Срезнево (Шиловський район)

Походження назви села невідомо, але є припущення щодо слова «срезень». Прикордонне положення цих місць змушувало місцевих жителів постійно тримати оборону від печенігів. половців та інших кочівників, адже в 16 км від села знаходилася столиця Рязанського князівства - Стара Рязань. Мещерські лісу за Окою: сосна, ялина, береза, давали хороший матеріал для луків і стріл - «зрізних», які були широко поширені на Русі в XII - XVII ст.

Можливо, є схожість між словом «срезень» в значенні «рід стріли» і словом «срезень» в значенні «жвавий чоловік, зухвалий, різкий на словах», яке наведене в «Тлумачному словнику живої великоросійської мови» В.І. Даля. [3]

Вперше село Срезнево згадується в 1568 р в випіс на вотчини Рязанського Архієрейського будинку, в якій в тому селі значаться: «церква Покрова Пресвятої Богородиці, та церква П'ятниці свята, та церква тепла Нікола Чудотворець. Землі 280 чвертей - добра, сіна Владичня 300 копиць, селянських 340 копиць »[4].

У випіс з книг князя Василя В'яземського і падаючого Івана Кавелина за 1637 - 1640 рр. село Срезнево описується так: «У Старорязанского стану вотчина Пресвятої Богородиці Борисоглібській, що за Рязанським за архієпископом Мойсеєм село Срезнево у Оки річки на березі, усть річки Непложі, а в селі церква Покрова Пречистої Богородиці та Миколи Чудотворця та в межі наріцаемия П'ятниці, древо, клетцки, будова та церква і в церкві образи тово-ж села попа Андрія Кіпріанова, книги - будови архіепіскопви і прибуткових людей - села Тайдакови селян, дзвони - строенья тово-ж села і села Пустого Поля і села Тайдакови селян; а на церковній землі дворів: двір вдовою поп Андрій Кіпреянов, двір поп Кузма Єрофєєв, двір церковної Дьячек Бориско Осипов; ріллі церковні Добрия землі, архіепіскопова Данья, 5 чвертей в поле, а у дво потомуж, сіна церковного за Окою в Заріччі вниз по Оке річці на архіепіскопових луках - до лісу - проти Липок, 50 копиць; да в селі двір архієпископів, а в ньому живе прікащік Агейка Шепирев, та селянських дворів. 11, та бобильскіх. 6, та порожніх селянських дворів, а селяни бігли в 1638 році. 10; ріллі пахания Добрия землі 100 чвертей та перелоги 120 чвертей та лісом поросло 150 чвертей в поле, а у дво потомужь, сіна за Окою рікою на Мещерской стороні про межу Кирила Траковского пожнів вниз по Оке річці по правій стороні 640 копиць, лісі немає ». [5]

За окладним книгам 1676 року в приході до Покровської церкви показано: «У тому ж селі Срезнево двір преосвященного Йосифа митрополита Рязанскаго і Муромскаго, а в ньому живуть прикази люди, погодно переменяючісь, та в тому ж селі і в села Порожньому Поле селянських 90 дворів , та бобильскіх 14 дворів, та село Бортники, а в ній 2 двору помещікових, та селянських 10 дворів, та двір бобильскіх, та в села Тайдакове селянських 19 дворів, та бобильскіх 3 двори, та в села Колеміной двір поміщиків ». [6]

До 1736 року в приході Покровської церкви села Срезнево налічувалося 103 двори, в яких проживало 275 душ чоловічої статі.

До поч. XVIII ст. древній дерев'яний Покровський храм значно занепав, і 1734 р місцевий священик просив дозволу на його перебудову. Крім того, храм знаходився на високому, стрімкому березі річки Оки, який з часом розмивався її водами. Тоді місцеві селяни під керівництвом священика Євсевія (батька вченого І.Є. Срезневського) перекотили церква на 100 м углиб села. Як і переказами, під час цих робіт на престол був поставлений посудину зі святою водою, і з нього не пролилася жодна крапля. У 1854 р у церкві була поставлена ​​нова дзвіниця, а в 1885 р під неї був підведений кам'яний фундамент.

Протягом 180 років прихід Покровського храму в селі Срезнево передавали від батька синові представники духовного стану, що отримали за назвою села прізвище Срезневський. Рід Срезневський дав Росії безліч славних людей, серед яких

Видатним вітчизняним ученим був Ізмаїл Іванович Срезневський (1812 + 1880 р.) - перший в Росії доктор слов'яно-російської філології, видатний знавець давньоруської писемності, мандрівник, археолог, палеограф, етнограф, лексикограф, який прожив яскраве плідне життя. Він був блискучим педагогом, створив прогресивну методичну концепцію викладання російської мови. [7] [8] [9]

У 1861 р Покровська парафія села Срезнево перейшов до Василю Григоровичу Катинській (племіннику І.І. Срезневського по жіночій лінії). У тому ж році в селі Срезнево відкрилася церковно-парафіяльна школа. а в 1890 р до 10-ї річниці від дня смерті академіка І.І. Срезневського, було побудовано для неї спеціальний будинок, про який «Губернські Відомості» писали так: «Кам'яний, з мезоніном, критий залізом будинок, збудований в 1886 - 1892 роках коштом колишнього священика села Срезнево Василя Катинській, подарований їм на користь церкви і відданий в ведення Рязанського єпархіального училищної ради з тим, щоб в ньому назавжди містилася церковно-парафіяльна школа ». [10]

До 1891 р даними І.В. Добролюбова. в приході Покровської церкви значилися село Срезнево з 83 дворами, села Бортнікова з 28 дворами, Тайдакова з 26 дворами, Наземова з 18 дворами і хутір Ясаковскій з 1 двором, в яких проживало 515 душ чоловічої і 580 душ жіночої статі, в т.ч. грамотних 280 чоловіків і 200 жінок. У селі діяла земська парафіяльна школа. [11]

За свідченням документів, новий Казанський храм був теплий, світлий і місткий, покритий залізом. Підлоги в усьому храмі були бетонні. Зовні храм був обнесений железнокаменной гратами, а вся площа біля храму і кладовище - кам'яною огорожею. На місці ж вівтаря старої Покровської церкви була побудована Каплиця в ім'я Покрова Пресвятої Богородиці. У поч. XX ст. працями і стараннями матінки Єлизавети, дружини священика Миколи множити, при Казанському храмі в селі Срезнево був організований музей старовинних ікон і книг.

У 1926 р в Москві Високопреосвященний Серафим (Александров). архієпископ Тверський, звів батька Філарета в сан ігумена. Навколо батька Філарета зібралося багато ченців і черниць з закрилися монастирів, яких ігумен підтримував своїми молитвами. До нього тягнулися гнані монахи, ченці і просто віруючі, знаходячи справжнє християнське привітність і розраду. Фактично в селі Срезнево батьком Філаретом був організований нелегальний монастир, де часом перебувало до 150 ченців і черниць. На свято Святої Трійці 31 травня 1931 р батька Філарета заарештували. По одному з них справі були заарештовані ще 38 ченців і мирян. Батюшку звинуватили за ст. 58 п. 10-11 в контрреволюційній діяльності, створення монархічної угруповання «Справжніх християн», організації нелегального монастиря і засудили до 5 років виправно-трудових робіт. [15]

Розуміючи всю відповідальність свого призначення, отець Сергій взявся за пастирське служіння в Казанському храмі. З усієї округи став стікатися до нього народ, бачачи в ньому справжнього духовного наставника. Знову відновилися урочисті богослужіння, хресні ходи по довколишніх селах. У своїй парафії отець Сергій регулярно відвідував кожну сім'ю, втішав болящих, лікував духовні рани, наставляв на шлях істинний заблукалих. Все це він робив ненав'язливо, з щирим бажанням допомогти кожному справжньої християнської любов'ю. [18]

У документах за 1940 вказувалося, що в Казанському храмі села Срезнево служби не відбувалися з 1937 р (нікому було служити), але офіційно храм не закривався ніколи. Рішенням Рязанського Облвиконкому від 26.11.1945 р служби в Казанської церкви були знову відновлені.

Аж до серед. XX ст. найбільше значення для села Срезнево мав водний транспорт. Річка Ока і Окский річковий шлях пов'язували село з найбільшими центрами Рязанської області. У селі є річкова пристань. З кінця XX в. основні вантажо- і пасажироперевезення здійснюються автомобільним транспортом.

• Іван Овсійович Срезневський (1770 + 1819 рр.) - поет, перекладач, педагог. Професор кафедри словесності древніх мов і російського красномовства Демидівського училища вищих наук. Син місцевого священика. Батько знаменитого російського філолога-славіста, етнографа, палеографа, академіка Петербурзької АН Ізмаїла Івановича Срезневського.
  • Йосип Овсійович Срезневський (1780+? Рр.) - російський вчений, письменник, професор юриспруденції Казанського університету. Брат Івана Овсійовича Срезневського.