Реферат - тема уроку «три типи відмінювання іменників»

Урок-семінар з російської мови «Три типу відмінювання іменників»,


Тема уроку: «Три типу відмінювання іменників».

Мета уроку - узагальнити знання про три типи відмінювання іменників.

Завдання: удосконалювати вміння учнів визначати тип відмінювання іменників, збагатити словниковий запас учнів, розвивати монологічне мовлення, вміння виступати перед класом, розвивати самостійність при підготовці до уроку (пошук матеріалу), виховувати позитивні риси характеру.

Тип уроку - узагальнюючий.

Форма проведення уроку - семінар.

Тривалість уроку - 40 хвилин.

Обладнання уроку: комп'ютер, екран, проектор, заздалегідь заготовлені тести, сигнальні картки у дітей (1,2,3).

Постановка цілей і завдань.

Основна частина (виступи учнів, виконання завдань).

Підведення підсумків уроку (узагальнення, виставлення оцінок).

Організаційний момент. Привітання вчителя, перевірка готовності до уроку.

Ну-ка перевір, дружок,

Всі ль на місці,

Всі ль в порядку,

Чи всі правильно сидять?

Всі ль уважно дивляться?

Кожен хоче отримувати

Тільки лише оцінку «п'ять».

^ Постановка цілей і завдань.

Сьогодні у нас не звичайний урок, а урок-семінар. Вивчивши тему, ми повинні узагальнити знання, обговорити питання по цій темі. Наш семінар буде складатися з двох частин - теоретичної і практичної. У теоретичній частині ми вислухаємо і обговоримо ваші виступи, потім у другій частині ви виконаєте практичні завдання. Отже, давайте почнемо семінар «Три типу відмінювання іменників».

Кожна група отримає картки з завданнями. Після підготовки кожна група виступить з доповіддю.

1 гр. Що таке іменник?

2гр. Що таке схиляння? 3 типи відмінювання.

3 гр. Як визначити схилення іменника? Як визначити схилення іменника в непрямому відмінку?

Що таке іменник?

Учень: Іменник - це частина мови, яка відповідає на питання ХТО? ЩО. позначає предмет. Наприклад: книга - це слово відповідає на питання ЩО. позначає предмет книгу.

Учитель: Які у вас є доповнення?

Учень: Іменник може позначати не тільки предмет, а й явища природи (дощ, вітер), процес дії (біг, стрибок), події (свято), тваринний і рослинний світ (ведмідь, троянда). У реченні іменник буває підметом або другорядним членом пропозиції (доповненням, обставиною).

2) Які непостійні ознаки є у іменника?

Учень: У іменника є непостійні ознаки - число і відмінок.

Число може бути єдиним і множинним. Наприклад: журнал - журнали. Відмінків в російській мові - шість. Називний, родовий, давальний, знахідний, орудний, місцевому. Змінити іменник за відмінками значить провідмінювати або змінити закінчення з питання.

Учитель: Які є додавання з цього питання?

Учень: Є іменники в російській мові, які мають форму тільки однини: молоко, сметана, любов, дружба, почервоніння. І є іменники, які мають форму тільки множини: ножиці, штани, окуляри, канікули.

3) Які постійні ознаки є у іменника?

Учень: Постійні ознаки іменника - це натхненність або неодушевленность, рід і відмінювання. Одухотворені іменники відповідають на питання ХТО? Неживі іменники відповідають на питання ЩО? Іменники бувають чоловічого, жіночого та середнього роду і відносяться до одного з трьох типів відмін.

Учитель: Є будь-які додавання за постійними ознаками?

Учень: У російській мові є іменники спільного роду: забіяка, сирота, нечупара, ненажера.

Учень: Ми дізналися, що до 1скл належать іменники м.р. і ж.р. з закінченнями -а, -я. Наприклад: дорога, земля, дідусь. До 2скл належать іменники м.р. з нульовим закінченням і ср.р. з закінченнями -о, -е. Наприклад: порт, горизонт, поле. До 3скл належать іменники ж.р. з нульовим закінченням, що закінчуються на Ь.

5) Як визначити схилення іменника?

Учень: Щоб визначити схилення іменника потрібно:

Визначити рід іменника.

Визначити закінчення в І.П. в одн

За родом і закінчення визначити схилення.

Наприклад: людина. (Учень докладно розповідає, як він визначає схиляння іменника людина)

6) Як визначити схилення іменника, якщо воно коштує в непрямому відмінку?

Учень: Щоб визначити схилення іменника в непрямому відмінку потрібно:

Поставити його в початкову форму. Початкова форма іменника - це однини І.П.

Визначити рід і закінчення іменника. Наприклад: ^ У російській хаті - іменник хаті. Ставлю в початкову форму. Що? Хата. Визначаю рід: хата вона, моя- ж.р. закінчення - а. Значить іменник в хаті - 1скл.

Учитель задає уточнююче запитання про непрямих відмінках (це все відмінки крім називного).

Завдання №1Определіть схиляння, рід, відмінок: в школі, за будинком, у дядька, під столом, від печі

- Встаньте будь ласка. Я буду називати іменники. Якщо воно відноситься до 1скл. - присядьте, якщо до 2скл - хлопніть, якщо до 3скл - підстрибніть.


Береза, олівець, бузок, щука, ніч, окунь, осінь, тополя, річка, мозоль, яблуня, тюль.


- Які слова викликали сумніви? (Мозоль, тюль)

- Запам'ятайте, що мозоль - ж.р. а значить - 3скл. а тюль, шампунь, рояль - м.р. і значить 2скл.

Запис у зошиті: мозоль (ж.р., 3скл), тюль (м.р. 2скл), шампунь (м.р. 2скл), рояль (м.р. 2скл).

Заданіе№2. Знайди зайве іменник.

Пальто, комір, кишені, рукав, плаття.

Учитель: Що спільного у цих слів? (Значення. Одяг і деталі одягу)

Знайдіть зайве слово. (Пальто, тому що це іменник несклоняемое)

Учитель: Що таке невідмінювані іменники?

Учень: Це ім. які у всіх відмінках мають однакову форму (однини І.П.)

Учитель: Які невідмінювані іменники ви знаєте?

Учень: метро, ​​кафе, кава, ательє, меню, кенгуру, журі.

Учитель: Запишіть їх в зошит.

Учитель: Чи знайшли в словариках значення слів: кашне, манто, фойє

Встав закінчення: Вранці тато п'є гарячий ... кави.

Мені купили новий ... пальто.

У залі стоїть гарна ... рояль.

До іменам іменником підберіть антоніми, які відносяться до іншого відміні.

Учитель: Прочитайте слова. Що таке антоніми?

Учень: Антоніми - це слова протилежні за значенням.

Проводиться робота над лексичним значенням слів.

Визначається схиляння кожного слова і перевірка за допомогою сигнальних карток (1,2,3). Потім діти самостійно підбирають антоніми іншого відміни і записують в зошит.


^ Завдання №4. Відновлення тексту.


Учитель: Уявіть, що ви потрапили на безлюдний острів. Як ви думаєте, які людські якості з перерахованих в попередньому завданні вам знадобилися б на острові? А які зашкодили б?

Учитель: А ви знаєте в якому романі описується людина, яка потрапила на безлюдний острів? (Даніель Дефо «Робінзон Крузо») Раджу прочитати.

Уявіть, що до нас потрапив лист з безлюдного острова, але воно наполовину розмито водою. Залишилося тільки початок і деякі слова. Давайте розберемося і відновимо лист.

Учитель: Назвіть іменники 1скл, 2 скл, 3 скл.

Учитель: Яку тему ми повторювали?

На моніторі поміщена схема:

Сьогодні на уроці

дізнався, відкрив для себе ...

Схожі статті