Мета: познайомити учнів зі словами, які позначають дію предмета і відповідають на питання що робить? Що робив? Що зробив?
- формувати вміння виділяти дієслова з групи слів;
- розвивати вміння ставити питання до дієслів і інших частин мови;
- виховувати потребу вдосконалювати свою усну і письмову мову;
- виховувати вміння працювати в парі;
- формувати вміння працювати з інтерактивними засобами навчання.
- конверт зі словами на кожній парті для парної роботи;
- зображення 3-х будиночків на дошці;
- картки зі словами та питаннями;
I. Організаційний момент.
1 учень організує клас:
А зараз перевір, дружок,
Ти готовий почати урок?
Все ль на місці,
Все ль в порядку,
Ручка, книжка і зошит?
Чи всі правильно сидять?
Всі ль уважно дивляться?
Кожен хоче отримувати
Тільки лише позначку "5".
У: Хлопці, у нас сьогодні гості. Давайте з ними привітаємось. У нас сьогодні дуже важлива тема, тому давайте працювати уважно. А тим, хто буде дуже добре і активно працювати, я поставлю п'ятірки.
II. Створення проблемної ситуації.
У: Хлопці, зараз ви будете працювати в парах. Давайте згадаємо, як треба працювати в парах?
Д: Потрібно розмовляти тихо, уважно вислуховувати один одного, поважати чужу точку зору.
У: У вас на партах лежать конверти, в яких ви знайдете таблички зі словами. У дітей на партах конверти зі словами.
чорна
боягузливий
маленька
дівчинка
малює
стрибав
заєць
собака
втекла
У: Ваше завдання: розділити дані слова на 3 групи. Даю вам 2 хвилини на це завдання. Приступайте до роботи.
Діти ділять слова на 3 групи у себе на парті, працюючи парами. Учитель в цей час перевіряє, як діти виконують завдання. Потім вивішує на дошку слова, такі ж як і в конвертах у дітей і 3 будиночки для цих слів.
III. Актуалізація знань.
У: На дошці 3 будиночка. Давайте перевіримо, як же ви розділили слова.
У: За якою ознакою ви ділили ці слова на групи?
У: Які слова ви поселили в 1-й будиночок?
Д: Слова, які відповідають на питання ХТО? ЩО?
Учитель прикріплює на дах першого будиночка табличку зі словами
Діти по-одному виходять до дошки і розставляють картки зі словами (дівчинка, заєць, собака).
У: А які слова поселили в 2-й будиночок?
Д: Слова, які відповідають на питання ЯКИЙ? ЯКА? ЯКЕ? ЯКІ?
Учитель прикріплює на дах другого будиночка табличку зі словами:
ЯКИЙ?
ЯКА?
ЯКЕ?
ЯКІ?
Діти по-одному виходять до дошки і розставляють картки зі словами (чорна, боягузливий, маленька).
IV. Підвідний до проблеми діалог.
У: Тепер нам потрібно залишилися слова поселити в 3-й будиночок. Отже, давайте повторимо. У 1-му будиночку слова, які відповідають на питання ...?
У 2-му будиночку живуть слова, які відповідають на питання ...?
V. Рішення проблеми.
У: Так яка у нас виникла проблема?
Д: Ми не знаємо, на яке питання відповідає третя група слів.
У: Давайте подумаємо, а на яке питання відповідають слова третього будиночка?
Якщо учні не можуть визначити питання, учитель підводить, діалогом провокує їх на правильну відповідь, пропонуючи виконати зазначені дії: малює, стрибав, втекла.
Учні висловлюють припущення і колективно вибирають правильну відповідь:
ЩО РОБИТЬ?
ЩО РОБИВ?
ЩО ЗРОБИВ?
Учитель прикріплює на дах третього будиночка табличку зі словами
ЩО РОБИТЬ?
ЩО РОБИВ?
ЩО ЗРОБИВ?
Учні також прикріплюють на 3 будиночок картки зі словами (малює, стрибав, втекла).
У: Отже, за якою ознакою ділили слова?
Повторюють питання до кожного слова з групи дієслів.
У: Подивіться, у кого все правильно? Молодці! Хто допустив помилку, перекладіть слова правильно. Учні перекладають слова на парті, якщо допустили помилку.
VI. Формулювання теми і цілей уроку.
У: Які з 3-х груп слів ми вже вивчили?
Д: Групу слів, які відповідають на питання ХТО? ЩО? І групу слів, які відповідають на питання ЯКИЙ? ЯКА? ЯКЕ? ЯКІ?
У: А третя група слів нам знайома?
У: Так як ви думаєте, яка сьогодні тема нашого уроку?
Д: Слова, які відповідають на питання ЩО РОБИТЬ? ЩО РОБИВ? ЩО ЗРОБИВ?
У: Цю групу слів ще називають дієсловами.
На дошці вчитель вивішує тему уроку, назва частини мови і питання.
У: Хлопці, ми сьогодні будемо вчитися підбирати питання до слів даної групи і виділяти дієслова серед інших слів. Відкрийте зошити, відступите 2 рядки, запишіть число.
У цей час учитель прибирає з дошки 2 будиночка, залишає 3-й.
VII. Створення проблемної ситуації №2.
У: Хлопці, запишіть посередині вашої сторінки питання нової групи слів, які ми сьогодні почали вивчати.
ЩО РОБИТЬ?
ЩО РОБИВ?
ЩО ЗРОБИВ?
У: Згадайте, що позначають слова, які відповідають на питання ХТО? ЩО?
У: А слова, які відповідають на питання ЯКИЙ? ЯКА? ЯКЕ? ЯКІ?
Д: Ознака предмета.
У: Так, що ми ще не знаємо про нову групу слів?
Д: Що позначають слова, які відповідають на питання ЩО РОБИТЬ? ЩО РОБИВ? ЩО ЗРОБИВ?
Діти виконують дії, які позначають слова 3-го будиночка або запропонував учитель (помахайте рукою, пливіть, полетіли).
VIII. Рішення проблеми.
У: Що ви виконували?
Д: Різні дії.
У: Так що позначають слова, які відповідають на питання ЩО РОБИТЬ? ЩО РОБИВ? ЩО ЗРОБИВ?
На дошці з'являється запис:
IX. Первинне закріплення нового матеріалу.
На інтерактивній дошці 3 групи слів.
У: Складіть пропозиції, використовуючи слова 1, 2 і 3 стовпчиків. Один учень з'єднає слова, а другий запише на дошці пропозицію. Всі інші хлопці пишуть в своїх зошитах.
Діти з'єднують слова за змістом, щоб вийшли пропозиції.
Маленька дівчинка малює.
Чорна собака втекла.
Боягузливий заєць стрибав.
При виконанні даного завдання учні повторюють правила написання пропозиції на листі: перше слово і власні імена в реченні пишуться з великої літери, в кінці ставимо крапку чи відповідний інтонаційний знак.
У: Вам завдання на физминутку: запам'ятати, які дії ми будемо виконувати.
Кожен день на уроках
Робимо зарядку.
(Ходьба на місці)
Дуже подобається нам
Робити по порядку:
Весело крокувати, (ходьба)
Руки піднімати, (руки вгору)
Присідати і вставати, (присісти)
Стрибати і скакати. (Стрибки)
покачайтеся,
покружляти,
потягніться,
розпряміться,
Сідайте, присідайте,
Покрокував, покрокував.
Встаньте на носок, на п'яту,
Поскачемо - ка навприсядки,
Глибоко тепер вдихніть,
Сядьте тихо, відпочиньте.
У: Які дії ми зараз виконували?
Д: Гойдались, кружляли, крокували, сідали, присідали, вставали, стрибали і т.д.
XI. Узагальнення нового матеріалу.
У: Так з якою групою слів ми познайомилися?
Д: Зі словами, що відповідають на питання ЩО РОБИТЬ? ЩО РОБИВ? ЩО ЗРОБИВ? Позначають дії предмета.
У: Вірно, але у цієї групи слів є ще й інші питання, наприклад:
ЩО РОБИЛА?
ЩО ЗРОБИЛА?
ЩО РОБИЛИ?
ЩО ЗРОБИЛИ?
ЩО ЗРОБИТЬ? і т.д.
XII. Продуктивне завдання на рефлексію за новим матеріалом.
У: А тепер давайте ми спробуємо підібрати питання до слів. Хочете пограти в гру?
У: Молодці! А тепер вам потрібно підібрати потрібний дієслово до питання. тобто зробити завдання, протилежне попередньому. На екрані з'являється слово і питання до нього. Потрібно вибрати один з чотирьох дієслів, щоб правильно відповісти на відповідне питання. І якщо ви все зробите правильно, то перед вами відкриється мозаїка!
В якості електронного посібника для роботи на інтерактивній дошці, вчитель може використовувати будь-який, що є в розпорядженні. Важливо, щоб при виконанні завдань учні відпрацьовували вміння підбирати питання до дієслів і дієслова до питань!
У: Подивіться, як добре ви виконали завдання, але ми з вами все одно будемо продовжувати вивчати слова, які відповідають на питання ЩО РОБИТЬ? ЩО РОБИВ? ЩО ЗРОБИВ? Ось тепер я бачу, що ви дійсно багато хто зрозумів, як підбирати питання до дієслів.
Хлопці, ви сьогодні молодці! Дуже добре попрацювали!
Учитель виставляє оцінки.
XIII. Домашнє завдання.
У: Хлопці, домашнім завданням для вас буде творче за бажанням на вибір:
1. Пригадайте, які прекрасні малюнки іменника та імені прикметника ви виконали. Тепер намалюйте дієслово або яку-небудь дію.
Подивіться, як уявляє собі Дієслово Т.Г.Рік.
3. Складіть вірш про дієслово
Обов'язкове завдання: упр. 83. підручника.
На дошці зображення дерева. Учні прикріплюють листочки: зелені - я легко впорався із завданнями, я зрозумів нову тему; жовті - я відчував труднощі при виконанні завдань; червоні - мені було важко, потрібно ще попрацювати над темою.