Природні зони землі »

Тема: «Природні зони Землі».

Цілі: продовжити формування знань про природні зони Землі, їх різноманітності і основні особливості; закріпити знання про причини формування широтноїзональності.

Обладнання: карта «Географічні пояси та природні зони Землі», атласи, контурні карти, підручник, дидактичний матеріал. контури ПЗ, картки із зображенням типових представників ПЗ, чорний ящик, плоди та насіння типових рослин ПЗ.


Хід уроку.
1. Оргмомент.

-Гуляючи в тінистій гаю, грецький мудрець розмовляв зі своїм учнем.

- «Скажи мені - запитав юнак, - чому тебе часто долають сумніви? Ти прожив довге життя, навчений досвідом і вчився у великих еллінів. Як же так, що і для тебе залишилося настільки багато незрозумілих питань? »

У роздумах філософ накреслив палицею перед собою 2 кола: великий і маленький. - «Твої знання - це маленький коло, а мої великі. Але все, що залишилося поза цих кругов- невідомість. Маленький коло мало стикається з невідомістю. Чим більше коло знань, тим більше його межі з невідомим. І надалі пам'ятай - чим більше ти станеш дізнаватися нового, тим більше буде виникати у тебе незрозумілих питань ».
.

2.СООБЩЕНІЕ ТЕМИ УРОКУ.

-Сьогодні на уроці я хочу розширити коло ваших знань по темі «Природні зони Землі».

- Географію можна вивчати в класі, музеї, поході, а можна в магазині. Пропоную піти в найближчий супермаркет, заповнити наші кошики найбільш поживними продуктами. Чим ми заповнимо кошики, ви повинні вгадати. Слухайте і дивіться уважно.


1. це плід рослини, яке на Близькому Сході називають «царицею оазисів». Мудреці кажуть: «вона купає свої ноги в воді, а прекрасну голову у вогні сонячних променів». Плоди, якого рослини ми купили? (Фініки - фінікова пальма)
2.семена цього хвойного рослини поширеного в Сибіру за поживними якостями перевершують молоко і м'ясо. Про яку рослину йдеться? (Сибірська сосна)
3.в 16 столітті іспанські завойовники на території Панами побачили дерево з висячими зв'язками жовто-зелених плодів. Місцеве населення називає це дерево «будь здоров», так як його плоди відновлюють сили після хвороби. Плоди, якого трав'янистої рослини ми купили? (Банан)

4. один з учасників походу в Мексику писав: «на полях росли дивні рослини висотою більше 1 метра, здавалося, що вони з чистого золота, а листя зі срібла». Консервовані насіння, якого рослини ми купили? (Кукурудза)


5. ця північна ягода смачна і корисна, її плоди багаті вітаміном С, вона мешканка боліт. Плоди, якого рослини лежать в чорному ящику? (Журавлина)
- Ці плоди і горіхи вам знайомі, а чи бачили ви, як ростуть банани, фініки і журавлина в природі?

-Ростуть вони в наших краях? На питання, чому немає, ми відповімо в кінці уроку. Давайте дізнаємося, звідки з'явилися багато заморські дивини в наших супермаркетах і в яких умовах вони ростуть. Що для цього треба дізнатися?

1. познайомитися з природними зонами Землі

2. виявити особливості природи кожної зони
4. Вивчення нового матеріалу.

- Для вирішення поставленого завдання вирушимо в подорож. Будь-яка подорож слід починати з вивчення карти. Дізнаємося, які природні зони існують. Відкрийте підручник на 144 сторінці. За малюнком № 93 визначте, які природні зони формуються на Землі? Подивіться на екран. Які природні зони Євразії та Північної Америки відзначені. знаком.

-Карта вивчена вирушаємо в дорогу. Кожна група буде займатися вивченням природної зони, яка дає нам ці заморські дивини.

1) група вирушає в природну зону вічних екваторіальних лісів для вивчення району зростання бананів.

2) спускається на плотах по сибірської річки в тайгу, район виростання сибірської сосни.

3) група разом з караваном арабів кочівників в пустелю, в оазисах якої зростає фінікова пальма.

4) на оленячих упряжках в тундру, де на болотах можна поласувати журавлиною.

5) верхом на конях повистрибують в степ, де відмінні умови для вирощування кукурудзи.


-Щоб не збитися з наміченого маршруту у вас є помічник - командна картка для роботи в групі і маршрутний лист, картка завдання. Використовуючи додаткову літературу і рис 93 вам протягом 2 хвилин належить з'ясувати особливості клімату і органічного світу природної зони в яку ви прямуєте. Після повернення познайомите нас з результатами своїх досліджень.

- Знайомимося з результатами досліджень.

1 «Як темні льохи темні світлом ці ліси, якщо вдень в лісі темно, то, як же похмурі тут ночі. У самому низу царство мохів і повзучих рослин, вище піднімаються чагарники і молоді дерева, над ними утворюється суцільний звід 30 метрові дерева, перевиті ліанами ». З якої природної зони приїхали банани, дайте її характеристику.

Широчінню нескінченної морем пролягли

Немов коні вітри, мчать один за одним

Мнуть поля пшениці, топчуть ковили.

Так писав про цю природній зоні наш земляк І.І. Ландо. Про яку природній зоні йдеться, дайте її характеристику.
- Познайомившись з природними зонами, повернулися додому до рідних просторах. Адже степу - це типова природна зона Пензенської області, яка знаходиться на стику степової, лісостепової, лісової зони.
5.Подведеніе підсумків.
- Повернемося до раніше поставленого питання. Чому в Пензенській області не ростуть банани, з ібірская сосна і фінікова пальма?
-Які умови не підходять для цих рослин? Від яких компонентів природи залежить життєдіяльність організмів?

-Так, дійсно в природі кожен живий організм має певні вимоги до умов існування. (На дошці вивішуються символи компонентів)

- Якого елемента не вистачає, щоб отримати схему ПК?

- Що означають ці стрілки?

-. Так В природі дійсно все взаємопов'язане, розумно і нероздільно. Зміна хоча б - одного компонента природи призводить до зміни всього комплексу. Давайте це доведемо.

-Уявіть, що ваша рука це природний комплекс. Приберіть один компонент - великий палець і спробуйте без нього застебнути ґудзик. Виходить?

-Чому не вдалося застебнути ґудзик?

-Подивіться уважно, якого компонента живої природи не вистачає в схемі? (Який в результаті використання компонентів природи істотно змінює всі земні ПК).

-Без використання природних компонентів людина не може існувати. Помістіть вашу руку - символ людини в центр ОК і обведіть її. Ось тепер схема складена остаточно.

-Ось як про роль людини в природі написав наш земляк І.І. ландо:

У Норвегії скульптуру я побачив:

Могутня гранітна рука

В долоні до неба піднесла

І став він вище всіх звірів

Планету зробив вотчиною своєю!

І ось таким він видно всій планеті,

І тому він за неї відповідає,

У відповіді за звірів, за огрядність нив,

За щедрість врожаю,

За свіжість вод - благополуччя риб,

За всіх і все. Він на землі господар!

І він ще і за себе в ответе-

За те, щоб Розум вижив на планеті!

Рукою Долі він піднесений високо.

Рука Долі вміє бити жорстоко.
-Ви візьмете ОК собі в подарунок з уроку, будинки повісьте над своїм робочим місцем, щоб він завжди нагадував вам, що не можна порушувати цілісність природи.

6. Рефлексія.
-Плоди, які ми вибрали в супермаркеті, покладіть в одну з кошиків, виходячи з класу.
-До побачення! Всім дякую.

Практична робота по темі «природні зони євразії»

Схожі статті