Статистичне визначення ймовірності

Теорія імовірності.


Тема: Статистичне визначення ймовірності. Комбінаторні методи вирішення завдань.

Мета: виробити вміння розв'язувати задачі на визначення частоти, статистичної ймовірності (з використанням основних формул комбінаторики).

Устаткування: презентація «ver_Urok№7».

Хід уроку.

  1. Організаційний момент.

  2. Перевірка домашнього завдання.

Завдання №1. За статистикою в місті Новинського за рік з кожної 1000 автомобілістів два потрапляють в аварію. Яка ймовірність того, що автомобіліст в цьому місті весь рік проїздить без аварій?

Завдання №2. Щоб визначити, який колір волосся зустрічається в місті частіше, а який рідше, студенти за півгодини провели наступний експеримент. Кожен вибрав свій маршрут і записував по шляху проходження колір волосся кожного п'ятого зустрічного. Результати були занесені в наступну таблицю:


Оцініть ймовірність того, що вибраний навмання житель цього міста буде:


б) рудим;
в) рудим.

Вказівка. Відповідь запишіть у вигляді десяткового дробу з двома знаками після коми.



  1. Математичний диктант (перевірка теорії).

1) Запишіть формулу обчислення ймовірності випадкової події в класичній моделі. Поясніть, що означає кожна буква в цій формулі.

(. А - деяка подія, m - кількість випадків, при яких подія А з'являється, n - кінцеве число рівно можливих випадків.

2) Запишіть формулу обчислення ймовірності випадкової події в статистичної моделі. Поясніть, що означає кожна буква в цій формулі. (. Де - число випробувань, в яких настав подія А, N - загальне число випробувань).

3) Якому умові повинні задовольняти результати досвіду, щоб можна було скористатися класичним визначенням ймовірності? (Результати рівноможливими).

4) Чому дорівнює частота достовірного події? (W (A) = 1).

5) Чому дорівнює частота неможливого події? (W (A) = 0).


IV. Практикум з розв'язання задач.

Завдання 1. У партії з 100 деталей відділ технічного контролю виявив 5 нестандартних деталей. Чому дорівнює відносна частота появи нестандартних деталей?

Завдання 2. При стрільбі з гвинтівки відносна частота попадання в ціль виявилася рівною 0,85. Знайти число влучень, якщо всього було вироблено 120 пострілів.

Відповідь: 102 попадання.


  1. Новий матеріал. Імовірнісна шкала.

Що імовірніше?

Спробуємо розташувати на спеціальній ймовірнісної шкалою події:


Події: неможливі випадкові достовірні

Вірогідність: 0 0,5 1

Приклад 2. Що імовірніше: А = або В =?

  • Як і в попередньому прикладі, підрахуємо шанси за здійснення кожного з цих подій.

  • На кубику одна шістка; в колоді чотири шістки.

  • Стало бути, подія. У більш ймовірно?

  • Ні звичайно! Просто ми помилково вважали шанси. Адже коли мова йде про шанси, то говорять не просто «два шанси» або «один шанс», а «два шанси з трьох» або «один шанс з тисячі».

  • У прикладі 1 це не могло привести до помилки, оскільки там всі шанси були «з 36».

  • А ось в цьому прикладі ситуація складніша:

  • шісток на кубику -1, а всього граней у куба - 6;

шісток в колоді - 4, а всього карт в колоді - 36.

Рішення. За результатами контролю можна оцінити ймовірність

події А = вироблена деталь бракована>. Приблизно вона буде дорівнює його частоті:

Слід очікувати таку частоту і в майбутньому, тому серед 25 000 деталей виявиться близько 25 000 • 0,005 = 125 бракованих.

Рішення. Зауважимо насамперед, що питання завдання не зовсім коректний: ми можемо відповісти на нього лише наближено, бо реальна частота навіть в такій великій вибірці з 400 000 жителів не зобов'язана збігатися з ймовірністю.

Це означає, що серед 400 000 жителів Калуги слід очікувати близько людини, яким доводиться святкувати свій день народження раз на чотири роки.

Завдання 5. З озера виловили 86 риб, яких позначили і відпустили назад в озеро. Через тиждень зробили повторний вилов, на цей раз зловили 78 риб, серед яких виявилося 6 помічених. Скільки приблизно риб живе в озері?

Рішення:

  • Виявляється, знайти відповідь на це несподіване питання зовсім нескладно.

  • Справді: позначимо невідому нам чисельність риб в озері через N.

  • Тоді ймовірність зловити позначену рибу в озері буде 86 / N

  • З іншого боку, ця ймовірність повинна наближено дорівнювати отриманої в другому улов частоті:

86 / N = 6/78

  • Звідси N = 86 78 / 6 = 1118

Порівнюючи ймовірності всіх можливих результатів експерименту, можна прогнозувати, яким з них експеримент закінчиться швидше за все. Зверніть увагу, що ми говоримо «швидше за все», а не «напевно» - адже будь-який статистичний прогноз може виявитися помилковим.

VII. Домашнє завдання.

Практичне завдання. У письмовому тексті однієї з «букв» вважається пробіл між словами. Знайдіть частоту просвіту в будь-якому газетному тексті.

Статистичне визначення ймовірності. Комбінаторні методи вирішення завдань

Урок-практикум. 9-10 клас. "Статистичне оцінювання і прогноз"

Питання до іспиту з курсу «теорія ймовірностей і математична статистика»

Методи вирішення творчих завдань Завдання # 1

Робоча програма з фізики (елективний курс) «Методи рішення фізичних завдань»

Лінійне програмування. Методи рішення однокрокових завдань оптимального управління

Програма курсу Теорія ймовірностей і математична статистика

«Відсотки в математиці і в повсякденному житті»

«Визначення шляхів розвитку професійної культури вчителя для вирішення завдань підвищення якості освіти»

В ході вирішення завдань. Учні опановують алгоритмом вирішення завдань по статиці, набувають навичок рішення експериментальних і розрахункових завдань по статиці

Заняття №2 поняття ймовірності для кількісного порівняння шансів настання подій вводиться поняття ймовірності

Про налаштування поведінки взаємодіючих процесів

Схожі статті