Ірина Фоміна
Розвага «Іди застуда геть!»
Мета. Уточнити і розширити уявлення дітей про різноманітність лікарських рослин, які ростуть в нашому краї і можливості їх використання в медицині;
Закріплювати знання про їх будову (корінь, стебло, листя, квіти);
Вчити готувати настій;
Закріпити поняття про взаємозв'язок рослинного світу і людини;
Виховувати дбайливе і дбайливе ставлення до природи.
Методи і прийоми. Спостереження, розглядання, опис, питання. гра, складання оповідань, заохочення, показ з поясненням.
Збагачення словника. Лікарські рослини (календула, ромашка, кульбаба, аптека, настої, обполіскувати, ангіна, опіки, забиті місця, клумба, прозора, безбарвна.
Попередня робота. Розгляд лікарських рослин, читання і заучування віршів про рослини, дидактичні ігри «Дізнайся за описом». «Хто швидше збере квітка». гра «Визнач по запаху».
Матеріал. Ілюстрації лікарських рослин, книга, шапочки - обідки (ромашка, кульбаба, календула, стакани, гаряча вода, атрибути до гри, іграшки - зайчик, ведмедик.
Хід заняття:
Стук в двері груповий кімнати.
Вихователь. Хлопці, чуєте, хто - то до нас прийшов. Ой! Так це ж до нас лісові звірята завітали, заходите гості добрі! Що трапилося, Клишоногий, з тобою? (У ведмедя шия забинтована; скаржиться, що болить горло, та й говорити не може; заєць задоволений, веселий з посилкою в лапах) Ах, яка біда, Михайлику, з тобою трапилася, але ти не горюй, ми тобі допоможемо, сідай ближче до нам. А зайчик з лісу приніс нам посилку. Хочете дізнатися, що в ній цікавого?
Вихователь відкриває посилку і дістає книгу.
- Подивіться, яка гарна, дивовижна книга (відкриває). Ця книга познайомить вас з лікарськими рослинами.
Хлопці, а чому деякі рослини називають лікарськими?
Діти. Тому що вони лікують людей від різних хвороб.
Вихователь. Молодці, правильно. До лікарських рослин відносяться. кульбаба, ромашка, календула, подорожник. У нашому краї багато корисних трав росте, які допоможуть людині впоратися з тією чи іншою хворобою.
- Хлопці, а ви знаєте, що таке аптека?
Діти. Це там, де продають таблетки.
Вихователь. А що значить «Зелена аптека»?
Діти. Це де продаються лікарські трави.
Вихователь. Для всіх потрібна зелена аптека. Подивіться, як багато навколо нас росте лікарських трав. Ось одне з них, відгадайте, що це:
На зеленій круглої ніжці
Виріс кулька у доріжки,
Вітерець раптом прошурхотів
І розвіяв цю кулю. (Кульбаба)
Виходить дівчинка - кульбаба, читає вірш:
Упустив сонце промінчик золотий
Виріс кульбаба, перший, молодий.
У нього чудовий золотистий колір.
Він великого сонця маленький портрет.
Вихователь пропонує серед картинок знайти зображення кульбаби.
Вихователь. Це красиве, корисне рослина. Хто хоче про нього розповісти!
Діти. Кульбаба росте на лузі. У нього є стебло, корінь, листя і красивий яскрава квітка. Стебло пряме, зелений, листя темно зелені. Квітка схожа на сонечко.
Вихователь. А чим рослина корисно? У листі кульбаби є багато вітамінів і вони надають апетит. Листя і коріння допомагають при кашлі.
В одній старовинній казці йдеться, що коли - то кульбаб не було ніде. І людям було дуже сумно зустрічати весну без красивих квітів. Ось і попросили вони сонце «Подаруй нам красиві квіти». Посміхнулося сонце і послало на землю свої золоті промені. Опустилися ці промені на весняну травичку заграли сонячні зайчики і стали веселими жовтими квітами - кульбабами.
Дівчинка - кульбаба пропонує пограти.
Физминутку «Білий кульбаба»
Дівчинка - кульбаба. Білий кульбаба на сонечку блищить
І легкою пушинкою по повітрю летить
Діти стоять у вузькому колі, взявшись за руки і піднявши їх вгору - кульбаба. Вітерець подув - пушинки розлітаються по групі, а потім збираються разом.
Вихователь. Хлопці, адже не тільки кульбаба корисний, корисні і інші рослини. Послухайте загадку:
Стоять в лугах сестрички:
Золотий у них око,
Білі вії. (Ромашка)
Виходить дівчинка - ромашка, читає вірш:
Я ромашка - краса
Як на мене ворожить дітвора
Але і в іншому корисна я
Застуда якщо у тебе,
Те завари ромашку в гуртку,
Рекомендуй мене подружці -
І обидві будете здорові.
Вихователь. Квітка цей в народі звуть сестрою милосердя. Втішить в біді, підтримає, підніме хворого. Аптечну ромашку можна дізнатися за запахом, він нагадує аромат яблук, Якщо в лісі біля багаття, вас почнуть долати комарі - киньте пучок ромашки в вогонь, вмить комарі зникнуть.
Вихователь пропонує серед зображень знайти ромашку.
Вихователь. Цей таке потрібне і красиве рослина. Хто хоче про неї розповісти?
Діти. Ромашка росте скрізь. на галявинці, на річці, на лузі. У неї є стебло, він тонкий і гіллясте, листя схоже на кріп. Листя у ромашки білі, а середина жовта.
Вихователь. А ви знаєте чим корисна ромашка? Так, ромашка краще всіх допомагає при ангіні, настоєм можна полоскати горло, промивати очі, носик.
Вихователь. Послухайте ще одну загадку:
Я зовсім царапучій,
І не пекучий, не колючий.
На ромашку я схожий,
Тільки жовтий, ну і що ж?
Ось коли я Відцвітаючи,
Нігтиками обросту. (Календула, нігтики)
Виходить дівчинка - календула, читає вірш:
Ось календули - квітки,
У народі просто нігтики,
Якщо їх в стакан скласти
Окропом простим залити,
І трохи настояти -
Можна горло полоскати,
Нігтики повинні допомогти -
Вихователь. Так, в народі календулу називають ще і нігтики, тому що насіння люди збирають восени і вони дуже схожі на скорочення вигнуті нігтики.
Хто бажає розповісти про цю яскраву рослині?
Діти. Календула зростає на клумбі. У неї є корінь, листя, стебло, квітка, Стебло пряме, зелений. Листя довгасті, зелені. Квіти помаранчеві.
Вихователь. Яку користь приносить календула? Так, діти, нігтики застосовують для загоєння ран, забитих місць, опіків, при ангіні, при застуді. при нежиті.
Хлопці, які ви молодці, як багато знаєте про лікарські трави, про їхню користь для людини
Вихователь читає вірш:
Якщо хто - то застудився
Голова болить, живіт
Значить треба підлікуватися,
Значить шлях - на город.
З грядки ми візьмемо мікстуру.
За таблеткою сходимо в сад.
Швидко вилікуємо застуду,
Знову життя будеш радий.
Нігтик, ромашка, м'ята.
Ось «зелена аптека»
Допомагає вам, хлопці!
На столі «Зелена аптека». Вихователь пропонує дітям вибрати пакетики з лікарської травою.
Вихователь. А тепер я хочу дізнатися, яке рослина ви вибрали?
Діти на основі листя, стебел, квіток визначають лікарська рослина. Вихователь пропонує дітям приготувати настій з лікарських трав.
Вихователь. За допомогою рослин готують лікарські настої. Зараз ми з вами приготуємо настої із знайомих нам трав (кульбаба, календула, ромашка) і обов'язково допоможемо Мишенька. Для цього ми беремо склянку насипаємо в них лікарські рослини. В один стакан ромашку, в інший календулу, в третій коріння кульбаби, Заливаємо гарячою водою. Накриваємо склянки кришкою і чекаємо поки настоїться.
Вихователь пропонує пограти в рухливу гру «Зберемо квіти»
Вихователь. Що відбувається? (Спостерігаємо)
Діти. Вода змінює колір.
Вихователь. А чому вода змінила колір, що це значить?
Діти. Тому, що рослини віддають свій колір воді.
Вихователь. Правильно, а ще лікарські рослини віддають воді свої лікувальні властивості. Ось і вийде настій, якими ми можемо полоскати горло, промивати очі, ніс і виконувати інші лікувальні процедури.
Ти, друже, дивись, чи не підкачай!
Правдивим будь і добрим обіцяй!
Не будеш гнобити ні птахи, ні цвіркуна!
Не купуй для метеликів сачка!
Люби квіти, ліси, простір полів -
Все, що зветься Батьківщиною твоєї!
Діти лікують Мишко настоєм, дякує дітей за допомогу.
Вихователь пригощає дітей чаєм з медом і настоєм ромашки.
Дидактична гра «Фітодоктор» Мета: - Дати поняття про користь лікарських рослин; - Дати знання про найпростіші способи використання деяких лікарських рослин. Проект «Лікарські рослини» Інтегровані освітні області: "Художня творчість", "Комунікація", "Пізнання", "Соціалізація", "Фізична культура".