2. Учні в класі різного віку, з різним перервою в навчанні від року до 19 років. Не всі можуть відвідувати заняття щодня, тому матеріал повинен відображати якомога більше змісту по темі і бути практико-орієнтований.
3. Місце уроку в навчальному плані: урок "Закон і право" під №19 в 11 класі, третій в даному блоці.
Тип уроку: застосування знань, систематизація та узагальнення нового матеріалу.
Тема уроку: "Закон і право".
Метод уроку: пояснювально-ілюстративний; практична діяльність; учитель веде урок, спираючись на ЗУН і діяльність учнів, виконуючи дії коригування.
Форма уроку: лекційно-практична.
1) організаційний момент;
2) актуалізація знань через постановку теми і мети уроку учнями;
3) вивчення нового матеріалу;
4) перевірка виконання д / з (доповіді учнів), і засвоєних знань (тест);
5) результати міні соц. опитування вчителів учнями;
6) виконання гімнастики для очей;
7) закріплення вивченого матеріалу (практична робота);
8) інструктаж д / з;
9) підсумок уроку.
Детальний опис ходу уроку:
I. Організаційний момент.- Вступне слово вчителя: вітання, створення психологічної обстановки.
- Слово вчителя.
- Фронтальна робота (відповіді на питання).
- Постановка теми та мети уроку учнями через навідні запитання.
- Доповідь учня по темі "Система права". Показ слайда №10,11,12,13.
- Учень задає питання однокласникам і на базі їх відповідей будує свою доповідь по темі "Основа нормативно-правових актів у РФ". Показ слайда №14,15,16.
- Слово вчителя "Структура Конституції РФ". Учитель показує слайд №17,18,19.
V. Закріплення вивченого матеріалу. Виконання тесту з взаємоперевіркою (тест, правильні відповіді на слайдах №20,21).
VI. Виконання гімнастики для очей відповідно до здоров'я зберігаючих технологій.
Закрийте повіки і виконайте наступні вправи, не відкриваючи очей: - поводите зіницями вгору, вниз;
- поводите зіницями вправо, вліво;
- зробіть кругові рухи;
- сильно примружтеся три рази.
VII. Виконання практичної роботи. Форма організації навчальної діяльності - групова робота за технологією "мозковий штурм". Учні виконують ситуаційні задачі №1,2 (додаток завдання №1,2 статті ГК РФ 492,493,501; 616, 623).
Тема уроку: Закон і право
Мета уроку:- Повторити і закріпити основи правової культури.
- Виховувати навички правової культури.
- Розвивати навички роботи з нормативними документами, додатковою літературою, роботою на комп'ютері.
I. Організаційний момент
Привіт, дорогі учні!
Учитель. Сьогодні у нас узагальнююче-лекційне заняття з пройденого матеріалу з елементами нового матеріалу.
II. актуалізація знань
Учитель. Я вам задам кілька питань, щоб Ви згадали матеріал минулого уроку і могли назвати тему сьогоднішнього заняття.
- Чому громадянське право відноситься до області приватного права?
(П.П. - захищає інтереси окремих осіб і входить в цивільне право).
- Що таке правоздатність? (Виражається в здатності суб'єкта мати права і обов'язки. Вона виникає з народження і припиняється зі смертю).
- Що таке дієздатність? (Це здатність громадянина своїми діями набувати і здійснювати цивільні права, створювати цивільні обов'язки і здійснювати їх. Настає з 18 років, а неповна дієздатність з 14 до 18 років).
- З якого віку дозволяється займатися підприємницькою діяльністю? (З 16 років, у виняткових випадках з 14 років).
- Які вікові обмеження правоздатності та дієздатності громадянина? (Виникає правоздатність з народження і до смерті. Дієздатність з18 років і неповна дієздатність з 14 до 18 років).
- Дайте визначення юридичної особи. (Ю.Л. - організація, установа, підприємство, фірма, що виступають в якості єдиного, самостійного носія прав і обов'язків, які мають основні ознаки юридичної особи)
- Як поєднуються власність і моральність? (С. - майно, що знаходиться у володінні, в повному розпорядженні кого-небудь чого-небудь; внутрішня установка індивіда діяти відповідно до совісті і вільної волі).
- І на все це нам дає право який нормативний акт? (Закон).
- Регулювати всі ці відношення в суспільство буде що? (Норми і правила).
- Як норми і правила можна назвати одним словом? (Право).
- І значить тема нашого сьогоднішнього уроку? (Закон і право).
- На дошці написано план уроку. Згідно темі уроку і плану скажіть, яка мета нашого уроку?
III. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Як ви думаєте, що таке право? (Учні припускають) Запишіть правильне поняття зі слайда (слайд №2).
Учитель. Розглянемо ознаки права (слайд №3). Учні читають по ланцюжку.
Учитель. Обговоримо функції права (слайд №4). Учні читають по ланцюжку і обговорюють.
Учитель. Згідно з визначенням, ознаками і функціями припустити, звідки до нас прийшло право або які його джерела? (Звичай, прецедент, правовий акт, договір). Після відповідей дітей вчитель пропонує розглянути і записати джерела права на слайдах № 5,6,7,8,9.
Учитель. Давайте порівняємо теорії походження права, які прописані в підручнику на сторінках 4,5 (теологічна, природна, реалістична, соціологічна) з теоріями, представленими в презентації. Висновок: юридичний інцидент з соціологічною теорією збігається, інші теорії, представлені в презентації розширюють матеріал.
IV. Перевірка виконання д / з (доповіді учнів) і засвоєних знань (тест)
Учитель. Що таке система право нам розповість Діма.
Учень. Як ви розумієте, що таке система? Учні припускають. Ми знаємо з курсу російської мови, що слово може мати кілька лексичних значень, тому я зачитаю вам два поняття № 1 і 4 зі словника Д.Н. Ушакова, які підходять до нашої теми (доповідь додаток № 1). Подивіться, що таке система права з точки зору суспільствознавства на слайді (слайд №10).
Учень. Розглянемо з цього поняття, що таке галузь права, інститути права, підгалузь права (слайди № 11,12,13).
Учень. Дякую за увагу! Ваші запитання?
Учитель. Подивимося в підручнику на сторінках 9,10, які є галузі права.
Учитель. Послухаємо виступ Каті по темі "Нормативно-правові акти Російської Федерації".
Учениця. Які нормативно-правові акти Російської Федерації Ви знаєте, перерахуйте їх? (Закони, Конституція РФ, Федеральні Закони, Закони суб'єктів РФ, Підзаконні акти "акти органів виконавчої влади, укази президента"). Спасибі, молодці! На які три гілки ділиться державна влада? (Законодавча, виконавча, судова) Згадуємо з курсу історії: яка була влада при імператорському правлінні? (Самодержавної)
Порівнюємо і Конспектуючи нормативно-правові акти РФ зі слайдів (№ 14, 15,16).
Учитель. Працюємо далі. Подивимося в підручнику ієрархію нормативних правових актів. Що таке Конституція? Учні відповідають.
Давайте подивимося структуру Конституції РФ (слайди №17,18,19).
Учитель. Візьміть тести, що лежать у вас на партах, і виконайте їх. Після виконання обміняйтеся з сусідом по парті для перевірки з еталоном зі слайда.
Прочитайте і виконайте завдання. Проставте цифри по значущості документа.
Укази Президента Російської Федерації
V. Результати соціологічного опитування (двоє учнів опитали вчителів міні-картками)
Нами було опитано 6 вчителів, тобто половина працюючих в школі:
- на перше питання 5 вчителів відповіли, що це правила, встановлені державою, і 1 людина розглянув право як можливість діяльності людини в рамках даного суспільства;
- на друге питання всі вчителі відповіли, що це Конституція РФ, Закони. Постанови написали 4 людини. Укази і акти місцевого самоврядування згадали по 2 людини. 1 вчитель вказав кодекси, тобто Звід законів;
- на третє питання всі вчителі відповіли, що - це вищий юридичний акт. Структури Конституції РФ вказав 1 людина.
Висновок: всі педагоги знають, що таке право і вищі юридичні акти РФ. Для нас тема важлива, яка стане в нагоді протягом усього життя.
VI. Виконання гімнастики для очей
Учитель. Виконаємо гімнастику для очей.
Закрийте повіки і виконайте наступні вправи, не відкриваючи очей: - поводите зіницями вгору, вниз;
- поводите зіницями вправо, вліво;
- зробіть кругові рухи;
- сильно примружтеся три рази.
VII. Закріплення вивченого матеріалу (практична робота)
На партах у вас знаходяться потрібні статті ГК РФ для вирішення ситуаційних завдань, а також ви можете використовувати тексти підручника.
Завдання 1. На прилавку магазину розкладені хутряні боа. Поки Яковлєва розглядала одну з моделей, Попова з'ясувала у продавця вартість товару, заплатила суму через касу і пред'явила чек продавцю. Яковлева стала наполягати, щоб ця модель залишилася за нею, так як вона першою взяла її в руки. Продаж товару проводилася без товарного чека, подібної моделі в продажу більше не було. Решта зразки Яковлєву не влаштовували.
Що називається договором купівлі-продажу і яке його застосування?
З якого часу договір роздрібної купівлі-продажу вважається укладеним і коли настає момент переходу права власності на куплений товар?
Кому з покупців повинен бути переданий товар?
При вирішенні даної ситуації слід використовувати ст. 492, 493, 501 Цивільного кодексу РФ.
Відповідь: (Договір роздрібної купівлі-продажу вважається укладеним з моменту видачі продавцю покупцем касового чека або іншого документа, що підтверджує оплату товару. Право власності переходить до покупця з моменту повної оплати товару (якщо інше не передбачено договором)).
Завдання 2. Підприємство орендувало складські приміщення в іншого підприємства. Орендар зробив капітальний ремонт, зробив стелажі, встановив сигналізацію, виправив водопровідну і каналізаційні системи. Після закінчення ремонту і переобладнання складських приміщень підприємство припинило сплату орендної плати, вважаючи, що понесені витрати повинні бути віднесені до статті витрат підприємства-власника. Підприємство-власник пред'явило орендарю позов про сплату орендної плати та про розірвання договору оренди.
Чи повинен орендар проводити поточний та капітальний ремонт орендованого приміщення?
Чи може орендар віднести витрати з ремонту і поліпшення найманого приміщення в рахунок орендної плати?
Де і як слід вирішити розбіжності між підприємствами за умовою задачі?
При вирішенні ситуації використовувати ст. 616,623 Цивільного кодексу РФ.
Відповідь: (Якщо поліпшення зроблені без згоди орендодавця, їх вартість не підлягає відшкодуванню.)
VIII. Інструктаж д / з
IX. підсумок уроку
Учитель охарактеризувала роботу учнів на уроці. Оголосила, що оцінки виставить за результатами виконаних тестів і практичних робіт.
Далі учні визначили завдання уроку і зробили висновок, чи були ці завдання вирішені. Що дозволило навчаються самим оцінити свої знання.
Результати соціологічного опитування вчителів.
Список використаної літератури