Тема уроку: Попередження захворювань видільної системи.
Мета: Формувати в учнів гігієнічні уявлення про причини захворювань сечовидільної системи та їх профілактиці.
освітні - формувати уявлення про найбільш часто зустрічаються захворюваннях нирок, причини їх виникнення та профілактики, а також вплив захворювання нирок на здоров'я людини;
корекційні - розвивати пам'ять через пригадування вивченого раніше матеріалу, розвивати словесно - логічне мислення, збагачувати словниковий запас, розвивати концентрацію і переключення уваги;
виховні - виховувати ціннісне ставлення до свого здоров'я, формувати правильне ставлення до здорового способу життя.
Тип уроку: урок формування знань.
Обладнання: Таблиця «Будова органів виділення», тести, картки -завдання, мультимедійна установка, фільтр для очищення води, стакани.
1. Організація класу.
2. Актуалізація опорних знань і уявлень.
1. Учням пропонуються завдання на вибір: тест, картки, розповідь за планом.
1 Варіант: Доповни схему:
Перевірка по слайду 10.
Физкультминутка (включена в змістовну частину уроку):
Хлопці, адже ніхто з вас не хоче страждати від хвороб видільної системи? Тоді давайте виконаємо разом кілька фізичних вправ, які як раз спрямовані на профілактику цих захворювань. В ідеалі, всі вправи повторюються 10-12 разів.
1 упр. І.П. ноги на ширині плечей, руки перед грудьми, пальці стиснуті в кулак, лікті в сторону. Виконуємо 2 повороту тулуба в праву сторону, 2 повороту ліворуч. Голова повертається в бік повороту.
2 упр. І.П. - ноги на ширині плечей, руки на пояс. Нахили на 1-2 - в праву, на 3-4 - в ліву сторону, причому, таз відводимо убік.
3 упр. І.П. - ноги на ширині плечей, руки на пояс. На раз - нахил назад, 2-3 - пальцями рук намагаємося стосуватися статі, не згинаючи коліна і не відриваючи п'ят від підлоги, на 4 - в.п.
4 упр. І.П. - ноги на ширині плечей, руки на пояс. Кругові рухи в тазостегнових суглобах в праву і ліву сторону на 4 рахунки.
5 упр. І.П. - ноги на ширині плечей, руки вниз. На 1-2 - вдих, руки через сторону вгору, піднятися на носочки, на 3-4 - видих, руки через сторону вниз.
Також дуже корисні стрибки, присідання.
2. Отже, ми виявили проблему: захворювання органів видільної системи. А зараз ми повинні з'ясувати, в чому ж полягають причини цих проблем зі здоров'ям.
Як ви думаєте, в зв'язку з чим можуть виникнути проблеми з нирками, сечовим міхуром і іншими органами видільної системи? (Відповіді дітей)
А зараз відкрийте підручник на сторінці 159 і знайдіть в 1 абзаці відповідь на це питання - перевірте себе.
Слайд 10: Причини захворювань:
Хвороби інших органів
Давайте розглянемо кожну причину окремо (учні висувають свої версії):
1. Коли в нирки проникають бактерії, порушується функціональність нирок, що призводить до виникнення захворювання. Бактерії та інфекції можуть проникнути в нирки через сечовипускальний канал при недотриманні особистої гігієни.
2. Від інших хворих органів, так як нирки взаємодіють з усіма органами. (Каріозні зуби, ангіна)
3. Переохолодження, особливо в області попереку. НРК: Ми з вами живемо в місті, що знаходиться за полярним колом, клімат у нас суворий, низькі температури, холодні вітри. Але часто можна бачити дівчат, що йдуть навіть взимку по місту в джинсах із заниженою талією і короткою курточці. Які у неї можуть бути наслідки? (Версії учнів)
4. Яка їжа може з часом привести до захворювань нирок? (Гостра, кисла, солона, копчена їжа, одноманітне харчування м'ясом)
5. Алкоголь, особливо в великих кількостях вражає всі відділи видільної системи, порушуючи їх роботу.
6. Пиття жорсткої води з високою концентрацією природних солей (якщо мило погано милиться, то вода жорстка, тобто містить велику кількість солей кальцію і магнію). У нашому місті теж жорстка вода, тому рекомендується використовувати фільтри для її очищення. Давайте проведемо експеримент: оцінимо запах, колір і смак води з під крана і профільтрованої води.
1. Через що може виникнути висхідна інфекція?
2. Які продукти і напої шкодять нашим ниркам?
3. Яке відношення можуть мати каріозні зуби до нирок?
3. Отже, ми з'ясували причини захворювань видільної системи. Що ж треба робити, щоб не захворіти, тобто які шляхи вирішення проблеми ви можете запропонувати?
Давайте по кожній з них знайдемо міру профілактики: (групова робота на магнітній дошці)
Контроль за якістю питної води
4. Закріплення: А зараз я пропоную вам виготовити буклети, які будуть мати назву «Бережи нирки змолоду!». Ви можете використовувати мої підказки, а також проявити свої творчі здібності. (Робота проводиться в парах, відповідно до темпераменту учнів).
(В якості підказки і допомоги учні отримують заготовки з надрукованими захворюваннями, причинами і заходами профілактики).
Отже, хлопці, дізналися ви для себе щось нове, чи знадобляться вам ці знання в житті?
Як можна використовувати виготовлений вами буклет?
Що вам не сподобалося на цьому уроці, що б хотіли повторити в майбутньому?
Домашнє завдання: Відповісти на питання на стор. 162. На оцінку «3» - перші 3 питання, на «4» - «5» - всі питання.
Схожі документи:
Урокбіологіі в 7 класі. і заходи попередження аскаридоза. Хід уроку. I.Організаціонний. круглими хробаками і захворюваннями. які вони викликають. Травна система 3. Виделітельнаясістема 4.Нервная система. Органи відчуттів. 5. Статева система 6.
70 годин (8 клас) «Введення в загальну біологію» - 70 годин (9 клас) У 5 класі на уроках природознавства учні отримують. Первинна і кінцева сеча. Захворювання органів виделітельнойсістеми і їх попередження. Демонстрація моделі нирок, таблиці.
Знати: Предупрежденіезаболеваній нирок. Питний режим. Вміти: розпізнавати органи і їх топографію, системи органів.
годину) 6 клас Номер уроку Тема уроку Лабораторні і практичні. виделітельнойсістеми Виділення. Будова і функції виделітельнойсістеми. Захворювання органів сечовидільної системи та їх попередження § 44. Будова і функції виделітельнойсістеми.
траєкторії. Мета навчання біології в 8 класі. освоєння знань про. Глава 9. Виделітельнаясістема (2 години) 1 (44) Виділення Д.З. §42 Урок вивчення та первинного. ). Факт Функції виділення Попередження ниркових захворювань. Будова і функції нефрона.