Урок російської мови - збираємо родичів

Урок російської мови в 2-му класі

по темі: «Збираємо родичів. Правопис коренів родинних слів »

Мета: розвиток вміння розпізнавати однокореневі слова за двома ознаками, знаходити в слові корінь.

спостереження за єдиним написанням коренів при зіставленні звучання і написання коренів в родинних словах;

поєднання орфографічною і мовної підготовки;

збагачення словникового запасу дітей;

активізація пізнавальної діяльності учнів, які відчувають труднощі в навчанні.

  • класна дошка, на якій таблички тема уроку "Секрет коренів" і правило "Коріння родинних слів пишуться однаково" прикрита аркушами паперу, прикрашеними сніжинками;
  • музика Чайковського і Вівальді "Пори року" ( "Зима");
  • репродукції картин Левітана про зиму;
  • "Тлумачний словник живої великоросійської мови" Володимира Івановича Даля;
  • малюнки з зображеннями фігурки казкових героїв Зимушки, Мороза і Холода;
  • картки із завданнями і тестами;
  • барвисті книжки-малятка з прислів'ями, загадками, приказками про зиму, які діти збирають самостійно за попередньою завданням.
  • мультимедійний проектор, екран, комп'ютер, презентація.

1. Організаційний момент. слайд №1

Учитель. Хто, вгадай-ка, сива господиня, Труснеш перинки - по світу пушинки? (Зима).

Учитель загадує загадки. а діти пишуть тільки відповіді.

Хто на льоду мене наздожене?

Ми біжимо наввипередки!

І несуть мене не коні,

(Відповідь: Ковзани) Слайд №2

Всі його взимку бояться -

Боляче може він кусатися.

Ховайте вуха, щоки, ніс,

Адже на вулиці ...

Відповідь (Мороз) Слайд № 3.

Чи не колючий, світло-синій

По кущах розвішані ... Слайд №4

«Року кінець і початок зими!»

- Ось так загадку задали мені.

І сніг на дворі,

Приходить зима в ...

Місяць з ім'ям ...

Сніг мішками валить з неба,

З будинок стоять кучугури снігу.

Те бурани й заметілі

На село налетіли.

Ночами мороз сильний,

Вдень капели лунають дзвони.

День додався помітно,

Ну, так що за місяць це?

Сьогодні знову до нас на урок прийшов першокласник Антошка і, як зазвичай, приніс нам свої цікаві питання:

- Що можна сказати про слова ЦУКОР і САХАНІЦА? ВАРЕННЯ І ВАРИТИ? СІЛЬ І солити? (Їх можна пояснити за допомогою одного і того ж слова, є загальна частина)

Ви готові до відкриття нової таємниці російської мови!

4. Повідомлення теми уроку.

У. У гості до нас прийшла красуня Зима.

На дошці поміщається малюнок Зими.

У. На уроці ми будемо збирати родичів зими і вірних її слуг.

- Які слова в російській мові називають спорідненими? Родинними називаються слова, які мають загальну частину і загальне значення.

Ми згадали про те, що вже знали. А гостя Зима прийшла не випадково. Я сподіваюся, вона допоможе нам розгадати один важливий секрет коренів родинних слів.

На дошці забирається лист зі сніжинками і відкривається тема уроку.

У. Як в народі лагідно називають зиму? (Зима.

- Про який спосіб уникнути помилок ви повинні пам'ятати? Будьте уважні до всіх зустрічається орфограммам!

На дошку кріпляться сигнал "Уваги" -.

У. День під час зими - ... (який?) Зимовий.

У. Все, що відбувається під час зими, - ... (коли?) Взимку.

У. Проводити десь зиму, жити взимку - ... Зимувати.

На дошці вийшла запис: Зима, зимовий, з.мой, з.м.вать. слайд №8

У. Які з цих слів називають предмети, а які - ознаки, дії?

- У яких словах в корені є орфограми, а в яких - ні? Чому?

(В словах зимушка і зимовий буква гласного докорінно ударна, значить в корені цих слів немає орфограми. У словах взимку, замовити, зимовище в корені букви голосних знаходяться в ненаголошеній "слабкою" позиції, в коренях цих слів орфограми є.)

У. Як ви думаєте, чи зможемо ми вставити голосні букви в "віконця"? (Можна припустити, що голосна буде і, як в словах зимушка і зимовий.)

У. Дізнаємося секрет коренів.

- Читаємо правило: "Коріння родинних слів пишуться однаково".

На дошці відкривається подібний напис, до неї в разі потреби можна звертатися протягом уроку. Для концентрації уваги вчитель кріпить до таблички знак.

У. Всі ці слова споріднені, тому що пояснюються словом зима, значить в коренях слів і безпечні, і небезпечні місця потрібно позначати буквою і.

Физминутку (вправа для очей) під музику. слайд №11

5. Закріплення знань.

У. Зима не приходить одна. З нею її вірні слуги.

Складемо ряд споріднених слів з коренем - снеж - Слайд №12

Мороз тріщить - великим холоду бути.

На дошці картинки Мороза і Холода.

- Мороз і Холод. Ці два пани вважають себе близькими родичами. Чи так це? Чому?

Д. Слова близькі за значенням, але не споріднені. У цих слів різні коріння.

Корінь слова - головна,

Дарують корені влада.

З'ясуй вміло лінію споріднення -

Однокореневі сміливо підбери слова.

У. Деяким хлопцям наші гості прислали на крижинках слова. Вийдіть і закріпіть їх на дошці. Вставте пропущені орфограми, виділіть корінь.

Діти кріплять слова м.розний, заморо.кі, морозець, морози, х.лодний, холодильник, хол.дает, групуючи їх за ознакою спорідненості зі словами Мороз і Холод, пояснюючи вибір літери правилом "Секрету коренів".

6. Тренувальні вправи.

У. А які опади випадають взимку?

- Запишіть в два стовпчика родинні слова по секрету коренів, але з "віконцями" в інших частинах слів.

Куріпка на нічліг

У блакитній пірнула ... (сніг).

Чистий і ясний, як алмаз, а доріг не буває. (Лід)

Що за зірочки такі

на пальто і на хустці?

Всі наскрізні, вирізні,

а візьмеш - вода в руці? (Сніжинки)

У свіжому повітрі блисне

білий чистенький ... (сніжок).

У. Що за сімейка зібралася? Звернемося до довідки: "Корінь вважають одним і тим же, а слова спорідненими, якщо е і е, г і ж замінюють один одного.

Д. Виділяємо коріння сніг- - снеж-, лед- - лід.

У. У будь сімейки можна поселити слова бурулька, каток і замет.

Д. Слова бурулька, каток можна "поріднити" зі словом лід, а замет зі словом сніг.

Д. Ці слова не «родичі", вони близькі за змістом, але не мають спільного кореня.

У. Продовжимо роботу над підбором родинних слів. Перед вами тексти, які допоможуть у виборі та записи "родичів" слів сніг, лід. Виділіть в них корінь.

Діти виконують завдання різного рівня складності за варіантами. Варіант 1 Варіант 2

Протанцювали по сн.гам

У засніженій річки

У сніжному провулку

Дзвінко носяться сн.жкі,

Ріжуть лід Снігурки. (С. Погорілівська) Шар за шаром падає сніг на землю. Кожен шар спочатку буває пухкий. Сніжинки лягають щільно один до одного. Йде зима. Ростуть замети. Сніговий покрив стає щільним. А іноді затягнеться твердої крижаною скоринкою - настом. Але як приємно в сонячний зимовий деньок ліпити сніговика!

У. Хлопці, є думка, що слова сніговик і сніговий утворені від слова сніг, тому загальним для них є корінь сніг-. Послухайте інше висловлювання: "Від слова сніг утворені не тільки слова сніговик і сніговий, але і сніжок. Значить корінь у всіх словах сне- ". Яке з цих думок вірно і чому? Які звуки в словах чергуються?

Физминутку проходить під пісеньку Діда Мороза "Розкажи Снігуронька ..." з мультфільму "Ну-постривай!".

7. Робота з текстом.

У. Який буває сніг?

Д. Білий, пухкий, скрипучий, м'який, пухнастий.

Під музику Вівальді вчитель пропонує споглядати картини зимової природи. Звучить розповідь:

У. Що ви бачите на картині?

У. Хлопці, вам пропонується списати текст, вставити підходящі за змістом слова. Вирішуйте орфографічні завдання. У виділених словах позначте корінь.

Чарівниця в лісі.

Зима ... в ліс. Дерев? я ... в важкі сн.говие шуби. На гілки ... пухові рукавиці. Розсунув сонечко. сизу хмар? ку. Під його луч.мі ... сн.га. Кругом запалилися, ... різнокольорові огон? Ки. Ч.дная к.ртіна!

Слова для довідок: прийшла, закутала, одягла, заблищали.

8. Мовна підготовка. Робота з прислів'ями та прикметами.

У. Згадайте прислів'я, приказки, прикмети, в яких зустрічаються родичі слів зима, мороз, сніг.

Діти використовують саморобні книжки-малятка.

Зима без снігу - літо без хліба. (Лист під диктовку).

Багато снігу - багато хліба.

Мороз невеликий, а стояти не велить.

Мороз і старого молодить.

Двоє друзів: мороз та завірюха.

- Який зимове свято найулюбленіший нами? (Новий рік)

Про нього говорять: Новий рік - до весни поворот.

9. Підведення підсумків. Рефлексія.

- А поки до весни ще далеко. Давайте підіб'ємо підсумки сьогоднішнього уроку. Чим займались? Що сподобалось? Як ви думаєте, чи всі секрети ми з вами сьогодні розкрили?

- Протягом уроку ви отримували крижинки (блискуча папір наклеєна на оксамитову) за відповіді. Скільки набрали? Молодці! Я пропоную доповнити картинку зими і закріпити ваші сніжинки на фланелеграфе.

- На гілки одного дерева потрібно закріпити крижинки так, щоб показати - чи сподобався вам урок. Інша дерево прийме ваші крижинки, коли ви розповісте йому, наскільки складно вам було на уроці.

Діти кріплять значки на різній висоті дерев, показуючи наскільки цікавим і доступним був урок.

- Як багато снігу! Дякую за роботу!

Схожі статті