Про кращому фіналі в історії ліги чемпіонів

Якщо любителів футболу зі стажем попросити розповісти про сам захоплюючому подію, свідком якого вони були, то напевно більшість згадає про фінал Ліги Чемпіонів в Стамбулі, де грали «Мілан» і «Ліверпуль».

Легендарний матч назавжди увійшов в історію футболу під назвою «Стамбульське диво», а кожен його свідок може з гордістю сказати: «Неймовірно! І я це бачив на власні очі ?! ».

Не так давно знаменитий фінал відзначив свій 10-річний ювілей, що дає відмінний привід згадати події того незабутнього вечора.

На межі катастрофи

З самого початку все пішло для «Ліверпуля» наперекосяк. Спочатку знаменитий Паоло Мальдіні вколотив м'яч у сітку їхніх воріт вже на першій хвилині матчу, а буквально через чверть години травму отримав один з лідерів команди Харрі К'юелл. Що вийшов на поле Володимир Шміцер ніяк не бачився рівноцінною заміною австралійцю.

Перевага італійців було переважною. Здавалося, що це кінець.

Ти - тренер команди, до перерви програє 0: 3 в фіналі Ліги Чемпіонів. Твоїх підопічних буквально розірвали в першому таймі, не давши жодного шансу на успіх. Практично на кожній позиції суперник перевершує або як мінімум не поступається в досвіді і майстерності. Ти втратив одного з лідерів через травму вже до середини першого тайму.

Як знайти правильні слова для своїх футболістів. Які зміни зробити, щоб переламати таке катастрофічне збіг обставин? Напевно саме такими питаннями був спантеличений головний тренер «Ліверпуля» Рафаель Бенітес, стоячи в роздягальні перед своїми хлопцями.

Хтось би здався, але не впертий іспанець. Потрібні слова знайшлися, а за ними пішли й перші дії. Замість провалився правого бека Фінна, тренер вирішив випустити досвідченого центрального півзахисника Дітмара Хаманна. Таким чином, англійці перебудувалися на гру в три захисники з Ріїсе і Шміцер в ролі латераль.

Авантюрне рішення, ідея якого полягала в тому, щоб спробувати пов'язати зоряну півзахист «Мілана» і дати більше свободи Стівену Джеррарду.

А тим часом в перерві на трибунах стамбульської арени англійські вболівальники плакали, але продовжували підтримувати свою команду і співали легендарну «You Never Walk Alone».

Стівен Джеррард про Рафаеля Бенітес і вболівальників команди:

Ми всі віримо цій людині, він вчить нас ніколи не здаватися. Ми продовжували грати, навіть поступаючись, і вірили в перемогу. Особливу подяку висловлюю вболівальникам клубу, багато з яких тижнями і місяцями відкладали гроші, щоб приїхати в Стамбул на фінал Ліги чемпіонів.

«Стамбульське диво»

Другий тайм команди на автоматі почали за сценарієм першого. Але «Ліверпулю» знадобилося всього кілька хвилин. щоб звикнути до нового побудови і налагодити гру біля чужих воріт.

Переломним моментом став красивий гол Джеррарда головою після подачі з лівого флангу. «Мілан» здригнувся, і протягом наступних шести хвилин «Ліверпуль» зміг ще двічі вразити ворота італійців. Ключовою фігурою цього відрізка, як і всього матчу в цілому, був капітан мерсисайдців. Саме Стіві Джі заробив пенальті, після якого вдалося зрівняти рахунок.

По суті, «Мілан» так і не зміг відійти від потрійного шоку. Ось тільки вони виходили на другий тайм, ведучи в рахунку 3: 0, а тут 3: 3 вже до 60 хвилині. Тактичний хід Бенітеса спрацював на 100%. Завдяки зміні схеми, Зеєдорф, Кака і Пірло розчинилися на полі, а гра перейшла під контроль англійської команди. Цьому також посприяв своєю бездіяльністю і Карло Анчелотті, який зробив першу заміну тільки на 86 хвилині матчу.

Вирівняти гру італійцям вдалося тільки в додатковий час, коли виснажені героїчним ривком гравці «Ліверпуля» ледве пересували ноги по полю. Останньою краплею, остаточно вибила з колії «Мілан», став божевільний подвійний сейв польського голкіпера Єжи Дудека після ударів Андрія Шевченка в кінці другого екстра-тайму.

Андрій Шевченко про подвійне сейві поляка і ураженні його команди:

Якщо ця ситуація повториться десять тисяч разів, Дудек не візьме жодного такого удару. Я потужно пробив головою, можливо, м'яч просто вдарився об руку воротаря. І все ж я не можу зрозуміти, чому ми поступилися.

Перед серією пенальті «Мілан» виглядав вже приреченим. Воротар «Ліверпуля» продовжив творити неймовірні речі і витягнув два непростих удару від Пірло і Шевченко. Українському нападаючому, при всьому різноманітті шансів, так і не вдалося жодного разу вразити ворота суперників.

Ось так «Ліверпуль» виграв свій п'ятий і останній на даний момент Кубок Європейських Чемпіонів. За винятком виграного в наступному році Кубка Англії, під керівництвом Бенітеса команда не змогла більше виграти жодного серйозного трофею. Це був зоряний час іспанського наставника і найвища точка його кар'єри. Але «Стамбульське диво» вболівальники англійського клубу не забудуть ніколи.