Заняття, представлене на конкурс «Я йду на урок», я проводжу в 11-м біолого-хімічному класі, де на вивчення хімії відводиться 4 години на тиждень.
Тему «Комплексні сполуки» я взяла, по-перше, тому що ця група речовин має винятково велике значення в природі; по-друге, багато завдання ЄДІ включають поняття про комплексні сполуки; по-третє, учні з цього класу вибирають професії, пов'язані з хімією, і будуть зустрічатися з групою комплексних сполук в майбутньому.
Мета. Сформувати поняття про склад, класифікації, будову і основи номенклатури комплексних сполук; розглянути їх хімічні властивості та показати значення; розширити уявлення учнів про різноманіття речовин.
Устаткування. Зразки комплексних сполук.
I. Організаційний момент.
II. Вивчення нового матеріалу (лекція).
III. Підведення підсумків та постановка домашнього завдання.
1. Різноманіття речовин.
2. Координаційна теорія А.Вернера.
3. Будова комплексних сполук.
4. Класифікація комплексних сполук.
5. Природа хімічного зв'язку в комплексних сполуках.
6. Номенклатура комплексних сполук.
7. Хімічні властивості комплексних сполук.
8. Значення комплексних сполук.
I. Організаційний момент
II. Вивчення нового матеріалу
Світ речовин різноманітний, і ми вже знайомі з групою речовин, які належать до комплексних сполук. Даними речовинами стали займатися з XIX в. але зрозуміти їх будову з позицій існуючих уявлень про валентність було важко.
Координаційна теорія А.Вернера
У 1893 р швейцарським хіміком-неорганікою Альфредом Вернером (1866-1919) була сформульована теорія, що дозволила зрозуміти будову і деякі властивості комплексних сполук і названа координаційної теорією *. Тому комплексні сполуки часто називають координаційними сполуками.
З'єднання, до складу яких входять складні іони, що існують як в кристалі, так і в розчині, називаються комплексними, або координаційними.
Будова комплексних сполук
Відповідно до теорії Вернера центральне положення в комплексних з'єднаннях займає, як правило, іон металу, який називають центральним іоном, або комплексоутворювачем.
Комплексоутворювач - частка (атом, іон або молекула), яка координує (володіє) навколо себе інші іони або молекули.
Комплексоутворювач зазвичай має позитивний заряд, є d -елементом, проявляє амфотерні властивості, має координаційне число 4 або 6. Навколо комплексообразователя розташовуються (координуються) молекули або кислотні залишки - ліганди (аддендов).
Ліганди - частинки (молекули і іони), координовані комплексоутворювачем і мають з ним безпосередньо хімічні зв'язки (наприклад, іони: Cl -. I -. NO3 -. OH -; нейтральні молекули: NH3. H2 O, CO).
Ліганди не пов'язані один з одним, так як між ними діють сили відштовхування. Коли лигандами є молекули, між ними можливо молекулярне взаємодія. Координація лигандов близько комплексообразователя є характерною рисою комплексних сполук (рис. 1).