Тема: Що у Землі всередині?
- Дати знання про внутрішню будову Землі, сформувати поняття: «земна кора», «мантія», «ядро», «дрейф материків».
- Розвивати монологічне мовлення учнів, уміння застосовувати знання, отримані раніше, пам'ять, логічне мислення, просторову уяву, вміння порівнювати фізичні показники.
- Виховувати інтерес до досліджуваного предмета - природознавства, дбайливе ставлення до Землі як частини життєвого простору, професійно орієнтувати учнів через знайомство з професіями сейсмолога, геолога.
Обладнання: картина «Внутрішня будова Землі», підручник, роздатковий матеріал по темі і на повторення, ілюстрації планети Земля і др.планет Сонячної системи, презентація «Будова Землі», хімічне обладнання: колба, спиртівка для проведення демонстраційного досвіду.
- Організаційний момент. Звіт чергового по класу.
- Повідомлення цілей уроку.
Момент інтриги: Учитель: «Сьогодні на урок я принесла куряче яйце. Ваше завдання - до кінця уроку, після вивчення нової теми, провести асоціацію, тобто при чому тут яйце?
Тема минулого уроку була присвячена гіпотезам походження планет.
Що таке гіпотеза. Чи завжди вона буває вірна, або коли ми про неї можемо сказати, що вона вірна?
Пропоную попрацювати по рядах, щоб згадати, як же, на думку деяких вчених, утворилися планети.
1 ряд - И.Кант,
2 ряд - Ж.Бюффона,
3 ряд - сучасні вчені.
- Відповіді дітей: 1 людина від кожного ряду.
Сьогодні на уроці ми згадаємо про планетах земної групи і поговоримо про внутрішню будову найчудовішої з усіх планет - Землі.
Отже, на які дві групи діляться планети Сонячної системи?
- Відповіді дітей: планети-гіганти і планети земної групи.
Пропонується використовувати презентацію:
Питання: - назвіть назви зображених планет, чому вони об'єднані в одну групу?
Нас сьогодні цікавить Земля
- слайд 2 «Планета Земля».
Людина - істота цікаве, йому хочеться знати все більше і більше. Вам цікаво, коли мама принесе з магазину кавун, дізнатися, стиглий він чи ні? Що краще зробити? Вирізати невеликий шматочок у вигляді пірамідки. Ми сьогодні подумки уявімо, що Земля - це величезний кавун і швидше дізнаємося, що ж у Землі всередині?
Але спочатку зважимо і виміряємо наш «кавун»
Бачимо, що Земля величезна, ми з вами на ній як макове зернятко на большом воздушном шаре.
Встаньте, будь ласка, мої «макові зернята». Уявіть, що ви летите над поверхнею Землі, повз пролітають сонячні зайчики, які вам хочеться спіймати руками:
- правою рукою - зліва, лівої - справа.
Летить метеор, ми вислизаємо від зіткнення - нахили вліво, вправо, вліво, вправо.
Над головою пролетіла комета: ми присідаємо, встаємо, знову присідаємо.
Яскраво світить Сонце, ми закриваємо очі, потім повільно відкриваємо і приземляємося на своє місце.
Цікаво, що ж у Землі всередині?
Запропонуйте способи. як визначити внутрішню будову Землі?
- Відповіді дітей: - пробурити свердловину
На сьогоднішній день відомо, з яких речовин складається Земля і в якому стані ці речовини знаходяться.
Свердловина глибиною 15 км. (Порівняння 2-х чисел: 15км і 6371 км). Це можна порівняти з укусом комара або маленьким укольчик.
Але вченим вдалося дізнатися, що у Землі всередині. За допомогою геофізичних методів. Геофізики на поверхні землі або на деякій її глибині виробляють вибухи. Спеціальні, дуже чуйні прилади записують, з якою швидкістю проходять звукові хвилі усередині Землі. Звук проходить з різною швидкістю в різних речовинах по-різному. Робота геофізиків дуже копітка, вимагає великих знань і великої точності, але дуже цікава, тому що ще багато незвіданого, невивченою.
Отже, вчені з'ясували, що Земля складається з шарів:
Характеристики шарів, читає Марина Російських.
- слайд 7: хімічний склад Землі.
Питання класу: Як поводяться материки? Чому вони рухаються?
Що ви знаєте про дрейфі материків? З якою швидкістю вони рухаються?
4. Демонстрація досвіду.
Зараз ми спробуємо зрозуміти, що відбувається з внутрішнім речовиною Землі через високу температуру.
Висновок: Внутрішнє речовина Землі поводиться неспокійно через високої температури і тиску, воно намагається піднятися вгору і знаходить всі можливі способи, про які ми поговоримо на наступних уроках.
Отже, до чого тут куряче яйце, хто здогадався?
Виконання самостійної роботи. Намалювати на запропонованих шаблонах сектор Земної кулі. Необхідно позначити основні шари і підписати їх товщину і температуру.
Відкритий урок в 5 класі
Тема: Що у Землі всередині?
Дати знання про внутрішню будову Землі, сформувати поняття: «земна кора», «мантія», «ядро», «дрейф материків».
Розвивати монологічне мовлення учнів, уміння застосовувати знання, отримані раніше, пам'ять, логічне мислення, просторову уяву, вміння порівнювати фізичні показники.
Виховувати інтерес до досліджуваного предмета - природознавства, дбайливе ставлення до Землі як частини життєвого простору, професійно орієнтувати учнів через знайомство з професіями сейсмолога, геолога.
Обладнання: картина «Внутрішня будова Землі», підручник, роздатковий матеріал по темі і на повторення, ілюстрації планети Земля і др.планет Сонячної системи, презентація «Будова Землі», хімічне обладнання: колба, спиртівка для проведення демонстраційного досвіду.
Організаційний момент. Звіт чергового по класу.
Повідомлення цілей уроку.
Момент інтриги: Учитель: «Сьогодні на урок я принесла куряче яйце. Ваше завдання - до кінця уроку, після вивчення нової теми, провести асоціацію, тобто при чому тут яйце?
Тема минулого уроку була присвячена гіпотезам походження планет.
Що таке гіпотеза. Чи завжди вона буває вірна, або коли ми про неї можемо сказати, що вона вірна?
Пропоную попрацювати по рядах, щоб згадати, як же, на думку деяких вчених, утворилися планети.
3 ряд - сучасні вчені.
- Відповіді дітей: 1 людина від кожного ряду.
Сьогодні на уроці ми згадаємо про планетах земної групи і поговоримо про внутрішню будову найчудовішої з усіх планет - Землі.
Отже, на які дві групи діляться планети Сонячної системи?
- Відповіді дітей: планети-гіганти і планети земної групи.
Пропонується використовувати презентацію:
Питання: - назвіть назви зображених планет, чому вони об'єднані в одну групу?
Нас сьогодні цікавить Земля
- слайд 2 «Планета Земля».
Людина - істота цікаве, йому хочеться знати все більше і більше. Вам цікаво, коли мама принесе з магазину кавун, дізнатися, стиглий він чи ні? Що краще зробити? Вирізати невеликий шматочок у вигляді пірамідки. Ми сьогодні подумки уявімо, що Земля - це величезний кавун і швидше дізнаємося, що ж у Землі всередині?
Але спочатку зважимо і виміряємо наш «кавун»
Бачимо, що Земля величезна, ми з вами на ній як макове зернятко на большом воздушном шаре.
Встаньте, будь ласка, мої «макові зернята». Уявіть, що ви летите над поверхнею Землі, повз пролітають сонячні зайчики, які вам хочеться спіймати руками:
- правою рукою - зліва, лівої - справа.
Летить метеор, ми вислизаємо від зіткнення - нахили вліво, вправо, вліво, вправо.
Над головою пролетіла комета: ми присідаємо, встаємо, знову присідаємо.
Яскраво світить Сонце, ми закриваємо очі, потім повільно відкриваємо і приземляємося на своє місце.
Цікаво, що ж у Землі всередині?
Запропонуйте способи. як визначити внутрішню будову Землі?
- Відповіді дітей: - пробурити свердловину
На сьогоднішній день відомо, з яких речовин складається Земля і в якому стані ці речовини знаходяться.
Свердловина глибиною 15 км. (Порівняння 2-х чисел: 15км і 6371 км). Це можна порівняти з укусом комара або маленьким укольчик.
Але вченим вдалося дізнатися, що у Землі всередині. За допомогою геофізичних методів. Геофізики на поверхні землі або на деякій її глибині виробляють вибухи. Спеціальні, дуже чуйні прилади записують, з якою швидкістю проходять звукові хвилі усередині Землі. Звук проходить з різною швидкістю в різних речовинах по-різному. Робота геофізиків дуже копітка, вимагає великих знань і великої точності, але дуже цікава, тому що ще багато незвіданого, невивченою.
Отже, вчені з'ясували, що Земля складається з шарів:
Характеристики шарів, читає Марина Російських.
- слайд 7: хімічний склад Землі.
Питання класу: Як поводяться материки? Чому вони рухаються?
Що ви знаєте про дрейфі материків? З якою швидкістю вони рухаються?
4. Демонстрація досвіду.
Зараз ми спробуємо зрозуміти, що відбувається з внутрішнім речовиною Землі через високу температуру.
Висновок: Внутрішнє речовина Землі поводиться неспокійно через високої температури і тиску, воно намагається піднятися вгору і знаходить всі можливі способи, про які ми поговоримо на наступних уроках.
Отже, до чого тут куряче яйце, хто здогадався?
Виконання самостійної роботи. Намалювати на запропонованих шаблонах сектор Земної кулі. Необхідно позначити основні шари і підписати їх товщину і температуру.
6. Домашнє завдання.