Урок на тему - переклад чисел з десяткової системи числення в будь-яку іншу

Презентація до уроку

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Цілі: формування в учнів навичок і вмінь переводити числа з десяткової системи числення в будь-яку іншу.

завдання:
  • Освітні - сформувати навички перекладу чисел з десяткової системи числення в будь-яку іншу систему, розвивати інтерес до вирішення завдань.
  • Розвиваюча - розвивати логічного мислення, пам'ять, уважність.
  • Виховує - розвивати уважність, акуратність, самостійність.
етапи уроку
  1. Організаційний момент.
  2. Вступне слово.
  3. Усна робота.
  4. Постановка мети уроку.
  5. Вивчення нового матеріалу.
  6. Первинне закріплення (робота в колективах).
  7. Домашнє завдання.
  8. Перевірочна робота (тест).
  9. Підсумок уроку.
Засоби навчання:
  • комп'ютер;
  • проектор;
  • дидактичні матеріали (картки для роботи у дошки, картки для первинного закріплення, тест в Excel, презентація для вивчення нового матеріалу).

I. Організаційний момент.

II. Вступне слово.

Сьогодні ми повторимо алгоритм перекладу чисел з будь-якої системи числення в будь-яку іншу. Навчимося виконувати зворотну операцію, тобто переводити числа з десяткової системи в будь-яку іншу. А як це можна зробити ви сформулюєте самі трохи пізніше.

III / Усна робота (питання на слайді).
  1. Що таке система числення?
  2. Види систем числення? Приклади.
  3. Що така підстава позиційної системи числення?
  4. Як перевести число з будь-якої системи числення в десяткову?
  5. Чи існує число +1032?
  6. Чи існує число 2788?

Поки клас відповідає на питання, вирішити біля дошки наступні завдання:

1. У коробці 318 куля. Серед них 128 червоних і 178 жовтих. Доведіть, що тут немає помилки.

2. У класі 11112 дівчаток, 10102 хлопчиків. Скільки учнів у класі?

11112 = 1 * 2 3 +1 * 2 2 + 1 * 2 1 + 1 * 2 0 = 8 + 4 + 2 + 1 = 1510,

3. Яке з чисел 1100112. 358 і 1В16 є:

1100112 = 1 * 2 5 + 1 * 2 4 + 0 * 2 3 + 0 * 2 2 + 1 * 2 1 + 1 * 2 0 = 32 +16 + 2 + 1 = 5110 (наибол),

1В16 = 1 * 16 1 + 11 * 16 0 = 16 + 11 = 2710 (найменувань),

IV. Постановка мети уроку.

Скільки років кожному з вас в двійковій системі числення, в вісімковій системі числення, шістнадцятковій?

Що потрібно знати, щоб відповісти на це питання? Яка тема нашого уроку?

V. Вивчення нового матеріалу (демонстрація слайдів презентації).

Переклад чисел з десяткової в будь-яку іншу систему числення здійснюється різними способами. Один із способів є в підручнику, ми розглянемо інший спосіб.

Розглянемо це спосіб на прикладі.

1. Переведемо число 17310 в двійкову систему числення. Ділимо послідовно на 2. які числа повинні бути у залишку? (Так як переводимо в двійкову систему числення, то в залишку повинні виходити 0 і 1).

2. Переведемо число 17310 в вісімкову систему числення. Ділимо число послідовно на 8. Які числа можуть бути у залишку?

3. Перевести число 17310 в шістнадцяткову систему числення. Ділимо число послідовно на 16. Які числа можуть бути у залишку?

Сформулюйте алгоритм перекладу з десяткової системи числення в будь-яку іншу.

Послідовно виконувати поділ даного числа і одержуваних неповних приватних на основу нової системи числення до тих пір, поки не отримаємо приватне, менше дільника.

Отримані залишки, які є цифрами числа в новій системі числення, привести у відповідність з алфавітом нової системи числення.

Скласти число в новій системі числення, записуючи його, починаючи з останнього залишку (справа наліво).

VI. Первинне закріплення (робота в парах).

Завдання 1. Скільки років кожному з вас в двійковій, вісімковій, шістнадцятковій системах числення?

Завдання 2. 24510 уявити в двійковій, вісімковій, шістнадцятковій формі.

VIII. Перевірочна робота (тест на ПК в Excel, додаток 1).

1. Як записується десяткове число 1210 в двійковій системі числення?
  1. 1111
  2. 1100 (!)
  3. +1001
  4. 1011
Перетворити число 568 в двійкову систему числення.
  1. 101011
  2. 101101
  3. 101110 (!)
  4. 100111
3. Скласти числа 10012 і 816. Суму представити в двійковій системі числення.
  1. 11110
  2. 10001 (!)
  3. 10110
  4. 10010

Яка була мета нашого уроку? Чи досягли ми цієї мети? Якщо немає, що завадило? Якщо так, то що допомогло?

Схема опису Інтернет-ресурсу

Калькулятор систем числення, який можна використовувати для самоперевірки правильності виконаних завдань.

Схожі статті