Дидактична мета: знайомство з видами театрів: ляльковий, драматичний, настільний, театр "Петрушка".
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Завдання уроку:- Освітня - розширення словникового запасу, розвиток пов'язаної монологічного мовлення.
- Розвиваюча - розвиток творчих здібностей учнів, творчої активності, мислення, уяви, пам'яті, уваги.
- Виховна - виховання любові до рідного краю (на краєзнавчому матеріалі), формування вміння працювати в групі.
Метод навчання: урок-проект.
Форма організації діяльності:- фронтальна;
- групова;
- індивідуальна.
Засоби навчання: комп'ютер, екран, проектор, набір букв для складання назв театрів, картки з новими словами, ляльки, костюми, бейджи з назвами театральних професій, тлумачний словник С.І. Ожегова.
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація знань.- Чим займалися на минулому уроці?
- З якою темою познайомилися?
III. Повідомлення теми і мети уроку.
Тема сьогоднішнього уроку "граємо в театр". Мета: побувати в театрах Саратова, відчути себе артистами. Ми поділимося на групи, кожна група має буде своє завдання - розіграти казку.
IV. Подорож по театрах Саратова. [Слайд 1]
Вступне слово вчителя про театрах Саратова. (Показ слайд шоу супроводжує слово вчителя): Саратов - місто театральне. У нашому місті багато театрів - це відомі театри Росії.
У 1860 році в Саратові побудували літній театр, який став гастрольної майданчиком для заїжджих труп і іменитих виконавців. А на його базі був заснований в 1875 році Саратовський академічний театр опери і балету. [Слайд 2, 3]
Саратовський академічний драматичний театр імені І. А. Слонова - один з найстаріших театрів в Росії. Він був утворений в 1859 році купцем 1 гільдії Францем Йосиповичем Шехтелем. До нинішніх днів є одним з провідних театрів Росії. [Слайд 4, 5]
Саратовський театр ляльок "Теремок" - театр Саратова, один з найстаріших театрів ляльок Росії. [Слайд 9, 10]
Щоб стати артистами, працівниками театру, нам необхідно виконати наступні завдання:
З слів вибрати ті, які відносяться до театру:
Пенал, артист, сцена, репетиція, мороз, антракт, художник, зошит, оплески, декорація, прем'єра. [Слайд 11]
Після виконання завдання проводиться перевірка. [Слайд 12]
Чому дані слова належать до театру?
Картки з новими словами прикріплюються на дошку: репетиція, прем'єра, антракт, оплески.
Давайте подивимося в тлумачному словнику С.І. Ожегова значення цих слів.
Репетиція. попереднє виконання вистави, подання, якого-небудь видовищного заходу, параду під час їх підготовки.
Прем'єра: означає "перший показ", "перша вистава". Слово найчастіше застосовується до театру чи кіно.
Режисер. художній керівник вистави, кінофільму, радіопередачі і т.п .; постановник.
Антракт: перерва між діями, актами театральної вистави, відділеннями концерту, естрадного або циркової вистави.
Оплески: оплески в знак схвалення.
Давайте знайдемо пари слів, що з чим пов'язано: [Слайд 13]
Після виконання завдання проводиться перевірка. [Слайд 14]
- Художники малюють, як прикрасити сцену, придумують декорації.
- Композитор пише музику для спектаклю, з музикою дивитися спектакль цікавіше.
- Перед спектаклем костюмер допомагає артисту вбереться, одягнути костюм.- Робота з підручником Н.В. Нечаєва, К.С. Бєлорусець "Азбука" (стор. 64-65):
Які існують театри?
- Існують музичний, ляльковий, настільний, драматичний, театр опери та балету, театр тіней, театр маріонеток. Хто виступає на сцені лялькового театру?
- Ляльки виступають на сцені театру. Хто є артистами в театрі звірів?
- Є театр Куклачова, де виступають кішки, в Москві є театр звірів Дурових. Як можна організувати настільний театр?
- Настільний театр можна організувати вдома, розіграти казку разом з мамою і татом.
- Ріпка, курочка Ряба. Це народні казки.- Яка музика звучала?
- Які декорації були на сцені?
- Які костюми були на артистів?
- Чий костюм сподобався найбільше?
- Найбільше сподобався костюм курочки Ряби.
Учитель роздає учням бейджи з назвами театральних професій: режисер, костюмер, робочий сцени, помічник режисера.
V. Постановка спектаклів. Робота по групах. Всі учні розділені на групи. Щоб дізнатися, якою буде поставлений спектакль, треба зібрати слово з букв. Діти відгадують.- Перша група розігрує ляльковий спектакль "Колобок" (використовуються ляльки і ширма). Ширму тримають робочі сцени (на це вказують бейджи) [Слайд 16]
- Друга група розігрує казку "Ріпка" (використовуються костюми). Костюмер допомагає артистам вбиратися. [Слайд 17]
- Третя група розігрує спектакль "Зайчикова хатинка" - це настільний театр. Дія відбувається за столом, вкритим красивою скатертиною. Дійові особи - вироби орігамі: заєць, півень, лисиця, ведмідь, собаки. [Слайд 18]
- Четверта група - театр "Балаганчик".
- Артисти цього театру читають веселі вірші. [Слайд 19]
В яких театрах ми сьогодні побували?
- Ляльковий, драматичний, настільний, театр "Балаганчик".
VII. Рефлексія уроку.- Що дізналися нового на уроці? Про що б ти хотів розповісти друзям про сьогоднішній урок?
- Існує багато різних театрів, в яких ми ще не були: театр тіней, звірів, маріонеток.
- У театрі є багато цікавих професій: художник, костюмер, освітлювач, режисер, робочий сцени.
- Перш, ніж глядачі побачать спектакль, його довго репетирують.
- Перша постановка називається прем'єра.
- Керує спектаклем режисер.
Ми познайомилися ще з одним новим словом - оплески. Цим зазвичай закінчується цікавий спектакль в театрі, якщо він сподобався глядачам. Хочеться вірити, що ваші оплески відносяться і до нашого уроку. [Слайд 20]