Урок російської мови в 2-му класі "Твір за власними спостереженнями« Перший сніг »"
провела вчитель початкових класів МОУ - Марусінской ЗОШ 3 24 Новосибірського району Новосибірської області
Бежелева Лариса Олексіївна
формування вміння складати висловлювання типу опису природи на основі творів живопису, літератури, музики, власних спостережень;
вчити дивитися і бачити прекрасне в повсякденному; відчувати і сприймати, передавати свої почуття, емоції, настрої за допомогою слова;
розвиток монологічного мовлення, опис природи на основі творів живопису, літератури, власних спостережень; розвиток образного мислення, вміння відбирати мовні засоби, характерні для тексту опису.
Методичне забезпечення уроку: презентація "Перший сніг";
диск "П. І. Чайковський" Пори року ";
збірки віршів про природу;
1. Постановка мети.
- "Твір" від старого слова "чин", т. Е. "Порядок". Писати, створювати твори - значить приводити в порядок свої думки, знання. Сьогодні на уроці ми будемо писати твір на тему "Перший сніг" за результатами своїх спостережень і спогадів ..
Він крутиться легкий, новий перший сніг,
Він має смак і запах перший сніг.
Згадайте свої відчуття, настрої, почуття, коли ви побачили перший сніг.
2. Підготовча робота.
.- У словнику Леоновича йдеться: "Сніг - слово російське. Означає опади, що випадають у вигляді кристалів". В "тлумачному словнику російської мови" Ожегова: "Сніг - атмосферні опади, білі пушинки, пластівці, що представляють собою кристали льоду, а також суцільна маса цих опадів, що покриває землю взимку". Це наукове тлумачення слова "сніг". Але про сніг можна розповісти і зовсім по-іншому. Сьогодні на уроці ми спробуємо передати настрій першого снігу за допомогою "зимових", "білих" слів.
- У творах поетів і письменників часто малюються картини настання зими, першого снігу, який одягнув землю "точно пеленою", розстеливши "блискучий килим" на землі.
- Послухайте вірші про перший сніг і постарайтеся запам'ятати окремі слова, словосполучення, пропозиції, які допоможуть вам висловити ваші думки при написанні твору.
Яків Аким «Перший сніг» Перший сніг! Перший сніг!
Він має смак і запах
Перший сніг! Перший сніг!
Він крутиться. Легкий, новий
У хлопців над головою
Він встиг хустку пухову
Розстелити на бруківці!
Білий сніг пухнастий
В повітрі кружляти
І на землю тихо
У .Біанкі »Перший сніг» Найперший сніг боязкий і тихий. Небо сіре, сніжок білий і легкий. немов на акварельном малюнку. Білим рівним шаром покрив сніг всю землю. Поля і лісові галявини тепер-як гладкі чисті сторінки. Кружляють в повітрі і падають на землю пухнасті легкі сніжинки. Одна красівеее інший: ось квітка з шістьма пелюстками, а ось зірочка з променями.
- З чим порівнюється зима?
- Як описується сніг?
- З чим порівнюється сніжинка?
- Згадайте, а яка була погода, повітря після першого снігопаду?
- Про снігу можна розповісти не тільки словами. Художники замінюють слова фарбами, фотографи - фотографіями. Спробуйте розповісти, який ви бачите сніг на репродукціях?
Покривав всю землю, з ранку
Пластівці снігові падають з неба.
Склала зима сама
Ледве чутно музику снігу.
3. Узагальнення сказаного.
- Давайте підіб'ємо підсумок і скажемо ЯКИЙ може бути перший сніг?
.- З чим можна ПОРІВНЯТИ перший сніг?
Що РОБИТЬ перший сніг?
- Перед вами картки індивідуальні з набором слів для написання твору. Спробуйте сформулювати пропозиції, які ви будете використовувати у вступі, в основній частині, в ув'язненні.
4. Написання творів.
- Спробуйте про перший сніг розповісти так. Щоб слухачі вгадали, який настрій він у вас викликає. Сьогодні ви будете писати як художники. Адже художники не малюють, а пишуть картину. І ви за допомогою "білих", "зимових слів" будете писати картину, приводячи свої думки в порядок.
Самостійна робота учнів.
5. Читання 4-5 творів.
6. Підведення підсумків.
- Що було цікаво?
тема "Твір по картині« Зимові забави »"
Бежелева Лариса Олексіївна вчитель початкових класів
МОУ - Марусінской ЗОШ № 24
Новосибірського району Новосибірської області
Цілі: Формувати вміння створювати розповідний текст по сюжетної картині. Вчити правильній побудові пропозицій. Розвивати мова, збагачувати словник учнів. Розвивати орфографічну пильність.
Навчальні матеріали: картина «Зимові забави», картки № 1 і № 2, назва частин тексту, деформований пропозицію, картки зі словами: катається, їде, йде, ковзає по льоду, сніговик.
I. Організаційний момент
II. Вступна бесіда.
Учитель. Послухайте вірш А. Прокоф'єва. (Підготовлений учень розповідає напам'ять вірш)
Як на гірці, на горі.
Як на гірці, на горі,
На широкому на дворі,