Туруханск - столиця північного краю! Статті - «маяк півночі» - суспільно-політична газета

ІСТОРІЯ Туруханський РАЙОНУ

Туруханск - село з адміністративним статусом центру Туруханского району.

Його історія не проста і уявлення про неї плутають багато хто до цих пір.

Початок селу поклав заснований в 1660 році ченцем Тихоном на Єнісеї, на пріяром березі, на стрілці при впадінні Нижньої Тунгуски, Свято-Троїцький монастир. Перша назва селища - Троїце-Монастирське.

З плином часу село починає зватися просто - Монастирське. Троїцький монастир з роками перетворюється в наймогутніший з сибірських монастирів. Він володів тисячами десятин землі, соляні варниці, торговими садибами не тільки на Півночі, але й по всьому Єнісею, аж до Канського повіту, торгував хлібом, хутром, сіллю, займався місіонерською діяльністю. Швидко розростається і село Монастирське.

До 20-х років дев'ятнадцятого століття окружним містом Туруханск (більш ранні назви Туруханское зимовище, Нова Мангазея) нині Старотуруханск. Місто було засноване козаками в 1607 році. Це місце було на високому острові, оточеному озерами і болотами і зручним в стратегічному становищі. Місто мало своїх городничих, окружні установи, гостинний двір. Тут проводилися ярмарки, на які з'їжджалися з усіх боків величезного краю інородці з хутром. Купці з Красноярська, Єнісейська і навіть центральної Росії підходили з караванами для торгівлі на ярмарках. Але з плином часу місто захирів і виникла гостра потреба в перенесенні міста на береги Єнісею. Вимоги до нового місця розташування пред'являлися суворі: місце повинно бути висока, сухе, зручне для рибальства, для стоянки пароплавів, повинно мати луки, городи і навіть зручне місце для зимового відстою судів. Думки у виборі місця розділилися.
Енисейский губернатор Теляковский під час своєї поїздки в Туруханський край в 1893 році обрав Селіваніху. І навіть купив в ній два будинки під майбутні казенні установи. Полковник Вількіцкій, який відвідав Туруханський край в 1894 році на чолі гідрографічної експедиції, висловився за Міроедіху. Комісія ж, спрямована в 1897 році Іркутським генералом-губернатором вказала на село Монастирське. Вирішилося питання на користь с. Монастирського в основному через стоянки судів. Дійсно, в Міроедіхе кам'янисті береги і дно річки, Селіваніха не закриті від південних і північних вітрів. І хоча ложе ріки не кам'янисте, стоянка суден так же не зручна. Особливо восени, коли вітри мають саме ці напрямки.

Колишнє село Монастирське лежить на високому березі, ґрунт сухий, місць під огородиесть, зручне місце для стоянки судів, відмінні місця для рибальства, луки на острові достатні. Варто на перехресті двох річок. Як пише газета "Єнісей" за 1899 року: ". Виключаючи питання про зимову пароплавної стоянці, с. Монастирське потрібно визнати найбільш підходящим місцем під нове місто. І залишається побажати, щоб перенесення відбувся, нарешті, в самому найближчому майбутньому."

Але, очевидно, лінощі і консерватизм, закладені в характері російської людини, і складають його національну рису. Ще не притисне "до самого не можу" так і будемо ми мусувати найочевидніше запитання: справа ж так і залишається стояти на колишньому місці. Нам здається, що якби не "Туруханський бунт", коли близько двох десятків політ засланців озброїлися і пройшлися по краю в зиму з 1908 на 1909 рік у південній межі (д. Осиновский) до ст. Хатангского, грабуючи і вбиваючи мирних жителів і служивих людей, досить імовірно, що і зараз ми б мали центром району - колишній позаштатний місто.

У період радянської доби в Туруханска відбували заслання Аріадна Сергіївна Ефрон (1949-1955гг.), Святитель Лука Кримський, в миру Валентин Фелісковіч Войно-Ясенецький (1924-1925гг.) І багато інших жертви репресій 30-х років двадцятого століття.

З 1930-х років у Туруханську діяв Туруханський досвідчений пункт НДІ полярного землеробства і тваринництва. Вирощувалися овочеві та зернові культури. Відродження досвідченого пункту відбулося в 21 столітті під керівництвом О.М. Хорошайлова.