розділ vi

РОЗДІЛ VI. Творчість І. А. Гончарова
^ Урок 41. Основні етапи життя і творчості І. А. Гончарова (1812-1891 рр.)

Мета уроку: знайомство з біографією письменника і основними віхами творчості.

Обладнання: портрет І. А. Гончарова
Хід уроку

^ I. Запис епіграфів і плану уроку

^ В. Г. Бєлінський
Мені життя і писання - не те, що Тургенєву, Островському, людям вільним і забезпеченим. Яке безмежне і глибоке море - література.

Літератору, якщо він претендує нема на дилетантизм в ній, а на серйозне значення, треба покласти в цю справу мало не всього себе і не все життя!

І. А. Гончаров
План.

1. Біографічна і творча довідка.

2. Загальна характеристика роману «Обломов».
^ II. Знайомство з І. А. Гончаровим

Інформація для вчителя

Знайомство з біографією І. А. Гончарова можна провести в різних формах: доповідь учня про життя і творчість письменника; захист літературної учнівської газети, присвяченій Гончарову; літературний монтаж зі складанням хронологічної таблиці; заочна екскурсія по місцях життя письменника (див. додатковий матеріал до уроку).

Після знайомства з біографією письменника один з учнів як закріплення пропонує відповісти на питання вікторини по прослуханого матеріалу або кросворду (готує заздалегідь один з виступаючих). Якщо ж біографічну довідку давав вчитель, то вікторину становить під час прослуховування один з сильних учнів.
^ Приблизний текст доповіді про біографію І. А. Гончарова:

І. А. Гончаров народився в 1812 р в родині багатого сибірського купця. Батько рано помер, залишивши родині велике стан. Мати, Авдотья Матвіївна, любила дітей, але, не володіючи достатньою культурою, довірила освіту всіх чотирьох дітей друга сім'ї відставного морського офіцера Н. Н. Трегубову, який був дворянином, і ввів родину Гончарових в коло місцевого дворянства. І купецькі діти отримали типово поміщицьке виховання.

У Гончарова рано прокинулася пристрасть до читання. Початкову освіту здобув у приватному пансіоні священика Троїцького, а в 1822 році вступив в Московське комерційне училище. Тут панували суворі аракчеєвські порядки, за вихованцями шпигували, душилася всяка спроба прояву суспільних інтересів. Восьмирічне перебування в училище мало дало юнакові знань в галузі економічних і точних наук, але не приспало його прагнень до знань, виховало в ньому протест проти приниження людської особистості.

У 1849 році в «Літературному збірнику» журналу «Современник» з'явилася глава з майбутнього роману - «Сон Обломова», яка постраждала від цензорского олівця. Це затьмарювало творчий настрій Гончарова, призупинило його роботу над романом.

У 1891 р Гончаров спалив автографи своїх творів, листи, замітки і заповідав поховати його в Олександро-Невській лаврі, де-небудь у обриву. На 80-му році життя він помер. Похоронний кортеж супроводжувала багатолюдний натовп, в основному молодь. Похований був на кругом березі річки, що протікає біля цвинтаря.

Отже, в російську і світову літератури Гончаров увійшов трьома романами: «Звичайна історія», «Обломов» і «Обрив», назви яких починаються на «Про. ».
^ II. Лекція вчителя «Загальна характеристика роману« Обломов »

Цим романом письменник показав, як умови поміщицького побуту і дворянського виховання породжують в герої апатію, безвілля, байдужість. Письменник показав шлях Обломова до усвідомлення своєї нікчемності, неспроможності, до розпаду особистості. Головна тема роману - доля покоління, що шукає своє місце в суспільстві, історії, але не зумів знайти правильний шлях.

Ідейну спрямованість роману визначив сам письменник: «Я намагався показати в« Обломова », як і чому у нас люди перетворюються передчасно в. кисіль - клімат, середа глушини, дрімотна життя і ще приватні, індивідуальні у кожного обставини ».

Також Гончаров ставить в романі питання про справжню дружбу, кохання, про гуманізм, про рівноправність жінки, про справжнє щастя, засуджує дворянський романтизм.

У другій частині роману описується російсько-німецьке виховання Штольца, його сильна і гармонійна особистість. Незважаючи на всі взаємні розбіжності, Штольц здатний зрозуміти Обломова. Він багато разів намагається оживити Обломова, повернути його в активне життя. Але Обломов боїться змін в житті, боїться руху і діяльності. У боротьбі мотивів - з'єднатися з Ольгою і зажити осмисленої життям або відійти від Ольги і знайти бажаний спокій - перемагає останній. Обломовщина виявилася сильнішою за любов. Так Обломов знаходить притулок в будинку вдови Пшеніциной. Поступово кипуча енергія Штольца розбивається об нерухомість і байдужість Обломова.

Четверта частина роману присвячена списанню «Виборзькій обломовщини». Обломов, одружившись на Пшеніциной, опускається ще більше, поринає в сплячку, а потім гине і фізично.

^ Композиція роману «Обломов» повністю відповідає ідеї: показати умови, які породжують лінь і апатію, простежити, як поступово згасає людина, перетворюючись в мертву душу. Всі дії відбуваються навколо головного героя - Іллі Ілліча Обломова. Він об'єднує навколо себе всіх дійових осіб. Дії в романі мало (особливо в першій частині). Вся увага письменника зосереджена на найтоншої обробці характерів. Місце дії роману - Петербург (тільки в IХ розділі «Сон Обломова» дію перенесено в Обломовку).

Експозицію складають перша частина роману і дві перші глави другій частині. Така велика експозиція потрібна письменникові для того, щоб повніше показати умови, в яких формувався Обломов як особистість. Щоб простежити його еволюцію.

У III і V гл. другій частині зав'язується вузол події - знайомство Обломова з Ольгою, яка зароджується любов і становить зав'язку. VI-ХI глави цієї частини - розвиток дії. Почуття Обломова до Ольги міцніє, але він сумнівається, чи зможе він відмовитися від ліні, про що ми дізнаємося з його листа до Ольги. Кульмінація - ХII глава третьої частини. Ілля Ілліч освідчився в любові Ользі. Але він не може пожертвувати своїм спокоєм, що призводить до швидкого розриву. Цьому присвячені ХI-ХII глави третьої частини, які становлять розв'язку. У них показана неспроможність і банкрутство Обломова.

У четвертій частині - подальше згасання героя. Він знаходить ідеальні умови життя в будинку Пшеніциной. Він знову в халаті цілими днями лежить на дивані. Герой терпить остаточний крах. Це постпозиция. Паралельно показані взаємини Ольги і Штольца.

З приводу сюжету існують дві точки зору. Перша стверджує, що в романі дві сюжетні лінії: Обломов Ольга і Штольц - Ольга. Ольга пов'язує обидві лінії воєдино, але ідейний протиставлення героїв залишається.

Друга точка зору професора А. Г. Цейтліна, який вважає, що в романі одна сюжетна лінія. У романі все події підпорядковані одній меті - показати поступове перетворення Обломова в «мертву душу». Глави ж, в яких відтворюються відносини Штольца і Ольги, покликані відтінити долю Обломова.

Своєрідний мова кожного героя. Обломов, Ольга і Штольц - люди освічені, кажуть правильним, літературною мовою. Але у кожного він пов'язаний з рисами внутрішнього вигляду героїв. Ясен і виразна мова в описі пейзажів, але до них письменник звертається рідко. (Літня Обломовка, опис парку, де зустрічаються Обломов з Ольгою, оцінка снігопаду в день розриву героїв). Позамовних система роману спрямована на вирішення питання: що таке обломовщина?

Роман «Обломов» викликав при появі численні критичні відгуки, був високо оцінений сучасниками. І. С. Тургенєв, прочитавши роман, зауважив: «Поки залишиться хоч один росіянин, - до тих пір будуть пам'ятати Обломова». І це так, тому що життя і доля головного героя змушують розмірковувати про складних питаннях життя.
^ Домашнє завдання

1. Переказ матеріалу уроку.

2. Підготуватися до бесіди по 1-10 гл. за запитаннями:

- Розповісти, хто такий Ілля Ілліч Обломов (портрет, квартира, інтер'єр; проблеми, які вивели героя з душевної рівноваги). (За I чолі).

- Розповісти про гостях Обломова: хто вони, їх заняття, відносини з Обломова, оцінка Обломова їх життєдіяльності (по II-IV гл.).

- Яку роль для розуміння Обломова і навколишнього його життя грають його зустрічі і діалоги з відвідувачами - гостями? Чим Обломов вище своїх гостей? А чому письменник іронізує над ним в цих сценках? (По II-IV гл.).

- Хто такий Обломов? Його життя в Петербурзі (V гл.).

- Освіта Обломова. Його ставлення до навчанні, науці. Ставлення до маєтку, господарських питань. (VI гл.)

- Хто такий Захар? Його характер, ставлення до Обломова. Обов'язки Захара. Яка ідейно-композиційна роль Захара в романі? (VII-VIII, Х гл.)

- Опис Обломовки. Семирічний Обломов в будинку батьків. Розпорядок дня, ставлення близьких, сприйняття навколишнього світу; заняття батьків. Початкову освіту. (IX гл.).

3. ^ Індивідуальне завдання. Виписати тези «Обломов в оцінці критиків Добролюбова і Дружиніна» (статті: Н. А. Добролюбов «Що таке обломовщина», А. В. Дружинін «Обломов». Роман І. А. Гончарова ».)
^ Додатковий матеріал до уроку

«Благословенний куточок землі. »1

Це перший і єдиний поки в країні музей І. А. Гончарова. Музей має у своєму розпорядженні значну колекцію справжніх гончарівський речей. За своїм складом і значенням колекція займає друге місце в країні після колекції Пушкінського будинку в Санкт-Петербурзі.

Музей має у своєму розпорядженні велику колекцію книг, в тому числі виданнями всіх творів письменника, багатим иконографическим і документальним матеріалом. Експозиція музею докладно розповідає про життя і творчість І. А. Гончарова

Один з найцінніших експонатів музею - рукописна книга в коричневому шкіряному палітурці з мідною застібкою. Це сімейний «Літописець» Гончарових. У 1732 році Іван Іванович Гончаров зробив перші записи в сімейному «Літописці». Понад сто п'ятдесят років вели Гончарова свій «Літописець», вносячи в нього важливі сімейні події.

Проходячи по залах музею, відвідувачі немов перегортають сторінки життя письменника. Перед ними в гравюрах того часу оживає стара Москва, Комерційне училище, куди зарахували десятирічного Ваню Гончарова, Московський університет, на словесне відділення якого він надійшов в 1831 році. Незабутнє враження на юнака справила зустріч з А. С. Пушкіним, який відвідав університет в 1832 році.

Експозиція, присвячена петербурзькому періоду життя Гончарова, поміщена в пізній прибудовах до будинку. Тут лежать матеріали, що розповідають про виникнення задумів і історії створення романів; рукописи; ілюстрації до першими виданнями і критичні відгуки на них; фотографії і портрети письменника і його сучасників; листи.

У розділі, присвяченому «Звичайної історію», звертають на себе увагу ілюстрації В. Табуріна до роману, зроблені в 1898 році, і дві статуетки-карикатури роботи Н. А. Степанова. Одна з них зображує Гончарова, інша - Ф. В. Булгаріна.

Один із залів музею присвячений плавання письменника на фрегаті «Паллада». У центрі експозиції представлено фрагмент «каюти морського офіцера». На відкритому бюро - книги, малюнки, привезені з подорожі. Поруч на постаменті модель фрегата «Паллада», виконана О. А. Свірський.

Роман «Обломов» приніс Гончарову популярність. Він переведений практично на всі мови світу, вистави за «Обломова» йдуть на сценах багатьох російських і зарубіжних театрів, популярним став фільм «Кілька днів з життя Обломова».

Задуманий в 1849 році «Обрив» довго виношувався: «Як тільки я приїхав на Волгу, на мене, наче сон, злетів весь план роману». Тільки в 60-і роки Гончаров приступає до здійснення свого задуму. З листів цього періоду ми знаємо, що робота над «Обривом» була напруженою і важкою. Письменник довгі роки болісно шукав головну ідею роману.

У музеї представлена ​​велика колекція речей з кабінету Гончарова: його крісла для відпочинку; геліогравюра з картини художника андріол, який зобразив Віру з «Обрив»; стакан в підстаканнику, бронзовий дзвіночок і одна зі збережених тростин з його колекції. Письменник колекціонував і купував їх у всіх країнах, де бував. Ці речі оточували Гончарова в останні роки його життя.

Здоров'я його стає в ці роки гірше, він бачиться тільки з нечисленним колом свої найближчих друзів. Особливо близький був Гончаров останні п'ятнадцять років життя з А. Ф. Коні, який залишив нам найцінніші спогади про Івана Олександровича.

В останньому залі музею представлені матеріали про сучасне сприйняття творчості Гончарова. Це - ілюстрації сучасних художників до творів Гончарова, матеріали про спектаклях і кінофільмах за його романами, зарубіжні видання його творів.

Схожі статті