«УДИВИТЕЛЬНАЯ
ЧАСТИНА МОВИ - ДІЄСЛОВО! »
ЦІЛІ УРОКУ: повторення, узагальнення і систематизація вивченого матеріалу по темі «ДІЄСЛОВО», а саме:
знання учнів про дієслово як частини мови;
вміння знаходити вивчену частина мови;
обгрунтування правильності вибору орфограми при написанні дієслів;
вміння використовувати дієслова в промові.
ОБЛАДНАННЯ: картки із завданнями, перфокарти, лотки для гри «Ярмарок», висловлювання А. Югова і народні вислови (на аркуші ватману), кодоскоп.
Організаційний момент.
Учитель читає уривок з вірша.
Що без мене предмети?
лише назви
Але я прийду - все в дію прийде,
Летить ракета, люди будують будівлі,
І жито в полях росте.
(В.Кондрашов)
Бесіда.
1.Про якої частини мови йдеться тут?
2. Чому?
Пояснюється тема уроку, мета уроку.
Слово вчителя.
«Дієслова - сама огнепишущая, сама жива частина мови. У дієслові струмує сама червона, найсвіжіша, артеріальна кров мови. І призначення дієслова - висловлювати сама дія! »А. Югов.
3) Перевірка домашнього завдання.
Питання. Який же словесний портрет дієслова?
Учень (читає):
ГРАМАТИЧНА КАЗКА
Жив-був Дієслово. Він не дуже любив ледачих, і сам трудився цілий день: бігав, літав, стрибав, майстрував, варив Там щось викопає, там побудує, там склеїть, там прішьyoт, і все хвилюється: чи встигну допомогти, добіжу чи вчасно, чи зможу всі труднощі подолати? А ти як думаєш? Чи встигне? Чи зможе? Добіжить?
Учитель. Так, портрет Глагола намалювати важко: він адже постійно змінюється. Він більше схожий на чарівника, на чарівну паличку, за допомогою якої легко змінити все, що завгодно. А як ви думаєте?
Учні. (Називають предмети, на які схожий, на їхню думку, дієслово)
Учитель. Дієслово - це ціла країна зі своїм гербом, гімном і т.д.
(Учні представляють виконані роботи в малюнках, в текстах)
Зовнішність Глагола.
Герб фортеці дієслів.
Гімн Дієслову
В цей час на дошці, розділеної на три частини, учні виконують завдання за картками 1,2,3 (Завдання додаються)
Учні-консультанти перевіряють роботи школярів під керівництвом вчителя.
Робота з перфокартою.
Мета роботи: перевірка вміння учнів визначати орфограмму в ненаголошених особистих закінченнях дієслів - -е або -і (завдання додається).
5) Учитель. Хлопці, ми з вами вивчили все про дієслово. Знаємо його загальне граматичне значення, морфологічні ознаки. Одним із завдань до цього уроку було створення творчої роботи у вигляді граматичної казки про морфологічних ознаках дієслова.
Учні представляють на обговорення класу свої творчі роботи за темами:
«Казка про інфінітива».
«Казка про себелюбному і егоїстичному суфікс -ся».
«Навіщо дієслова стільки видів?»
«Як багато часів у дієслова?»
«Бідний дієслово! Вік живи, вік відмінювати! »
«Нахил, яке звикло керувати»
«Це мрійливе спосіб!»
Узагальнення: учні узагальнюють сказане.
Самостійна робота за варіантами.
Завдання: списати, вставити пропущені букви, позначити орфограми.
1 варіант
Участввал в змаганнях, укладвал чемодан, беседвал з мамою, докладвал командиру, командвал ротою, рассчітвать на успіх.
2 варіант
Спекти пиріг, посміхаєшся мені, і стерегли його дім, відріж шматок, м'який олівець, біля дач, смотрішв вікно.
Перевірка.
6) Записати пропозицію, виконати морфологічний розбір дієслова.
Між хмарами і морем гордо реет3 буревісник. (М. Горький)
7) Завдання - гра «Ярмарок»
Учні (два заздалегідь підготовлених учня) виходять до класу з ярмарковими лотками, на яких лежать картки з завданнями.
1. Продовжіть фразеологізми і поясніть їх значення.
Бути не в своїй
обвести навколо
потрапити пальцем
2. Вкажіть пряме і переносне значення слова-дієслова «співати».
А) Ось солдати йдуть по степу обпалені,
Тихо пісню співають про берізки та клени
Б) В хмарі пилу летючої
Труби тривогу співають
В) Люблю моє Отечество,
Співаю моє Отечество
3.Заменіть в пропозиціях дієслова, поставивши їх у формі майбутнього часу.
Чужу біду руками легко розвести.
Близький лікоть, та не вкусити.
Це квіточки, а ягідка бути попереду.
4. Знайдіть дієслова в наказовому способі.
Кран, відкрийся!
Ніс, вмийся!
Мийтеся відразу обидва ока!
Мийтеся, вуха,
Мийся, шийка!
Шийка, мийся гарненько!
5. Підберіть антоніми до дієслів.
Замерзнеш, посваришся.
8) Тестова робота. Спишіть, вставте пропущені букви, графічно поясніть вибір орфограмм. (Текст спроектований на дошку за допомогою кодоскопа).
Бушу..т в поле (не) погода. По небу стел..тся ні..кіе т..жёлие обл..ка. Ярос..ние пориви вітру гон..т по дорогах сніг. Але це (не) лякає партизан. (Не) навість до фашистів с..брала їх в глухому л..су.
У багатьох битвах разом з партизанами участв..вал Коля Зайков. Зараз він пр..бежал з бл.жн..й д..ревн. і доклад..вает к..мандіру, що він від..л на д..рог. німецькі танки. Партизани рас..чітивают знищити їх раптовим ударом.
9) Підведення підсумків роботи на уроці.
Виставляються оцінки, вчитель зазначає сильні і слабкі сторони в засвоєнні теми «Дієслово», відзначає активну роботу учнів.
Домашнє завдання: використовуючи лексику, дану вчителем, написати твір-мініатюру на тему «Перший сніг».
Додатковий матеріал НАВЧАТИ З ТЕМИ «ДІЄСЛОВО»
Картка № 1
Вставте пропущені букви, поясніть вибір орфограми.
1.Тот, хто праці (не) боіся, той вміє труді..ся. 2. Справа майстра боі..ся. 3. За праці і честь воздаё..ся. 4.Человек у справах узнаё..ся. 5. Треба труді..ся, не треба лені..ся.
Картка № 2
Спишіть, розкрийте дужки.
(Не) відчував втоми, (не) був в школі, ураган (не) істовствовал, мені (не) здоровиться, (не) торкався до проводів, (не) брав участь в розмові.
Картка № 3
Вставте пропущені букви, поясніть вибір орфограми.
Хмари разве..лісь, наде..лся на брата, обід..л сестру, постро..л будинок, скле..л конверт, услиш..л шерех.