«Слава тобі, переможець солдат!»
Дана методична розробка класної години спрямована на виховання гордості за Російську державу, увічнення пам'яті воїнів, загиблих при захисті Вітчизни, виховання готовності до гідного і самовідданому служінню суспільству і приурочена 65-ій річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
Виховна година «Слава тобі, переможець солдат!» Проводиться в формі літературно-музичної композиції.
2. Основна частина:
2.1. План класної години.
2.2. Підготовчий етап.
2.3. Сценарій класної години.
Пройшла війна, пройшла жнива. Але біль волає до людей: Давайте, люди, ніколи
Про це не забудемо!
Хоча з дня закінчення Великої Вітчизняної війни минуло чимало часу, точніше 65 років, Відлуння війни досі віддається почуттям болю і страждань в серцях наших співвітчизників старшого покоління, людей, які побачили і пережили страшну війну, і, напевно, в меншій мірі в серцях молодих людей.
Основною метою програми патріотичного виховання є формування у громадян високої патріотичної свідомості, вірності Батьківщині, готовності до виконання конституційних обов'язків.
Системою заходів щодо вдосконалення процесу патріотичного виховання передбачається:
визначення пріоритетних напрямків роботи з патріотичного виховання на сучасному етапі;
збагачення змісту патріотичного виховання;
розвиток форм і методів патріотичного виховання;
виховання гордості за Російську державу, його звершення;
увічнення пам'яті воїнів, загиблих при захисті Вітчизни;
виховання готовності до гідного і самовідданому служінню суспільству і державі, до виконання обов'язків щодо захисту Вітчизни.
Проведення патріотичного класної години «Слава тобі, переможець солдат!» Сприяє вихованню патріотизму. громадянськості, а це і є основна мета класного керівника.
2. Основна частина.
2.1. План проведення класної години.
Тема. «Слава тобі, переможець солдат!» (65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні присвячується).
Мета. прищеплювати почуття відповідальності за долі прийдешніх поколінь, повага до старшого покоління, почуття патріотизму, гордість за полеглих солдатів.
Метод: літературно-музична композиція.
Оформлення та обладнання. картини із зображенням Великої Вітчизняної війни, портрети героїв, пісні воєнних років, документальні хроніки війни.
Хід класної години.
Вступне слово класного керівника
Виступи студентів.
Читання віршів.
Прослуховування пісень і музики.
Висновок.
2.2. Підготовчий етап.
В ході підготовки до класному години класний керівник сформував ініціативну групу з активних студентів, яка займається підбором матеріалу, оформленням кабінету і стендів, а класний керівник коригує і розподіляє матеріал, проводить репетицію, призначає відповідальних.
2.3. Хід заходу.
Студент. Що може бути страшніше, ніж війна?
Лише сльози та страждання несе вона.
І щастя розбиває у людей,
Улюблених розлучаючи і друзів.
Як смерч, вриваючись в мирні будинки,
Їх руйнує люто, не відаючи сама,
І душі полум'ям відчаю спалює.
Студентка: Чим виправдати дітей невинних борошна,
Скорбота матерів, сивого від горя і розлуки,
Надій, пестити життя, крах
І світу варварського руйнування.
Кл. керівник. Зловісні язики полум'я, що рвуться вгору і спопеляючі все, що встає на їхньому шляху. Спотворені жахом обличчя жінок, що приймають на смерть переляканих дітей. Несамовиті стогони поранених. Гуркіт гармат. Свист куль. Усюди біль, бруд, ненависть і смерть. Все це і є війна. Найстрашніше, що може трапитися в долі людини і всієї країни. Наш народ пережив Велику Вітчизняну війну. І не тільки пережив, але і вийшов переможцем. 1418 днів ночей тривала ця війна. Більше 26 мільйонів життів забрала вона. Потоками крові і сліз була омита наша земля. І якби зібрати воєдино всі сльози, то утворилося б море крові, і потекли б в усі куточки планети річки Страждання. Здавалося, що вціліти серед шквального вогню, не позбутися розуму при вигляді загибелі тисяч людей було просто неможливо. Але сила людського духу виявилася сильнішою металу і вогню. Ми повинні з великою повагою дивитися на тих, хто пройшов через це пекло і зберіг в собі кращі людські якості. Людина, яка була на межі життя і смерті, не може залишитися таким, як раніше. У нього з'являються інші цінності. І це найсвітліші і чисті люди. Їх можна дізнатися по спокійним особам, по доброму погляду і теплому потиск руки.
Студент: Без малого чотири роки
Гриміла грізна війна.
І знову вся наша природа
Живого трепету повна.
І ось дорогою зворотної,
Коритися довіку,
Йде доконаний подвиг ратний,
Наш стійкий, смілива людина.
Він зробив все, він тихий і скромний,
Він світ, від темної смерті врятував,
І світ, прекрасний і величезний,
Його вітає зараз.
Студент: Нелегко дісталася ця Велика перемога. Але наші солдати вистояли і вийшли переможцями в сутичці з фашизмом. Наші солдати ...
Слава тобі, переможець солдат,
Ти пройшов через усі випробування
Не заради чинів і нагород,
А щоб позбавити людей від страждання!
Кл. рук. Солдат залишає на землі свою кров. І ця земля притягує його потім на все життя, скільки б не минуло весен і зим, скільки б не прошуміло дощів. Чи може солдат не повернутися на поле бою, де пролилася його кров? Ось так прийшов на святу землю Мамаєва кургану комуніст рисі, який воював на березі Волги від першого до останнього дня. Солдат обіймає камені, немов товаришів, яким ніколи вже не встати з землі.
Не соромся своїх почуттів, солдат! Це не слабкість - пригорнутися сивий щокою до твердої щоці граніту. Чи не соромно пролити сльозу там, де вже одного разу пролив свою кров. Можна впустити сльозу там, де не впустив своєї зброї.
Студент: Війна серця вам обпалила
Розлукою і безжальним вогнем,
Але все ж вона в вас не вбила
Того, що добротою ми кличемо.
Немає нікого на світі людянішими
Людей, які пройшли через пекло війни,
Адже їм запам'яталася надовго
Ціна тієї ранньої сивини,
Що немов попелом обсипала
Зовсім ще хлопчачі віскі.
Хоч часу з тих пір пройшло чимало,
Але хіба ж підеш від тієї туги,
Яка в сухих очах стояла
Хлопчаків, посивілих від біди.
Адже і донині життя не зарівняти
Війни жорстокі сліди.
Ось чому чужа біль вас так турбує
І ночами заснути вам не дає.
Хто заради щастя інших живе!
Студентка (перебираючи старі підшивки газет): Газети ... Газети ... Тонка сіра папір, дрібні чорні літери ... Скільки новин принесли ви людству, скільки минулих подій таїться на ваших сторінках! Я перебираю старі підшивки: «Правда», «Праця», «Известия», «Комсомольська правда», «Радянська Росія», «Молот». Але от дивна, не схожа на інші пожовкла газетна вирізка. На кимось дбайливо складеному в чотири рази аркуші фотографія Юлії Друніній, остання записка і вірші з її посмертної книги. Вірші, які змусили мене по-іншому поглянути на ветеранів Великої Вітчизняної війни:
За утратою - втрата,
Гаснуть однолітки мої.
Б'є по нашому квадрату,
Хоч давно пройшли бої.
Юлія Друніна санінструктором пройшла всю війну. Чи не зламали її ні атаки ворогів, ні вибухи мін, ні затверділі від крові бинти. Вона повернулася з Перемогою. Повернулася ... і знову пішла. Пішла з життя до бойових друзям, навіки залишилися в тих далеких сорокових. Життя виявилася більш безпощадно, ніж війна. Світ «ділків із залізними ліктями» вичерпав її «запас міцності». Підлість, несправедливість, коротка пам'ять вбили її через сорок шість років після Перемоги! На війні було важко, але ще важче виявилося тут, вдома:
Там було легше, було легше,
Так, було легше на війні!
Кл. рук .: Гірко, що подібні слова можна почути від солдатів Великої Вітчизняної. Вцілівши на фронті, їх серця не витримують жорстокості мирного часу. Кулі, пощади тоді, наздоганяють і смертельно ранять сьогодні. Наші необережно кинуті слова про переоцінку цінностей, безвір'я, мовчазне байдужість обертаються для них сльозами, інфарктами, лікарняними ліжками, а часом і скромними пам'ятниками на могилах.
За що ми так караємо їх - людей, які відстояли мир, власним життям заслін нас від фашизму і рабства? Так, ми даруємо їм квіти, читаємо чергові чотиривірші кожне 9 Травня. Але в будні, в інші дні ми не згадуємо про їх існування. Невже війна відійшла так далеко, що можна навіть забути про неї, як про кошмарний сон. Невже мільйони життів, відданих за нашу свободу, не заслуговують простої людської подяки, а небагаті живими - повсякденної турботи, уваги і поваги ?!
І прямо на бігу
Дівчинка в заштопаній шинелі
Розкидала руки на снігу.
Я дійшла до мети ...
Але в степу, на волзькому березі,
Дівчинка в заштопаній шинелі
Розкидала руки на снігу.
Кл. рук .: Вони весь час разом: живі і мертві, ті, хто поліг на полях битв, і ті, хто повернувся. У них одна Перемога. одне життя, спільні мрії, дихання, стукіт серця. Тільки на живих лежить ще й величезна відповідальність: донести правду про війну дітям і онукам, щоб нові покоління не забули минулого, не втратили пам'ять історії.
Я часом себе відчуваю зв'язковою
Між тими, хто живий
І хто віднято війною ...
Нехай гуркіт битви вірш:
Донесення з бою залишився мій вірш -
З котлів оточень,
Бреду в партизанському лісі,
Донесення загиблим несу:
«Ні, ніщо не забуте,
Ні, ніхто не забутий,
Хто в невідомої могили лежить »
Студентка: Немає нічого страшнішого.
Це слово, як набат,
Планету нашу будить.
Порожній полум'ям війни охоплений
Світ ніколи не буде.
Не соромся своїх почуттів, солдат!
Я багато читала і дивилась фільмів про війну. Завжди думала т тому, що не можу стримати сліз від кадрів і слів. А як же могли люди все це бачити і відчувати?
Студент: Багато горя довелося пережити нашому народу під час війни 1941-1945. до самої Москви з боями відступала наша армія. Тоді, взимку 1941 року, в підмосковних полях, вирішувалася доля народу, Вітчизни.
«Цю битву програти не можна», - так думали всі. Населення довоєнної Москви становило 4 мільйона 215 тисяч жителів. Після призову і евакуації в місті залишилося два з половиною мільйона ...
Студентка: А Москву планували спочатку підірвати, а потім затопити, перетворивши в гігантський басейн «Москва». І в честь німецького зброї на березі повинна була стати горда стіна з червоного граніту, яка вінчала б волю «переможця» і приводила в трепет народи. Багато тонн цього каменю для цього вже були доставлені під Москву. Але народи СРСР розпорядилися по-своєму. Бігла 2-мільйонна армія з-під міста. Після війни, в 1948 році, червоний граніт пішов на прикрасу фасадів будівель на вулиці Горького.
Студент: Потім був Сталінград. Нова перемога, яка далася дорогою ціною, але вирішила результат цієї війни.
Ми можемо згадувати битви, які мали вирішальне значення, а вирішальне значення в них мали люди.
Посивіли віскі ветеранів,
Ніби снігом вкрилися вони.
Не поспішайте нас списувати. Рано.
Ми - в строю. Ми - солдати війни.
Десь там, за невидимою даллю,
Наша юність залишилася в бою.
Там - перемога. Там - радість з сумом,
Життя полеглих за землю свою.
Ось і нині, як в грізні роки,
Чи не приймаючи домашній затишок,
Ветеранські взводи і роти
З молоддю в походи йдуть.
І горять ордена і медалі,
Висвітлюючи переможний свій шлях.
Багато важких дорого прокрокували,
Щоб на мирну землю поглянути.
Ветерани пишаються долею.
Тільки так можна жити і любити.
Обпалену юність війною
Не забути! Не забути! Не забути!
Студентка: Дивовижні люди - ветерани Великої Вітчизняної! Вони проявили подвійне мужність, подвійну стійкість: винесли на своїх плечах війну і зараз живуть поруч з нами, відчайдушно борючись зі світом сірої рутини. брехні і несправедливості, готові знову на будь-які випробування, якщо це знадобиться Батьківщині.
Я пишаюся, що такі люди є поруч з нами, на нашій планеті. Ось тільки солдат Перемоги з кожним роком залишається все менше. На сьогоднішній день їх близько мільйона.
Кл. рук. Хлопці наш класний годину відбувся напередодні великого свята - Дня Перемоги. Пам'ятайте, що поруч з нами живуть люди, які вистраждали для нас цю перемогу. Так будемо ж гідні честі перебувати з ними поруч.
І завершення хочеться прочитати вірш Е. Асадова «Реліквії країни». У ньому щем за Росію сьогоднішню:
Скажи мені: що з тобою, моя країна?
З якою сповзати нам нової пекла,
Коли на ринках продають сьогодні
Прапори і хрести, і ордена ?!
Неважливо, як реліквію звуть,
Георгіївський хрест иль орден Леніна,
Вони високою славою овіяні,
За ними кров, безстрашність і праця!
Так повелося, що в битві, в оточенні,
Коли живому не втекти з бою,
Останній воїн захищав сраженье,
Не життя свою, а прапор полковий.
Ну, як же докричатися?
Як сказати, що від образи і прапори плачуть!
І продавати їх - означає зраджувати
Країну свою і власну матір,
Та й себе, звичайно ж, на додачу!
Вставайте ж, люди, підлість обговорювати!
Не чекати ж правду загибелі і тризни,
Не дозволяйте погані торгувати
Ні славою, ні совістю Вітчизни!
(Звучить пісня «День Перемоги»)
Виховна година спонукає студентів розширювати свій кругозір, самостійно зайнятися вивченням матеріалів про Велику Вітчизняну війну, познайомитися з творчістю поетів і письменників, які брали участь у війні.
Виховна година «Слава тобі, переможець солдат!» Викликає у студентів інтерес. а це в свою чергу сприяє досягненню цілей.