Урок по навколишнього світу в 1-му класі по темі на що схожа наша планета

ЦІЛІ:
  • Навчити доводити висунуті припущення кулястості Землі. Продовжити навчання моделюванню.
  • Розвивати спостережливість.
  • Виховувати дбайливе ставлення до нашої планети.

ОБЛАДНАННЯ: мультимедійна презентація, глобус, м'яч, блюдо, пластилін, кольорові олівці, два кола блакитного кольору, моделі материків.

I. Організаційний момент.

А зараз перевір, дружок,
Ти готовий почати урок?
Всі ль на місці,
Всі ль в порядку,
Ручка, книжка і зошит?
Чи всі правильно сидять,
Всі ль уважно дивляться?

Учитель: - Сьогодні на уроці ми будемо перечитувати книгу Знань, в якій дуже багато сторінок і кожна розповідає своє.

(Слайд №1, звучить спокійна мелодія. На дошці 2 кола блакитного кольору)

II. Повідомлення теми уроку

Сторінка "дослідження" (Постановка проблеми)

Мураха Вопросик - Дуже цікаво подорожувати по рідній країні, але на світі є й інші країни. Там живуть такі ж, як ви, хлопчики і дівчатка.

А все разом ми живемо на одній великій планеті.

- Хто знає, як вона називається?

Мураха Вопросик - Іду, іду ... Кінця і краю немає.

- Де ж кінець нашої Землі?

- Чи можна дійти до її краю?

Учитель: - Ще ні кому це не вдавалося!

Урок по навколишнього світу в 1-му класі по темі на що схожа наша планета
Мураха Вопросик - Але чому? Адже наша Земля кругла!

- Цікаво, на що схожа наша планета?

Учитель: - Хлопці, допоможіть питаннячко відповісти на його важке запитання (відповіді дітей).

Учитель показує Блюдо і М'яч.

- Коли ми дивимося у вікно, Земля здається нам плоскою, як блюдо.

- Уявіть, що на ньому розташувалися будинки, дерева, цілі міста і країни, люди і тварини.

- Але деякі з вас, хлопці, сказали, що Земля схожа на м'яч, тобто має форму кулі (прикріпити фігурки до м'яча, в тому числі і "догори ногами").

Учитель: Якщо Земля пласка, значить, можна йти - іти по ній і в кінці кінців дійти до краю Землі ...

- Але поки нікому з людей це не вдалося ...

- А якщо Земля має форму кулі, значить, багато людей ходять по ній догори ногами ... (Слайди №2)

Учитель: - Розгляньте малюнки на стор. 38 підручника (вгорі) і скажіть: "На якому з них показана плоска Земля, а на якому куляста?

- У давні часи люди вважали, що Земля пласка і має форму кола, який лежить на спинах величезних сильних тварин, наприклад китів або слонів. (Слайд №3)

- Інші представляли Землю у вигляді гори, яка оточена з усіх боків морем, а на море, як перекинута чаша, спирається небесне склепіння. (Слайд №4)

- Треті вважали (слайд № 5).

Учитель: - Яке ж зображення правильне?

- Щоб відповісти на це питання, розгляньте малюнок, на якому зображені кораблі.

Це спостереження люди зробили ще в давнину.

Воно доводить, яку форму має Земля. (Відповіді дітей)

(Учитель показує динамічну модель руху корабля).

- Що ви можете сказати про побачене? (Відповіді дітей).

Чудеса у нас на світі:
Стали карликами діти
А потім всі дружно встали,
Велетнями ми стали.
І як зайчики поскакали
І за кущиком пропали.

Учитель: - У наші дні, коли люди запустили в космос космічні кораблі, космонавти своїми очима побачили, що Земля має форму кулі.

Наша планета найкрасивіша, вона схожа на прекрасний блакитний дорогоцінний камінь.

- А як ви думаєте, чому наша земля з космосу видно в блакитному кольорі?

Діти: - Так як на Землі є величезні моря і океани.

IV. Практична робота

(Учитель пропонує виліпити з пластиліну модель Землі)

Учитель: - А як показати сушу?

Діти: - Зеленим, жовтим, коричневим кольорами.

Учитель: - Вірно, але ми не знаємо, як розташована суша на землі.

Люди це давно вивчили і створили глобус - модель Землі.

(Учитель показує глобус, Слайд №9)

Учитель: - Знайдіть воду, сушу.

(Діти знаходять на глобусі моря, океани, материки)

(Учитель становить модель на дошці, прикріплюючи до блакитних кіл материки)

Учитель: - Постараємося розташувати сушу на поверхні Землі, це материки, їх 6 (Євразія, Африка, Австралія, Північна Америка, Південна Америка, Антарктида - можна не називати).

Учитель: - Завершіть роботу над своєю моделлю.

(Діти закінчують роботу)

Учитель: - Отже, на що ж схожа наша планета на блюдо або на м'яч?

Земля має форму кулі. Ми цього не помічаємо, тому що земну кулю дуже великий. До речі, багато людей дійсно ходять по ньому догори ногами, але не помічають цього.

Їх, як і всі на Землі, утримує земне тяжіння. Земля, як магніт все притягує до себе. Куляста форма нашої планети пояснює, чому людям ніколи не вдавалося дістатися до краю Землі. У неї немає краю. Зате люди можуть здійснити кругосвітню подорож: обігнувши Землю, повертатися в те саме місце.

Учитель: - Давайте послухаємо, що нам повідомляє Мудра Черепаха. (Стор. 38)

Земля має форму кулі. Але ми цього зазвичай не помічаємо, тому що земну кулю дуже великий.

Учитель: - Відкриємо наступну сторінку нашого уроку.

Учитель: - Чи знаєте ви, що земля обертається навколо своєї осі. (Показати на глобусі)

(Слайд №10 Рух Землі навколо осі).

- У цей час відбувається зміна дня і ночі. 365 днів Земля рухається навколо Сонця, за цей час відбувається зміна пір року. (Слайд №11)

Мудра Черепаха (стор. 39):

Земля набагато менше Сонця. Земля постійно рухається навколо Сонця. Та ще й сама обертається на зразок дитячого дзиги.

V. Творча робота

Урок по навколишнього світу в 1-му класі по темі на що схожа наша планета

Робота в зошиті

Учитель: - Користуючись моделлю Землі, прикрасьте малюнок в зошиті.

Схожі статті