Цілі: допомогти набути навичок конструктивної роботи з папером; розвивати конструктивну фантазію і спостережливість.
Обладнання: пластилін або кольоровий папір; ножиці; клей; опис казкового міста з літературного твору Н. Носова «Незнайко в Сонячному місті».
I. Організаційний момент.
Перевірка готовності учнів до уроку.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ви побуваєте в ролі архітекторів. А хто такі архітектори?
Архітектор - фахівець зі спорудження будівель.
- Ви пофантазіруете і побудуєте місто з пластиліну.
III. Введення в тему уроку.
1. Вступна бесіда.
- Розгляньте ілюстрацію із зображенням міста. Що ви бачите на малюнку? Які будинки в місті?
- Чи однакові вони? Опишіть їх форму, колір і інші ознаки.
- Які ще споруди ви бачите?
- Послухайте опис Сонячного міста з книги М. Носова «Незнайко в Сонячному місті».
«Круглі поля скоро скінчилися, і на всі боки дороги почали траплятися будинку. Вони були маленькі, не більше двох поверхів, але дуже красиві: з високими загостреними дахами, пофарбованими в яскраві кольори, з верандами, з тераси, з балкончиками і вигадливими башточками на дахах. У дворах були влаштовані альтанки і цвіли всілякі квіти. Чим далі їхали мандрівники, тим частіше траплялися будинку. Шосе непомітним чином перетворилося в широку міську вулицю. Будинки по сторонам ставали все вище. Машини рухалися безперервним потоком.
По обидва боки вулиці стояли багатоповерхові будинки, які вражали своєю красою. Стіни будинків були прикрашені вигадливими візерунками, а нагорі під дахами були великі картини, намальовані яскравими різнобарвними фарбами. На багатьох будинках стояли фігури різних звірів, витесані з каменю. Такі ж фігури були внизу біля під'їздів будинків.
По тротуару рухалися юрби гуляють малюків і малят. Чулися сміх і жарти. Звідкись долинала музика ».
- Що сподобалося вам в Сонячному місті?
- Захотілося вам побувати в такому місті?
- Опишіть будинку Сонячного міста: величину, форму, колір і ін.
- Який настрій виникло у вас після того, як почули опис Сонячного міста.
2. Робота за підручником.
- Відкрийте підручник на с. 80-81. Подивіться, як можна зробити будиночки. З чого вони зроблені? (З паперу, з пластиліну.)
- Можна зробити з паперу, з коробочок, а можна зліпити з пластиліну.
- Зверніть увагу на будиночки з пластиліну. Який вони форми, у вигляді чого вони зроблені? (Форма циліндра, овалу, зроблені у вигляді грибів, діжок та ін.)
- Це дитячі роботи. Які кольори вибирали діти? Чому? (Якщо будинок у вигляді грибочка, то весь будинок коричневий, а капелюшок-дах червона або плямиста.)
- Які деталі ще зліпили діти? (Сходинки, вікна, труба, столики, лавки.)
Всі годинники йдуть ось так: (Нахили то до одного,
Тик так. то до іншого плеча.)
Дивись скоріше, котра година: (Розгойдуються
Тік-так, тік-так, тік-так. в такт маятника.)
Ліворуч - раз, направо - раз, (нахили голови до правого
Ми можемо теж так. і лівого плеча.)
Ноги разом, руки на поясі -
IV. Творча практична діяльність учнів.
1. Інструктаж по виконанню роботи.
- Щоб побудувати місто з пластиліну, вам необхідно працювати сьогодні не по одному, а в групах.
- У кожної групи свої ідеї, свої архітектурні задумки.
- Візьміть коробку з-під цукерок - це буде територія вашого міста.
- Розімніть пластилін, надайте йому форму ваших майбутніх будинків: округлу, овальну, у вигляді циліндра, квадратну (показує).
- А може бути, поруч з будинком ви розташуйте парк, в якому можуть бути дерева, лавки та інше.
- Розкачайте пластилін на спеціальній дощечці, руки після роботи витирайте сухою ганчіркою.
2. Самостійна робота.
1. Виставка робіт учнів та їх обговорення.
- Що нового дізналися на уроці? (Хто такі архітектори, з чого можна побудувати місто).
- Чого вчилися на уроці? (Бути архітекторами, придумувати і будувати місто з пластиліну.)
3. Прибирання робочого місця.