Тема: Біосфера. Вплив організмів на земні оболонки.
Мета: сформувати елементарні уявлення про вплив організмів на земну кору, гідросферу, атмосферу.
Освітня: поглибити знання про біосферу, сформувати уявлення про особливості поширення живих організмів на планеті; почати формувати уявлення про взаємозв'язок біосфери з іншими оболонками.
Корекційно-розвиваючі: продовжити формування вмінь складати розповідь, робити висновки, використовувати підручник і додаткову літературу, як джерело знань; розвиток пам'яті учнів, уміння виділяти головне з розповіді і відповідей на уроці; розвиток пізнавального інтересу учнів, допитливості; продовжити формування вмінь використовувати на уроці можливості ІКТ, елементи критичного мислення.
Виховні: Виховувати уважне ставлення до досліджуваного матеріалу. Виховувати почуття дбайливого ставлення до природи, пробудити бажання брати активну участь у захисті навколишнього середовища.
Урок: засвоєння і первинного закріплення нових знань.
I. Організаційний момент.
Привітання. Створення позитивного настрою на роботу. Підготовка до уроку
II. Актуалізація знань.
Перевірка д / з по темі: Клімат.
Гра "Знайди пару"
Показники стану погоди визначають за допомогою спеціальних вимірювальних приладів. Установи відповідність між показниками погоди і вимірювальними приладами. В яких одиницях вимірюються показники кожного з цих приладів?
А. Температура повітря
-Назви компоненти погоди.
-Як змінилася б середня температура і річна амплітуда коливань температури на Землі, якби на планеті не було океанів?
-На скільки градусів знижується температура повітря при підйомі на один кілометр?
-Чому в горах зазвичай випадає багато опадів?
-Які постійні вітри ти знаєш?
III. Вивчення нового матеріалу.
Що ти знаєш про біосферу?
Ми з тобою вивчили 3 оболонки! Відповідай на наступне питання! /469694/slide_16.jpg
Сьогодні почали вивчати біосферу! Сфера - це куля! А що значить - біо?
Значить біосфера це? Запиши визначення в зошит!
Отже, Біосфера це земна оболонка, в якій існують живі організми (жива речовина) і продукти їх життєдіяльності. Вперше цей термін був застосований в 1883 р австрійським геологом, президентом Віденської академії наук, професором Едуардом Зюссом. Виділив цю земну оболонку як самостійну один з найбільших вітчизняних дослідників, академік В. І. Вернадський.
Визначаючи біосферу, В. І. Вернадський ввів поняття «жива речовина» - сукупність всіх живих організмів і продуктів їх життєдіяльності. Біосфера пов'язана з іншими оболонками Землі і складається з: /58562/slide_3.jpg
Подивися на малюнок і спробуй визначити область існування живих організмів на нашій планеті, тобто кордону біосфери!
Тепер сжелай висновок і запиши в зошит: /pars_docs/refs/15/14262/img2.jpg
Ізометричне вправу - це ритмічне чергування напруження і розслаблення окремих груп м'язів.
Сидячи на стільці, візьміться обома руками за сидіння і з силою потягніть вгору, напружте м'язи. Порахуйте до 6, опустіть руки і розслабтеся. Виконайте кілька разів.
Сидячи на стільці, натискайте підошвами ніг на підлогу.
З силою стискати і розтискати кисті рук в кулак.
Схрестити руки за головою, тиснути на шию, намагаючись шиєю протидіяти тиску.
Взаємодія організмів з атмосферою, гідросферою і літосферою.
Сучасна атмосфера Землі створена жили на нашій планеті організмамі.Растенія і деякі бактерії поглинають з атмосфери вуглекислий газ і виділяють кисень. Цей процес називається фотосинтезом.
Кисень з'явився на нашій планеті завдяки фотосинтезу. Зелені рослини не тільки постачають в атмосферу кисень. який потрібен для дихання всім організмам, але і очищають повітря від пилу. збагачують його водяною парою.
Вплив організмів на гідросферу.
Склад кількість розчинених речовин в океанській воді речовин дивно постійний. На думку фахівців, вони майже не змінилися за останні 200 млн років. Як же це можна пояснити? Вода з океану випаровується, солі залишаються і повинні накопичуватися. Дивним здається і те, що серед речовин, розчинених у воді океану, найменше солей кальцію.
Куди ж вони діваються? У цьому "винні" організми. Вони поглинають з води необхідні їм речовини, особливо кальцій. Він потрібен їм для побудови скелетів і панцирів раковин. Коли морські організми гинуть, їх останки опускаються на дно, накопичуються і з часом перетворюються в осадові, такі як вапняк і крейда.
Вплив організмів на літосферу.
Це вплив особливо помітно в земній корі, де накопичуються залишки загиблих рослин і тварин, у тому числі утворюються гірські породи органічного походження.
Грунт - особливе утворення, яке не можна віднести ні до органічним, ні до неорганічних природних тіл.
Грунт складається з частинок зруйнованих гірських порід і продуктів розкладання органічних залишків, головним чином рослинних - гумусу (перегною), розділити які дуже важко.
Гумус - продукт розкладання органічних залишків, головним чином рослинних.
Вивченням грунтів займався російський вчений Василь Васильович Докучаєв. Він говорив, що грунту поділяють на типи в залежності від умов утворення та накопичення гумусу. Чим більше в грунті гумусу, тим більше родюча грунт.
Здатність грунту забезпечувати рослини поживними речовинами, називають родючістю.
У грунті знаходиться повітря і вода, які необхідні живуть в грунті живим організмам. У грунті багато мікроорганізмів: в 1 г грунту їх більше, ніж людей на Землі.
Грунт населяють черви, комахи і ссавці, наприклад, кроти.
Вплив людства на біосферу: /datas/biologija/Biosfera-i-chelovek/0010-010-Vlijanie-chelovechestva-na-biosferu.jpg
IV. закріплення матеріалу
Жива речовина біосфери: /dlrstore/00000514-1000-4ddd-59f6-210046bc4342/226.swf
VI. Домашнє завдання. п 48