Професійний конкурс працівників освіти всеросійський інтернет конкурс

Професійний конкурс працівників освіти

«Середня загальноосвітня школа №4»


(МБОУ ЗОШ №4, Бондарева Ольга Олександрівна,
385600, Республіка Адигея, Гіагінський р-н, ст. Гіагінський, вул. Червона, 170)


Номінація (Педагогічні ідеї та технології: Середня освіта)

Урок біології. 6 клас.

Мета: знайомство з голосеменнимі рослинами, особливостями будови, значенням і різноманітністю голонасінних.

Форма уроку. комбінований

Етап навчання по даній темі: основний

Вид діяльності. пошуковий і репродуктивний

Заздалегідь дається завдання окремим учням підготувати повідомлення про хвойних рослинах: "Сосна", "Смерічка"; підготувати прикмети, пов'язані з хвойними рослинами; вивчити вірші напам'ять. Протягом усього уроку використовується презентація «Голонасінні».

завдання:

  • З'ясувати які рослини відносяться до відділу голонасінних рослин.

  • Розглянути різноманіття голонасінних, їх значення.

  • Формувати вміння виділяти головне, робити висновки. Виробляти навички пошукової роботи, спостережливості, акуратності при виконанні практичного завдання.

  • Розвиток творчих здібностей учнів.

  • Розширення кругозору, виховання допитливості.

  • Турбота про охорону природи.

Устаткування: гербарний матеріал, шишки ялини, сосни, комп'ютер, мультимедіа, екран, роздатковий матеріал: кросворди, таблиці для виконання практичної роботи, аудіо запис музика І. Бекман «В лесу родилась елочка», репродукції з картин І. Шишкіна «Вирубка лісу» , «Смерічка»; С. Федорова, «Сосни»; Ю. Конюшини «Зимовий захід у ялиновому лісі» і т.д. Учні повинні знати:

  • Особливості будови голонасінних рослин.

  • Будова хвої і шишок голонасінних рослин

  • Значення хвойних рослин для природи і життя людини.

  • Різноманіття хвойного світу.

Учні повинні вміти:

  • Розрізняти види хвойних рослин

  • Називати характерні ознаки голонасінних рослин.

Інтеграція з російською мовою, літературою, МХК, музикою, історією.

I. Організаційний момент.

II. Введення в нову тему.

- Яке цікаве слово. Про що воно нам говорить? (Про голих насінні).

-У будь живих організмів є насіння? (Рослин).

- Добре, значить, ми з вами будемо говорити про рослини, у яких голі насіння. Як ви думаєте, що це за рослини? (Відповіді дітей). Наведіть приклади таких рослин. (Відповіді дітей).

- Ялини, сосни, кедри, кипарис, модрина, гінкго білоба (найдивніше реліктова рослина, спосіб розмноження зближує його з папоротями та іншими споровими рослинами, у яких запліднення здійснюється за допомогою плаваючих чоловічих статевих клітин. У всіх інших дерев чоловічі статеві клітини самостійно пересуватися НЕ можуть. А своєрідна форма листя гінгко представлялася поетам символом дружби: Цей листочок був зі сходу, в сад мій скромно занесений, І для бачить ока, Таємний сенс являє він ...), тис (в Краснодарському до ае в районі Сочі перебувати заповідна Тиса-самшітовая гай).

- Відділ Голонасінні налічує близько 600 видів. Вони поширені по всій Земній кулі, в більшості випадків це деревні рослини, багато з них є реліктами (5слайд) - рослини минулого, які дожили до наших часів. Хвойні рослини утворюють ліси, які називають тайгою. За властивий для них червоний колір стовбурів - Краснолісся. (6слайд). Деревина цих рослин високо цінуватися в будівництві, виробництві меблів, музичних інструментів, в кораблебудуванні. Вона довговічна, тому що просякнута смолою. (7 слайд) Як і у інших рослин, у голонасінних є: корінь - головний і добре розвинені бічні; стебло - прямий, має деревину, серцевину, смоляні ходи з живицею; лист.

III. Физминутку. Вправи для розвитку дрібної моторики і активізації діяльності мозку.

- А в чому особливість хвойних листя? (Відповіді дітей: це голочки, а не листові пластинки).

Масаж долоньок і пальців, що імітують поколювання голочками, хлопки в долоні і т.д.

IV. Продовження вивчення теми.

- Є така рослина модрина. Давайте згадаємо російську мову і розберемо його за складом. (8слайд)

- Що стоїть в корені слова? - Лист. А чому ми тоді відносимо його до хвойних дерев? - У нього є іголочкі- хвоінкі.- А що з ними відбувається? - Восени її голочки жовтіють, скидаються, а навесні, як і у листяних, з'являються нові.

- Хлопці, відкрию вам секрет, що не тільки листяні дерева скидають свою «одяг», а й хвойні, причому всі, тільки роблять вони це дуже повільно, поступово.

-У поета Г. Щербини є такі рядки: (9слайд)

Щасливі темні сосни і ялини;

Вічно вони зеленіють,

Загибелі їм не приносять хуртовини,

Смертю морози не віють!

- Про що вони нам кажуть? - Про те, що морози хвойним не страшні. - Чому? - голочки виділяють мало тепла, через свою маленької площі, все тепло залишається дереву на боротьбу з негодою і для розвитку нових нирок. «Одягом» дерева є листя - голочки, а плодами - шишки. У наших краях найбільш поширені такі види відділу голонасінних як сосна і ялина.

(Учениця читає напам'ять вірш) А. Барто.

Я у хлопчиків запитала:
- Це що за деревце?
Вони кажуть: «Осика»,
Тільки мені не віриться ...

Навіть ялинки ми спочатку
Від сосни не відрізняється:
Раз стирчать голочки,
Значить це ялинки.

А коли на гілку ялини
Ми краще подивилися,
Виявилася, що вона
Чи не така, як сосна.

Виступ заздалегідь підготовлених дітей з повідомленнями про хвойних рослинах: "Сосна", "Смерічка".

- А зараз складемо порівняльну таблицю за описом хвоїнок і шишок цих дерев. (10слайд) Учні використовують зразки гербарію.


Повторіть досвід з тими ж шишками кілька разів. Це дозволить не тільки отримати більш точні дані, але і переконатися в оборотності досліджуваного виду рухів. Результати досвіду дозволять зробити важливі висновки.

1. Рух насіннєвих лусок шишок обумовлено втратою і поглинанням ними води. Про це ж свідчить пряма залежність руху лусок від температури води: при її підвищенні швидкість руху молекул води зростає, набухання лусок відбувається швидше.

2. Щоб набухання лусок могло змінити їх положення в просторі, будова і хімічний склад клітин на зовнішній і внутрішній стороні луски повинні бути різними. Це дійсно так. Оболонки клітин верхньої сторони лусок шишок хвойних більш еластичні, розтяжні в порівнянні з клітинами нижньої сторони. Тому при зануренні у воду вони поглинають її більше, швидше збільшують свій обсяг, що призводить до подовження верхньої сторони і руху луски вниз. У процесі зневоднення клітини верхньої сторони втрачають воду теж швидше клітин нижнього боку, що призводить до Загинання луски вгору.

VIII. Це цікаво.

- Відгадайте загадку: У неї одягу кілки,

Все голки, та голки

Звірі жартують: «Дядя Їжак

На неї злегка схожий! »(Ялинка)

-. Природа завжди надихала поетів, художників на створення шедеврів. Так і наші сонні і їли, не обійшли стороною руки творців. І зараз ми може милуватися, отримувати естетичну насолоду, заряджатися позитивними емоціями від творчості великих людей. (Показуються репродукції з картин 12-16 слайди)

Питання до класу.

  1. Чому хвойні називають інакше голосеменнимі?

  2. Які умови необхідні для життя сосни і ялини?

  3. Які рослини відносяться до голонасінних? Наведіть приклади.

  4. Як людина використовує хвойні рослини? Що отримує з них?

  5. Як ростуть голки у ялини і сосни?

  6. Які за величиною шишки у ялини і сосни?

  7. Які за формою шишки у ялини і сосни?

Рішення кросворду.

  1. Найдивовижніше голонасінна рослина? (Гінко білоба)

  2. У мене довший голка, ніж у ялинки. (Сосна)

  3. Це дерево скидає свої хвоїнки на зиму. (Модрина)

  4. Як називається сосновий ліс? (Бор)

  5. За колір стовбурів хвойний ліс отримав назву ... (Краснолісся)

  6. Взимку і влітку одним кольором (ялина)

  7. Чого не бояться хвойні дерева? (Мороза)

  8. Скільки хвоїнок в пучку сосни? (2)

  9. Властивість шишок вбирати воду? (Гігроскопічність)

  10. Що цінніше в хвойних рослинах для будівництва та кораблебудування? (Деревина)

  11. Насіння хвойних .... Які? (Голі)

  12. За приймете, до чого шумить хвойний ліс? (Відлига)

IX. Підсумок уроку.

На жаль людина, не завжди з трепетом і повагою ставиться до природи. Він забуває, що є частиною природи і починає її нещадно використовувати на свої блага. Найстрашніше для лісу - це його вирубка. (17 слайд) При незначних пораненнях хвойних дерев виділяється смолиста рідина - живиця (18слайд), вона загоює рани рослини, звідси і її назва. Якщо живиця застигає без доступу повітря, то вона перетворюється в бурштин. З нього роблять прикраси, декоративні скульптури, використовується і як лікарський засіб для лікування легких, нирок, органів травлення. (19 слайд) У Санкт - Петербурзі є знаменитий шедевр мистецтва XVIII століття. безслідно зник під час Великої Вітчизняної війни і не знайдений досі, а відновлений до 300 - річчя міста - Бурштинова кімната. Створена німецькими майстрами для пруського короля Фрідріха I. потім подарована Петру I. після чого доповнена дзеркальними пілястрами під керівництвом Ф.Б.Растрелли. так як розміри початкового бурштинового кабінету були набагато менше того приміщення, де була виставлена ​​в Росії. Вважалася перлиною літній резиденції російських імператорів в Царському Селі. В обробці переважно використовувався бурштин. Шедевр складався з бурштинових панелей, прикрас і панно.

Живиця допомагає лише залікувати рани дерева, але не вирости новому після спилювання. Тому потрібно берегти природу і бути уважнішими, а найголовніше пам'ятати, що рослина - це сполучна ланка між людиною і життям.

X. Домашнє завдання. (20,21Слайд)

Пригоди маленької сосонки.

Одного разу впало соснове насіння з шишки в землю, і проросла з нього маленька сосонка. Подивилась сосонка навколо: поруч стояли її сестри, дорослі сосни. Стала вона у них питати «Хто я? Навіщо зросла. »

План.

  1. початок казки

(Маленька сосонка).

  1. Головна частина

(Розкажи, які голки, шишки, стовбур будуть у сосни, яке значення дерева)

  1. Кінець казки.

Один з варіантів.

Дерева розповіли маленької потрошку ось таку історію.

- Ти скоро виростеш і будеш дуже _________ деревом. У тебе буде ____________________ стовбур,

_______________ шишки, ______________ голочки.

Насіння сосни дуже потрібні ________, ___________.

Для здоров'я людини дуже корисний запах ________.

Сосна- ___________________ дерево!

Сосенко сподобався розповідь подружок - сосен і їй захотілося швидше вирости.

Підготовлений заздалегідь учень читає вірш «Роль рослин».

Роль рослин у природі величезна,

Адже без них неможливе життя.

Фотосинтез - процес дуже складний.

Тільки растенья - здатні - дарувати

Для дихання коктейль кисневий,

Поглинаючи газ шкідливий,

Мільярди тонн утворюючи органічних речовин.

Растенья - джерело їжі

Там все без чого не прожити:

Вітаміни, білки, вуглеводи,

І жири, спробуй забути.

Це їжа і для тварин,

А для багатьох ще й будинок.

За участю «друзів благородних»

Створюється грунт працею.

А растенья часів мезозою

Вугілля нам, подарували, і торф.

А потім і папір з текстилем,

Там і будматеріал ..........,

Паливо - і ще більше -

У парфумерію навіть зайшли!

А людей від хвороб рятують!

Як вам? Ви поки не дійшли?

Представників світу Флори

Можна знайти всюди

Навіть там де глиб океанів,

І привіт полярної зірки!

Пам'ятайте, що растенья

Людині корисні не все,

Але, все вони - в цілому

Прикрашають - людське життя:

Радість приносять, спілкування

І естетичне насолоду.

Бережіть «зелених друзів»

Тоді і буде все, у нас, ОК.

22 слайд. Гарного настрою!

Схожі статті