди, фактично виявилися скроєними наново. У ролі опорного півзахисника поперемінно виступали Черенков і Родіонов, в атаці стабільною була позиція, принаймні до перерви, тільки у Аргудяева, а пару йому складали, змінюючи один одного, то Гладилин, то Черенков, то Родіонов. Зону лівого захисника прикривав Морозов, який до того ж мав допомагати центральним захисникам, що для нього більш звична справа. Всі ці вимушені перестановки природним і неминучим чином позначилися на міцності і надійності ігрових зв'язків, спочатку погано проглядається. Але особливе занепокоєння викликав лівий фланг оборони, оскільки в діях Гесса виразно відчувався брак ігрової практики, а Морозов, опинившись в неоднозначному становищі, ледве встигав на допомогу.

Нам залишалося лише дивуватися, як це голландці так швидко намацали, де тонко. З перших же хвилин гри вони повели атаки правим своїм флангом, завершуючи їх незмінним навісом в центр штрафного майданчика, де багато клопоту Бубнову, Базулеву і Дасаєва доставляв не найвищий серед атакували, але мовби парівшій в повітрі 10-й номер «Спарти» Холверда . Не мені одному здався він спочатку зростом вище інших. Не минуло й п'яти хвилин гри, а Дасаєв вже двічі припинив спроби Холверди вразити ворота.

Коли після чергової діагональної подачі справа в центр Холверда в черговий раз виграв дуель у повітрі і головою скинув м'яч таївся трохи позаду Рікерінгу, удар якого в нижньому кутку прийняв Дасаєв, дещо в грі господарів поля стало прояснюватися.

Тільки атакувала «Спарта» подібно до більшості боксерів - в правосторонній стійці, чому незабаром знайшлося просте пояснення. Головний, так, мабуть, і єдиний диспетчер «Спарти» - її капітан ван Гаал, грає він на місці правого півзахисника і вельми вправний у підіграванні партнерам, а штрафні удари справа і, само собою зрозуміло, з правої ноги виконує на диво. З цієї ж сторони діє і Блінд, атестованих як найсильніший захисник клубу. Який це захисник, ми бачили лише в тих моментах, коли він незграбно зустрічав прийомами з вільної боротьби то Родіонова, то Гладіліна, то Аргудяева, за що зрідка арбітр призначав штрафні удари. Але Блінд перетворювався, коли йшов в атаку, навіть не йшов - летів. Стрімке Блінд і технічний, добре бачить поле ван Гаал доставили, месу клопоту обороні «Спартака». Судячи з окремим ходам голландців, можна припустити, що ця правобічна манера ведення гри добре отрепетірова на ними, а ті, хто діє в центрі і на лівому фланзі, покликані завершувати зусилля правого крила. Інших варіантів ведення атаки господарі поля у себе вдома практично не показали.

Як не важко було спартаківцям, ігрова однобокість суперників дозволила їм ближче до кінця першої половини матчу розібратися і прийняти свої заходи. Обмежені рамками телеекрану, ми не можемо з вірогідністю судити, які саме заходи, але ми бачили, що наступ господарів поля поступово зводиться нанівець, атака справа притупляється, та й в центрі перед воротами нападники «Спарти» все рідше вигравали боротьбу за м'яч в повітрі . А гості все частіше переходили до контратакующим дій.

Перш за все спартаківцям належало зв'язати суперників по руках і ногах в середині поля, де, крім ван Гаала, виділявся високий і рухливий ван дер Берг, де чатував свій мить потайний Рікерінг, рідко йде з поля без гола. Важка це була задача, тим більше що голландці, тільки закінчують перше коло національної першості, на цю пору року виглядали свіжіше і мобільніше. Вони-то і запропонували в середині поля гру в'язку і жорстку, з постійним протиборством.

До честі спартаківців, треба сказати, що вони не тільки прийняли виклик, але і витримали, вистояли проти силового тиску. Як то кажуть, найшла коса на камінь, а каменем цим в силу необхідності ставали і Родіонов, і Черенков, і Гаврилов, не кажучи вже про Гладиліною, Гессе і захисників. Гессові в кінці кінців це дорого коштувало, оскільки він ще не готовий до серйозного випробування, ван Гаала стримував часом ціною порушень правил, що неминуче спричинило за собою психологічну неврівноваженість, яка призвела до двох картках.

Що ж стосується Черенкова і Родіонова, то не можна не відзначити той величезний і різноплановий обсяг роботи і в атаці, і в обороні, який вони виконали так, як в кращих своїх матчах цього сезону. Не відставали від них і Гаврилов з Гладиліним. Перший грав досить конструктивно, досить тонко використовуючи право останнього пасу, другий часто мучив захисників «Спарти» ривками і праворуч, і ліворуч. Зрештою один такий його прорив Бліід зупинив підніжкою, і.

Втім, гол Родіонова хочу згадати в подробицях трохи пізніше. Тому що навіть зараз, через багато годин після матчу, постійно повертаюся до його перших хвилинах, до тих хвилин, коли під враженням стартового натиску господарів поля над нашими надіями витав наліт деякої навіть безвиході. Але тут, напевно, корисно згадати і про бойовитість характер спартаківців, про прапор тому, вибачте за банальність, спартаківському дусі. Це, мабуть, не всі. Характер адже був помітний і у голландців. В дію вступив закон суми умінь, майстерності, класу.

Якби спартаківці обмежилися руйнуванням задумів суперника, їм, мабуть, не минути лиха б. Вони ж, прийнявши нав'язану їм в середині поля боротьбу, прийнявши, як мені здалося, охоче, з честю знаходили і вихід з неї. Відібрати м'яч, спартаківці в дві-три короткі передачі, щоб виключити втрату його, розставляли сили на вихідних для атаки позиціях, а до цього часу вивільнявся з-під опіки Гаврилов або Черенков, від них йшла ініціативна середня або далека передача - причому у виборі напрямку атаки не бракувало, пропозиції слідували справа, зліва, по центру - від Сочнова, Гладіліна, Родіонова, того ж Черенкова, від кожного гравця групи атаки. Спочатку зрідка, коли до Аргудяеву підлаштовувався хтось один з цієї групи, потім все частіше, коли атакуючі операції стали проводитися в 3-4-5 гравців. Індивідуальні прориви кілька разів змінювала вигадлива в'язь багатоходових комбінацій - нехай рідше, ніж хотілося, тому що попереду спартаківці намагалися грати поекономнее. Так, їх частіше бачили в обороні, ніж в атаці. Але хіба погано - перевірити себе і з цього боку? Так, найпомітнішими в цій грі були захисники - холоднокровний Базулев, раз по раз зривали задуми голландців в створі воріт, і невтомний Морозов, завжди прагнув туди, де особливо жарко і важко товаришам. В умовах безперервного тиску знаходив можли вість підтримати нападників Сочнов. Не покладаючи рук трудився Дасаєв, який взяв і відбив чимало важких м'ячів. Але ж гра не може бути тільки святом атаки - часом вона не обходиться і без оборонних буден.

І «Спартак» зумів зіграти в різних планах, довів різнобічність своєї ігрової манери. Захищаючись, знаходив сили атакувати. Наступаючи, встигав перебудовуватися і організовувати оборону. Можна погодитися з тим, що в атаці москвичі на цей раз не були настільки продуктивні, як в матчах з англійцями. Але це вже інформація для роздумів перед «домашнім» матчем в Тбілісі.

Ось тепер і час згадати гол Родіонова. Отже, Блінд збив Гладіліна в метрі від лінії штрафного майданчика. Спартаківці довго радилися у м'яча, а семеро голландців з «стінки» тщились розгадати, хто ж з них завдасть підступний різаний удар по воротах. А в тому, що удар буде саме в створ воріт, спартаківці засумніватися не дали. Начебто збирається пробити Гаврилов - і вся увага зосереджена на ньому. А Гаврилов несподівано котить м'яч по лінії карного майданчика до стоїть метрах в десяти праворуч і немов би і не що чекає паса Родіонову. Вражаюче, але і потух ніхто з «стінки» не кинувся навперейми. Чому? Та тому, що Родіонов чисто як актор зобразив деяку навіть розгубленість і тут же вклав усього себе в удар - розрахований, сильний і точний.

Після перерви голландці, як і личить господарям поля, та ще до того ж боці відіграється, багато наступали. Але з тим же незмінним однобоким академізмом.

Правда, моментами футболісти «Спарти», ніби пригадавши часи славної голландської збірної, вибухали раптом неймовірною круговертю, крутилися на шаленій швидкості кругом нашої штрафної площі, немов шестерінки в годинниковому механізмі. Але спартаківці мужньо витримували це випробування тотальним футболом, а суперників вистачало на одну-дві хвилини, і вони затихали, поверталися в звичну правосторонню стійку.

Але чекало наших І ще одне випробування на міцність. 21 хвилину їм довелося грати вдесятьох. Не витримали нерви у Гесса. Не збираюся шукати для нього виправдань, але про те, що португальський арбітр поставився до нього не зовсім по совісті, сказати треба. Коли під кінець першого тайму Гессові п'ять хвилин надавали допомогу після зіткнення з безсердечним Блінда, арбітр і вухом не повів, а коли ван Гаал небезпечно і в упор вистрілив в нього м'ячем і Гесс відбив удар руками, дав свисток. Ось тут Гессові виявляти емоції не варто.

Вдесятьох, втім, спартаківці грали, як і в повному складі. Навіть краще. Активізувалися Сочнов, Морозов. А коли за 10 хвилин до фінального свистка радість Родіонова від забитого гола захлеснула гіркоту від скоєного ним пенальті (нечисто виконав підкат у штрафному майданчику), він став грати за двох, за трьох. Допомагаючи в захисті, встигав вриватися на чужі позиції і сміливо брав гру на себе, якщо партнери трохи відставали. Саме активність спартаківців на чужій половині поля стримувала в ці хвилини атаки господарів, змушувала їх діяти з оглядкою.