Тип Молюски Урок 16. Зовнішня будова і класифікація молюсків
Тема уроку: Класифікація молюсків. Місцеперебування, спосіб життя і особливості зовнішньої будови.
Мета уроку: Розглянути особливості будови в зв'язку з середовищем оббита-ня, різноманіття молюсків і їх спосіб життя; продовжувати формування вмінь вести спостереження, працювати з наочними матеріалами та натурал-ними об'єктами; дізнаватися молюсків на малюнках, таблицях, порівнювати їх між собою для складання загальної характеристики; вміння працювати з навч-ником (користуватися його малюнками і текстом як джерело знань).
Обладнання: Таблиці «Тип Молюски. Клас Брюхоногие »,« Клас Двостулкові. Беззубка »,« Клас Головоногі. Далекосхідний кальмар », раковини молюсків, лупи, пінцети, інструктивні картки.
I. Організаційний момент
II. Активізація пізнавальної діяльності
«Равлик, равлик, покажи роги, дам тобі хліба, шматок пирога». Навіщо равлику роги? Для чого їй необхідна раковина? З чого вона її будує? Їсть чи равлик хліб? Спробуємо знайти відповідь на ці та багато інших питань.
III. Вивчення нового матеріалу
Молюсків налічують понад 130 ТОВ видів. Це другий за чисельністю після членистоногих тип тварин, що ведуть своє походження від кольча-тих черв'яків. Це переважно водні тварини, лише деякі приспо-собілісь до життя на суші. Тип молюсків об'єднує 7 класів; найбільш відомі і численні 3 з них: Брюхоногие, Двостулкові, Головоно-Гії (таблиці і рис. 148-151 в підручнику). Живуть на суші представники лише одного класу.
- Якого? Чому вони можуть жити на суші, а інші ні?
Клас Брюхоногие. Об'єднує близько 105 ТОВ видів. Представники класу надзвичайно різноманітні як за будовою, так і за способом життя. Прісно-водні молюски представлені на малюнках двома видами, найбільш широко поширеними в прісних водоймах і зустрічаються дуже часто, - це великий прудовик і котушка. Наземні молюски на таблиці (рис. 160) пред-ставлені широко відомими слимаків та виноградної равликом.
Морські молюски добре відомі завдяки раковин, особливо кра-сивим у тропічних видів. На таблиці зображені раковини чотирьох видів тропічних морських молюсків.
Мітра має високу башневідную раковину, яскраво забарвлену, з товс-тими стінками. Морське вушко названо так завдяки своєрідній формі ра-Ковіна. Внутрішня поверхня раковини морського вушка, що має дуже яскравий, що переливається всіма кольорами веселки перламутровий шар, служить для різних виробів і як попільничок. Ципрея і крилорог мешкають на коралових рифах. Крилорог за допомогою гострих виступів зміцнюється за виступи коралів, щоб не можуть змити прибійний хвилями. Ципрея по-селян в більш спокійних коралових лагунах. Об'єднує цей клас близько 105 тисяч видів.
Клас Двостулкові, або пластінчатожаберних.
Клас об'єднує близько 20 000 видів повільно пересуваються або сов-сем нерухомих тварин. Переважна більшість з них мешкають в морях, але деякі пристосувалися до життя в прісних водоймах, напри-заходів, перлівниця, беззубки (рис. 151), Шарівка, горошини, жемчужніци. Морські двостулкові представлені на рис. 157.
Клас Головоногі об'єднує близько 730 видів найбільш високоорганізо-ванних хижих молюсків-гідробіонтів, що мешкають переважно в теплих морях. Кальмари живуть в товщі води, швидко плавають, переслідуючи свою здобич. Каракатиці також здатні плавати, хоча і значно мед-леннее, тримаються вони у дна моря. Восьминоги переважно повзають по дну, хоча і можуть проплисти невеликі відстані.
Про Прослухавши розповідь вчителя і використовуючи підручник, складіть схему «Клас-сіфікація молюсків» і доповніть її відомостями про середовищах проживання і про видовий склад молюсків (рис. 157, 160, стор. 110, 111).
- Чим молюски відрізняються від інших тварин і які ознаки лежать в основі поділу їх на класи?
Після постановки питання організовується робота по вивченню нового мате-ріалу з використанням § 35.
Про Використовуючи § 35, скласти порівняльну характеристику представите-лей різних класів молюсків, знайти їх загальні ознаки. Скласти таблицю «Характерні особливості молюсків». В першу колонку таблиці необхідно записати ознаки для порівняння молюсків.
'Після першого знайомства з текстом § 35 проводиться бесіда, в ході якої в першу колонку таблиці записуються ознаки, за якими молюски будуть порівнюватися один з одним.
Ознаки для порівняння
Зябра использу-ють для дихання розчиненим у воді киснем
Ми бачимо, що ознаки молюсків сформовані відповідно зо се-дою проживання і способом життя цих тварин. Наприклад, весь тулуб каль-мара - головоногого молюска покриває мантія, від раковини залишилася лише рогова пластинка на спинний стороні тіла.
- Чому у кальмара та інших головоногих молюсків немає раковини?
- З чим пов'язана втрата голови у двостулкових молюсків?
- Двостулкові молюски перлівниця живуть у водоймах з проточною водою, і не зустрічаються у водоймах зі стоячою водою. Чому?
Для того, щоб більш детально розібрати зовнішня будова молюсків, виконаємо лабораторну роботу (див. Додаток до підручника, лабораторна робота №3). Після виконання лабораторної роботи підводяться підсумки і формулюються висновки.
1. Молюски - це м'якотілі тварини з нерозділеним на членики тілом, мають раковину або її залишки.
2. У більшості молюсків розрізняють голову, тулуб і м'язисту ногу.
3. Вапняна раковина з роговим покриттям захищає м'яке тіло мовляв-люска від механічних впливів, ворогів, у наземних - від осушення.
4. Тіло молюска зовні покрито особливої складкою шкіри - мантією. Між мантією і тілом утворюється мантийная порожнину.
5. Молюски - це переважно водні тварини, лише деякі пристосувалися до життя на суші. Все дуже добре пристосовані до умов проживання.
IV. Закріплення вивченого на уроці матеріалу
- Чому двостулкові, черевоногі і головоногі отримали такі на-звання? Які основні ознаки лежать в основі поділу молюсків на класи?
Про Напишіть на дошці терміни, з якими вперше зустрілися сьогодні на уроці. Коротко поясніть їх значення.
V. Домашнє завдання
§ 35. питання після параграфа, виписати терміни в зошит, закінчити оформлення лабораторної роботи.