Селянська реформа 1861 - це

Селянська реформа 1861

бурж. реформа, яка скасувала кріпосне право в Росії. Започаткувала нову бурж. формації в країні. Осн. причиною К. р. стала криза феодально-крепостніч. системи. Кримська війна 1853-56 виявила з усією очевидністю "гнилість і безсилля кріпосної режиму" (В. І. Ленін). В обстановці хрест. хвилювань, що особливо посилилися під час війни, царизм пішов на скасування кріпосного права. Однак Олександр II боявся не тільки селян, а й дворян, внаслідок чого рескрипти про підготовку К. р. були дані тільки у відповідь на звернення дворянства. Секретний к-т "для обговорення заходів по влаштуванню побуту поміщицьких селян" був відкритий в січні. 1857. Урядів. програма К. р. викладена в рескрипті 20 лист. Тисяча вісімсот п'ятьдесят-сім виленскому генерал-губернатору Назимову. Вона передбачала знищення особистої залежності селян при збереженні всієї землі у власності поміщиків; для забезпечення побуту селян "і для виконання їх обов'язків перед урядом і поміщиком" їм має бути надано певну кількість землі, за доурую платять оброк або відбувають панщину, а згодом - право викупу садиб; вотчина поліція залишалася в руках поміщиків. У рескрипті пропонувалося в кожній губернії утворити з числа поміщиків к-ти "Інформація про пристрій і поліпшення побуту поміщицьких селян". Протягом 1858 губ. к-ти були створені у всіх губерніях. Усередині губ. к-тів відбувалася боротьба "за заходи і форми поступок" (В. І. Ленін) між ліберально налаштованими і реакц. поміщиками. Погляди поміщиків, зацікавлених у скасуванні кріпацтва, висловлювали в своїх проектах К. Д. Кавелін, А. М. Унковський, Ю. Ф. Самарін, А. І. Кошелев. Інтереси селянства представляли революц. демократи Н. Г. Чернишевський, Н. А. Добролюбов, А. И. Герцен, Н. П. Огарьов.

19 февр. Тисячі вісімсот шістьдесят один "Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності" були затверджені Олександром II. Положення складалися з ряду отд. законів. Найбільш важливим з них було "Загальне положення про селян, що з кріпацтва", викладає осн. умови К. р. селяни отримували особисту свободу і право вільно розпоряджатися своїм майном; поміщики зберігали власність на всі належні їм землі, проте зобов'язані були надати в постійне користування селянам "садибну осілість", а також польовий наділ "для забезпечення їх побуту і для виконання їх обов'язків перед урядом і поміщиком". За користування відводиться землею селяни повинні були відбувати панщину або платити оброк. Селяни не мали права відмови від польового наділу в перші 9 років. Розміри польового наділу і повинностей повинні були фіксуватися в статутних грамотах, для складання яких брало відводився 2-річний термін. Складання статутних грамот доручалося поміщикам, перевірка їх - світовим посередникам. Селянам надавалося право викупу садиби і, за згодою з поміщиком, польового наділу. Селяни, які викупили свої наділи, іменувалися селянами-власниками, а не здійснили цього - тимчасовозобов'язаними. В "Загальне положення" розглядалося й питання про організацію органів хрест. товариств. управління (сільського і волосного), а також віл. суду.

У чотирьох Місцевих положеннях визначалися розміри зем. наділів і повинностей. Перше з них - Великоросійське - поширювалося на 29 великорос. губерній, 3 новоросійські, 2 білоруські - Могилевську і частина Вітебської, а також частина Харківської. Розміри душового наділу визначалися залежно від смуг (нечорноземної, чорноземної і степовий). У першій - нечорноземної - вищий розмір душового наділу становив від 3 до 7 дес. Нижчий - одну третину вищого. У чорноземної вищий - від 23/4 до 6 дес, нижчий - менше 1 дес. У степовій смузі в великорос. губерніях - від 6 до 12 дес. в степових українських - від 3 до 6 1/2 дес. У разі, якщо пореформ. наділення селян був більше вищого, надлишок міг бути відрізаний; якщо ж менше нижчої норми, то поміщик зобов'язаний був прирізати бракуючу кількість землі, за винятком тих випадків, коли у нього залишалося менше однієї третини придатних земель. З цієї ж причини могли проводитися відрізки, якщо хрест. надів і не перевищував вищої норми. Оброк встановлювався від 8 до 12 руб. в рік за душовою наділ, при цьому найвищий - для маєтків, що знаходилися не далі 25 верст від С.-Петербурга. У разі, якщо наділ був менш вищого, оброк зменшувався не рівномірно, а відповідно до встановлю. градаціями. Так, за першу десятину наділу належало 50% оброку, за другу - 25%. Інша частина оброку рівномірно розподілялася між частиною, що залишилася наділу. За вищий душовою наділ панщина становила 40 днів чоловічих і 30 жіночих на рік. При наявності наділу менш вищого панщина, так само як і оброк, зменшувалася не пропорційно.

Місцеве положення для Чернігівської, Полтавської і частини Харківської губ. (В тій її частині, де було відсутнє общиннеземлекористування) передбачало наділення селян землею на основі спадково-сімейного принципу. Кожна з губерній поділялася на дек. місцевостей, для яких брало встановлювалася вища норма душового наділу від 2 3/4 до 41/2 дес. Нижча норма становила половину вищої. Кількість землі, що відводиться тому чи іншому сіл. суспільству, становило величину душового наділу, помножену на число душ. Розподіл же землі всередині сіл. т-ва вироблялося шляхом виділення спадщин. сімейних ділянок, к-які складалися або з садиби з польовим наділом, або з однієї садиби. Вища норма польового наділу становила від 4 до 7 дес.

Повинності на Лівобережній Україні були дек. нижче, ніж в великорос. губерніях. Оброк становив від 1 р. 40 к. До 2 р. 80 к. За десятину, панщина від 12 до 21 дня (чоловічих) за десятину землі. Місцеве положення для трьох губерній Правобережної України закріплювало за селянами всю землю, к-рій вони користувалися по інвентарним правилам 1847 і 1848. Повинності тут були дек. вище, ніж на Лівобережній Україні. Нарешті, по Місцевому положенню, поширювалося на літів. губернії, а також Мінську і частина Вітебської, за селянами закріплювалася вся земля, к-рій вони володіли до 19 февр. 1861. Відрізка землі могла проводитися в тому випадку, якщо у поміщика залишалося менше 1/3 зручних земель. Повинності визначалися інвентарем маєтку в дещо зменшеному вигляді. Положення про пристрій дворових людей передбачало звільнення їх без землі, однак протягом 2 років вони залишалися в повній залежності від власників.

Реалізація К. р. почалася з складання статутних грамот, до-рої в осн. було закінчено до сер. 1863 (св. 99%). За даними на 1 січня. 1863 селяни відмовилися підписати ок. 60% грамот. Перехід селян на викуп розтягнувся на дек. десятиліть, До 1881 залишалося під тимчасовозобов'язаних відносинах 1552403 ревизских душі. Вартість землі по викупу значно перевищувала її действит. вартість, в отд. р-нах в 2-3 рази. В результаті цього селяни ряду губерній домагалися отримання дарчого наділу, втративши при цьому означає. частина землі (Саратовська, Самарська, Катеринославська, Воронезька і ін.). В ін. Губерніях вони відмовлялися від додаткових ділянок (Полтавська губ.). В результаті відрізки землі при складанні грамот, отримання дарчого наділу і відмов від землі переважно. на Лівобережжі. Україна, землекористування селян значно скоротилося, по отд. губерніях до 40% (Саратовська 42,4, Самарська 41,3, Полтавська 37,4, Катеринославська 37,3). Відрізані поміщиками землі були засобом закабалення селян, т. К. Ці землі були життєво необхідними (водопій, вигін, прогін, сінокіс і ін.). 28 дек. 1881 був виданий закон про обязат. викуп з 1 січня. 1883. Поміщики при цьому отримали 88,5% капіталізованого оброку. Під впливом польського повстання в 1863 відбулися зміни в умовах К. р. в Литві, Білорусії та Правобережної України: вводився обязат. викуп, викупні платежі зменшувалися на 20%, переглядався і розмір хрест. наділу. Селяни, обезземелені з 1857 по 1861, отримували повністю свої наділи, обезземелені раніше - частково. В результаті цього наділи селян в порівнянні з кількістю землі, зафіксованої в статутних грамотах, значно збільшилися, досягаючи, напр. по Мінській губ. 40%. На Правобережній Україні обязат. викуп і зменшення викупних платежів на 20% було введено законом 1863. Разом з тим перевірялася правильність наділення селян землею, в результаті чого наділи були дещо збільшені. (Див. Карту до стор. 111-112).

Сов. історики вивчають К. р. з марксистських позицій, найбільш повно виражених в роботах В. І. Леніна. Розробка питань К. р. почалася з особливою інтенсивністю в післявоєнні. період. Осн. увага приділяється питанням реалізації реформи. Вивчено статутні грамоти по ряду губерній - Московської, Смоленської, Самарської, Симбірської, Нижегородської, Володимирській, Тифліській і ін. (Б. Г. Литвак, Д. І. Будаев, В. Г. Зіміна та ін.). Розроблено питання про скасування кріпосного права по нац. р-нам - в Азербайджані, Вірменії, Грузії, на Кавказі, в Молдові, Білорусії. Велика увага приділяється вивченню хрест. руху в період К. р.

П. А. Зайончковський. Москва.

Радянська історична енциклопедія. - М. Радянська енциклопедія. Під ред. Е. М. Жукова. 1973-1982.