Конспект батьківських зборів
у старшій групі.
Тема: «Пізнавальний інтерес вашої дитини».
Мета: Розкрити значення пізнавального інтересу дитини і відгуку дорослих
на нього; навчити розвивати пізнавальну активність.
Форма проведення: круглий стіл, дискусія.
1. Вступна частина зборів.
2. Рішення педагогічних ситуацій.
3. Як працювати з пам'яткою «Як відповідати на дитячі запитання»
4. Рубрика «Про наших дітей».
5. Показ сценки «Чому»
6. Обговорення питання про організацію в групі «чомучок».
8. Підведення підсумків.
I. Підготовчий етап.
1. Провести анкетування батьків. (Додаток А)
2. Приготувати запрошення на збори кожної сім (виготовити їх разом з дітьми у вигляді листівок).
3. Запросити вчителя, щоб розповів про необхідність розвитку у дітей допитливості, які труднощі чекають дітей у школі.
4. Як відповідати на дитячі запитання? (Додаток Б)
5. Питання «гострого блюда» (Додаток В)
6. Підготувати сценку «Чому».
II. Організаційний етап.
Поки батьки збираються, тихо звучать записи пісень на шкільні теми: «То ли еще будет», «Чого навчають в школі» та інші, столи стоять півколом.
Ведучий: Добрий вечір, шановні батьки! Ми раді вас бачити за нашим круглим столом. Спасибі вам за те, що ви прийшли на цю зустріч.
Це означає, що нас усіх об'єднує інтерес до теми батьківських зборів, а вона дійсно заслуговує на увагу, адже дітям скоро йти в школу. Чи буде шкільне життя радісною для дитини або, навпаки, затьмарить невдачами, багато в чому залежить від нас, дорослих. Я думаю, що ви погодитеся з тим, що пізнавальний інтерес у дитини повинен бути сформований в дошкільні роки. Дитина за своєю натурою допитливий. Його цікавить все нове, незвідане. Відкриття у нього кожен день: то він вперше дізнається, що бурулька в руці перетворюється в воду; що папір рветься, мнеться, шелестить; що камінь, кинутий в воду тоне, а дерево плаває на поверхні.
Прагнення пізнати часто підводить дітей. Вони ненавмисно ріжуть серветки, коли хочуть дізнатися, чи можна це розрізати, або розбирають іграшки з метою дізнатися, що там всередині і чому вони рухаються. Цим вони нерідко доставляють нам, дорослим, занепокоєння. Дитина дорослішає, зростає його допитливість до навколишнього, незнайомому. Часто виникають питання: що це? для чого? з чого зроблено? Недарма їх називають чомучками. Наша дискусія - про розвиток допитливості у дітей. Чи однакові за значенням слова «цікавість» і «допитливість»?
Любознательность- прагнення до придбання нових, знанні, допитливий.
Цікавість - дріб'язковий інтерес до всяких, навіть неіснуючим подробицям, прагнення дізнатися, побачити що-небудь нове, прояв інтересу до чого-небудь.
Прослуховування і обговорення відповідей дітей.
- Як ви думаєте, допитливі наші діти? (Висловлювання батьків).
- Ви почули відповіді дітей, а тепер хотілося б дізнатися вашу думку.
- Чи задає ваша дитина питання?
- Як ви вважаєте, чи завжди треба відповідати? Про що? Як часто?
- Чи завжди дитина задоволений вашою відповіддю?
- До кого з дорослих дитина найчастіше звертається з питаннями?
Чому? (Обговорення питань).
V. Рішення педагогічних ситуацій.
Уявіть таку ситуацію:
Мати з сином йдуть по вулиці. Несподівано пішов дощ. Син запитує: «Мама, а чому пішов дощ?» - і чує відповідь: «Ти плачеш і небо плаче».
Чи згодні ви з відповіддю матері? Постарайтеся поставити себе поставити на місце п'ятирічної дитини.
Як на вашу відповідати на дитяче «чому», щоб інтерес, укладений в питанні, не згасав, а розвивався?
Чи завжди корисно давати відразу вичерпної відповіді на питання дитини?
Що слід враховувати при відповідях на питання? Василь Олександрович Сухомлинський радив дорослим, залишати щось недомовлене, щоб дитині хотілося ще і ще раз повернутися до того, що він дізнався. А як ви вважаєте? (Обговорення)
VII. «Як відповідати на дитячі запитання»
- У вас на столах лежать пам'ятки. Ці пам'ятки з любов'ю оформили ваші діти і дуже хочуть, щоб ви познайомилися з ними.
- Як, по-вашому, чи заслуговують уваги ці поради або ви не згодні з ними?
- Багато з рад, перевірені вами на практиці, і все ж якийсь з них ви вважаєте найважливішим у вихованні допитливості дитини?
Дуже ефективно розвивається допитливість за допомогою загадок:
Пухнаста вата Пливе кудись.
Чим вата нижче, Тим дощик ближче.
- Чи будете ви задоволені відповіддю?
- Які питання задасте? (Як ти здогадався, що це хмара? Чому хмару назвали ватою?).
- Шановні батьки, ви, підтримайте пропозицію про створення в кожній родині альбомів з загадками? Дуже важливо, щоб в складанні загадок в малюнках брали участь ваші діти.
- Як ви вважаєте, чи потрібно прагнути до того, щоб дитині дати якомога більше відомостей і не за віком глибоких знань (обговорення).
- Одного разу одна мама розповіла з гордістю, що її п'ятирічний син сам читає і цікавиться книгами, призначеними для школярів, вміє рахувати до ста.
Мама завжди додає при цьому, що її дитина розвинена не по роках.
- Якої ви думки? (Обговорення).
Показ дітьми сценки «Чому»
- Ведучий: Син до батька прийшов з питанням.
Син: Папа! Батько! Ось смішно!
Чому, скажи мені, просом Називається зерно?
Чому сусід новатор?
Що таке екскаватор?
Чому крокує він?
Як без сірників жили раніше?
Чому буває дим?
Батько: Та відчепися ж ти, відчепися ж З почемучканьем своїм.
Ведучий: Син повернувся незабаром.
Син: Де місяць буває днем?
Тату, тату, а коли ж ми з тобою в театр підемо?
Ведучий: А у відповідь блиснула спалах.
Батько: У мене свої справи!
Ведучий: І, зітхнувши, побрів синочок Від батьківського столу Чому? Коли ж? Де ж?
Всякий раз відповідь один.
Поступово став все рідше Турбувати тата син.
Але одного разу, в годину вечірній У поважного батька Від хвилювання, засмучення Змінився колір обличчя.
Запитував батько сина:
Батько: Виклик в школу? Чому? Що таке?
В чому причина? Зовсім не зрозумію?
У інших подивишся, дітки, Тільки радують серця.
Чому твої позначки прикрістю для батька?
Чому розбив скло ти?
Подряпав в школі двері?
Чому одні турботи ти вчиниш тепер?
Чому інших ти гірше?
В толк ніяк я не візьму!
Від чого ж? Чому ж?
Ведучий: Справді чому? (Обговорення ситуації).
Ведучий: Всі ми не хочемо, щоб така ситуація склалася в наших сім'ях, сталася з нашими дітьми. Що ж сьогодні ми можемо зробити для своїх дітей не тільки в сім'ях, але і в групі? Кожен батько повинен знаходити час, щоб поговорити зі своєю дитиною і відповісти на його питання.
VIII. Підведення підсумків зборів. Чаювання.
Всі п'ють чай і невимушено розмовляють. Учасники батьківських зборів в неформальній обстановці прощаються один з одним і з педагогом, висловлюючи свою думку про роботу батьківських зборів, свої побажання.
Анкети для батьків «Пізнавальні інтереси».
1. Чи задає ваша дитина питання? Як часто? Якого змісту?
2. Чим цікавиться ваша дитина найбільше?
3. Розповідає чи дорослим і одноліткам про свої інтереси?
4. Чи бере участь в бесіді про те, що його цікавить?
Чи виявляє при цьому активність, ініціативу?
5. Чи здатний до тривалого зосередженого увазі, коли зайнятий цікавою йому діяльністю?
6. Характерна дитині захопленість, емоційність, виразність мови, міміка інтересу до предмета і явища?
7. До кого з членів сім'ї дитина частіше звертається з питаннями?
8. Широкий або вузьке коло інтересів вашої дитини?
Постійні або мінливі його інтереси?
9. Що робиться в сім'ї для розвитку інтересів дитини?
«Як відповідати на дитячі запитання».
1) Ставтеся до питань дітей з повагою, не відмахується від них.
2) Уважно вслушивайтесь в дитяче питання, постарайтеся зрозуміти, що зацікавило дитину, в тому предметі, явищі, про яке він питає.
3) Давайте короткі і доступні розумінню дошкільника відповіді, уникайте складних слів.
4) Відповідь має збагатити дитини новими знаннями, спонукати до подальших роздумів і спостереженнями.
5) Заохочуйте самостійну розумову діяльність дитини, відповідаючи на його питання зустрічним «А ти думаєш як? »
6) У відповідь на запитання дитини постарайтеся залучити його в спостереження за навколишнім життям, перечитати книги.
7) Виховуйте в ньому чуйність, тактовність до оточуючих людей,
Додаток В. «Питання гострого блюда».
1. Найцікавіший, на ваш погляд, питання дитини і ваш відповідь на нього,
2. Яке значення в розвитку допитливості мають прогулянки, спостереження, екскурсії?
3. Як загадки розвивають дитячу допитливість?
4. Як ви ставитеся до того, що дитині насильно прищеплюється інтерес до