Урок введення в історію стародавнього світу


Урок 12. Військові походи фараонів

Цілі: підвести учнів до розуміння причин наслідків характеру військових походів фараонів Стародавнього Єгипту; продовжити формування вмінь правильно показувати на карті історичні об'єкти, розпізнавати інтереси різних суспільних груп, використовувати документи як джерело знань.

Обладнання: карта «Стародавній Схід. Єгипет і Передня Азія ».

Хід уроку

    1. організаційний момент

    2. Актуалізація опорних знань учнів по темі «Життя

єгипетського вельможі »

1. Підготовка усної відповіді по картці №11.

Порівняй умови життя землевласників, ремісників і вельмож.

Для цього згадай:

  • Кого називали ремісниками?

  • Які ремесла були розвинені в Стародавньому Єгипті?

  • В яких умовах працювали хлібороби, ремісники?

  • Чим займалися вельможі?

  • Що мали вельможі і ремісники?

Зроби висновок.


Приблизний відповідь учня

У Стародавньому Єгипті існувало дуже багато різних ремесел: гончарі, будівельники, ткачі, мідники. Люди, які займалися виготовленням чого-небудь, називалися ремісниками. Всі вони жили в простих оселях. Вельможа допомагав фараонові. Носив його сандалі, міг судити людей, придушувати повстання. Він був багатою людиною.

Таким чином, вельможі і прості ремісники жили в різних умовах. Одні (ремісники і хлібороби) містили інших - вельмож і фараонів.

  1. Індивідуальна робота за картками.

Завдання № 1 (письмово; 3 людини). У повчанні батько настав? Ляє сина: «Зверни своє серце до книг. Немає нічого вище книг. Якщо у писаря є посада в столиці, він не буде там потребує? Ся. Посада писаря краще за всіх інших посад. Дивись: немає посади, де немає начальника. Тільки у писаря немає начальника, він сам начальник над іншими людьми ».

  • Чому вчить батько сина? Як, на його думку, можна стати піс? Цом? Чому посаду писаря в Єгипті вважалася дуже по? Парній? (Посада писаря була дуже популярна в Давньому Єгипті, так як писар вів облік податків, які повинні були здавати в казну прості єгиптяни. Він був помічником вельмож і фараонів.)

Завдання № 2 (письмово; 3 людини). Прочитайте уривок з вірша В. Брюсова «Єгипетський раб» і дайте відповідь на під? Тання.

Інформація для вчителя

Сьогодні ми повинні вчити дітей висловлювати свою точку зору на якісь факти, події, вчинки, вміти її аргументовано захищати. Для цього доцільно створювати на уроці «провоку? Ційних» ситуації. Наприклад, вирішувати завдання з історії Стародавнього світу, а перевести поступово її в площину сьогоднішнього дня. «Сьогоднішнім днем» діти мислять прекрасно. Причому, як правило, у кожного є своя думка. Думки дітей часто не збігаються, і тоді може розгорнутися дискусія. І ось тут потрібно навчити їх грамотно сперечатися або вести дискусію. Для цього потрібно пом? Нитка деякі правила.

При веденні полеміки насамперед визначитеся, що є предметом спору або про що йде суперечка?

Підберіть аргументи (докази) своєї точки зору.

Вмійте слухати опонента, навіть якщо не згодні з його точкою зору!

Сформулюйте його точку зору і викладіть йому. ( «Якщо я вас правильно зрозумів, то ви вважаєте.»). Це дозволить вам удостове? Риться в тому, що ви правильно зрозуміли, а він повірить, таким чином, наскільки правильно виклав свою позицію, дасть можливість в ході суперечки обійтися без спотворень - при зіткненні проти? Воположних точок зору забезпечить визначеність вихідних позицій сторін.

Вдумуючись в положення, які висловлює ваш опонент, ста? Райт його зрозуміти (це ще не означає прийняти дану точку зору), виявити не тільки розбіжності ваших позицій, але і їх тотожність.

З'ясувавши позицію вашого противника в суперечці, визначивши, з чим ви конкретно не згодні, почніть спростування цих положень.

Спробуйте визначити, чи немає суперечності в положе? Пах вашого опонента. Це може стати сильною стороною вашої позиції.

Підбираючи аргументи, стежте за їх стрункістю, логічністю. Не можна плутати спростування способу доказу, який при? Меніл опонент, і суті самого тези (адже можна невірно дока? Зувати і правильні положення).

Критикувати треба невірну точку зору, а не самого оппонен? Та, тобто в суперечці не варто переходити на особистості.

У будь-якому диспуті важливий висновок.

Дуже часто з першої спроби вам не вдається переконати опонента в правильності своєї точки зору. В такому випадку спір можна відновити, але краще до нього підготуватися.

4. заслуховувати усну відповідь по картці № 11, дається відгук на відповідь за планом-пам'ятці (див. Зразок, урок № 10). Збираються на перевірку індивідуальні завдання.

      1. Перехід до вивчення нової теми

Отже, ми з'ясували, що ремісники, хлібороби, Вельмо? Жи всі підкорялися фараону. Самому могутньому челове? Ку Стародавнього Єгипту. Вельможі разом з фараонами брали участь у військових походах.

  • Для чого здійснювали військові походи фараони?

    1. Вивчення нової теми

план

      1. Озброєння єгипетського війська.

      2. Відвідування єгипетських фараонів.

      3. Цілі і наслідки походів Тутмоса III.

На дошці: тема уроку.

        1. Повідомлення про озброєнні єгипетського війська (можна в обсязі матеріалу підручника). Клас, слухаючи, розглядає ілюстрації на с. 45 Вігасіна або с. 76 Михайлівського.

Воїни фараона були озброєні луками, інші - довгими списами, бойовими сокирами і кинджалами. Наконечники списів робилися з бронзи (9/10 міді + 1/10 олова). Цей сплав був інш? Неї, ніж мідь. Піхотинці мали легкий щит. Справжню загрозу для супротивника представляла єгипетська кіннота.

        1. Робота з картою (с. 44 Вігасіна або с. 79 Михайлівського).

Уважно подивіться на легенду карти.

  • Яким знаком позначені походи єгипетських фараонів? (Стрілочками).

  • На які території були здійснені походи фараонів Єгипту? (Нубії, Лівії, Синайський півострів, Палестину, Сирію, Фінікію.)

  • Де знаходиться місто Мегіддо? (На території Палестини.)

    1. Розповідь вчителя і робота по історичному документу.

Найбільші завоювання здійснив близько 1500 р. До н.е. е. фа? раон Тутмос III, ми прочитаємо документ про те, як проходила битва у міста Мегіддо.

З літопису Тутмоса III, висіченим на стінах храму Амона-Ра в Фівах

Його величність відправився на золотій колісниці, прикрашеній сво? Їм бойовою зброєю «. »І вороги побачили, що його величність здолає їх, і бігли стрімголов в Мегіддо з особами, повними страху. Вони кидали своїх коней і свої золоті і срібні колісниці, і їх за допомогою одягу витягали в це місто «. »І ось, якби військо його величності не набуло наміри пограбувати майно ворогів, воно б опанувало Мегіддо в цю мить«. »

Крушол Ю.С. Хрестоматія з історії Стародавнього світу.

Обладнання: карти Середземномор'я і світу, карта «Стародавній Схід, Єгипет і Передня Азія».

I. Організаційний момент

LI. Актуалізація опорних знань учнів по темі «Військові походи фараонів»

1. Підготовка усної відповіді по картці № 12.

Підготуй розгорнуту відповідь на питання: «Як проходили військові походи фараонів Стародавнього Єгипту?» Для цього згадай:

  • Для чого фараони Єгипту організовували військові походи?

  • Як було озброєне військо фараона?

  • Як виглядали бойові колісниці?

  • Що привозили з походів їх учасники?

  • Які були результати походів для фараона, воєначальника і рядових воїнів?

Зроби висновок.


Приблизний відповідь учня

Фараони організовували військові походи для того, щоб роз? Рить територію своєї держави, збагатитися. Військо фараона име? Ло на озброєнні списи, сокирки, луки, дротики. Наконечники цієї зброї були зроблені з бронзи. Загрозою для ворога була єгипетська кіннота, якою керував колісничий, а інший воїн відстрілювався. З походів привозили все цінне, а головне - рабів. Таким чином,

фараони, вельможі в походах збагачувалися, а рядові воїни нічого не отримували.

2. Індивідуальна письмова робота (на листочках). Два рівнів? Ня - на вибір учителя. Перший рівень

- Перевірте, чи знаєте ви слова і їх значення. Заповніть в пра? Вом і лівому стовпчиках пропущені рядки.


Відповіді: 1 - місце, де річка ділилася на кілька рукавів; 2 - папірус; 3 - повелитель усього Єгипту 4 - селянин; 5 -ре? Месленнік; 6 - архітектор; 7 - віра в надприродні суще? Ства; 8 - податок.

Дається дітям, найбільш підготовленим учням, або робота над цим завданням виноситься на факультативне заняття.

- Знайдіть помилки в тексті.

Молодий фараон Тутмос III, схопившись на коня, поскакав оглядати будівництво своєї піраміди. Його наближені їхали на верблю? Дах. Владику Єгипту супроводжували посли від вавілонського царя Хаммурапі, а також з країн Урарту і з держави хеттів. Яскраво блищали сталеві мечі греків - найманих охоронців фараона.

Керівник будівництва Птахотеп, верховний жрець бога Антона, розповів царю про хід робіт і поскаржився, що не вистачає рабів для об? Жига цегли, - інакше будівництво йшла б набагато швидше. Фараон сказав, що скоро він відправиться воювати з ассирийцами і призведе багато нових рабів. Тоді будівництво швидко закінчиться і гробниця Тутмоса перевершить висотою гробниці його великих предків - Джосера і Хеопса. Фундамент піраміди в цей раз зробили досить глибоким, так що вона не потоне в піску, як сталося з гробницею невдачливого фараона Ехнатона.

відповіді:

  1. При Тутмосі III в XV в. до н. е. єгиптяни ще не їздили верхи, а запрягали коней в колісниці.

  2. У Тутмоса III не було піраміди, а тільки підземна гробниця.

  3. Верблюдів тоді в Єгипті ще не було, вони з'явилися близько 1000 р до н.е.

  4. Хаммурапі правил у Вавилоні ще раніше, т. Е. До Тутмоса III.

  5. Країна Урарту за часів Тутмоса III ще не існувала. Вона виникла в IX ст. до н. е.

  6. Держава хеттів в Малій Азії вже існувало при Тутмосі III, але єгиптяни з ним не стикалися.

  7. Сталеві мечі в XV в. до н. е. ще ніде не вміли робити.

  8. Єгиптяни майже не застосовували цеглу в будівництві, у них було багато дешевого каменю-вапняку.

    1. Робота з класом по карті.

  • Де знаходиться Єгипет? (Північно-східна частина Африки.)

  • До яких країн здійснювали походи фараон Тутмос III зі своїм військом? (Нубії, Лівії, Синайський півострів, Палестину Сирію, Фінікію.)

    1. Бесіда з питання.

  • Чому говорять, що військові походи фараонів поступово приводили до ослаблення царства. (1. гине багато простих жителів Єгипту, ділянки землі не кому було обробляти, рабів вони собі придбати не могли. 2. Величезна кількість ра? Бов в країні - це джерело невдоволення владою, своїм по? Становищем. У будь-який момент вони можуть підняти повстання .)

    1. Заслуховується усну відповідь по картці № 12. дається відгук на відповідь за планом-пам'ятці (див. зразок, урок № 10). Збираються на перевірку індивідуальні завдання.

      1. Перехід до вивчення нової теми

Отже, ми з'ясували, що військові походи фараонів збагачували їх і їх найближче оточення. Фараони ставали могутніше і сильніше. Відомо, що в Єгипті в усипальницю фараона клали ста? Тую його господаря, висічені з каменю або дерева, фігурки кухарів, носильників, інших рабів і слуг і т. Д. На стінах гробниць худож? Ники зображували господарство пана. Про що свідчать такі поховання? Які висновки можна зробити на основі цих даних? Головний висновок: у древніх єгиптян існувала віра в загробью? Ву життя, а значить, були релігійні вірування.

  • Які релігійні вірування існували у стародавніх єгиптян?

      1. Вивчення нової теми

      2. план

        1. Боги стародавніх єгиптян.

        2. Релігійні вірування давніх єгиптян.

        3. Релігія і влада фараона.

На дошці: тема уроку.

Інформація для вчителя

Даний урок можна побудувати на вивченні фрагментів істо? Рических документів: «Книга мертвих», «Історія в дев'яти кни? Гах» давньогрецького історика Геродота або тексту підручника. Оскільки матеріал уроку містить велику кількість назва? Ний єгипетських богів, то не слід просити дітей запам'ятовувати їх. Доцільно підвести їх до розуміння релігійних вірувань стародавніх єгиптян: віру в загробне життя і культурних тварин, показати зв'язок влади фараонів з релігією.

1. Робота з текстом підручника.

Прочитайте п. 2 § 10 Вігасіна, п. 2 § 14 Михайлівського.

З'ясуйте, які боги існували у стародавніх єгиптян.

Заповніть таблицю в зошитах.


Які сили природи і заняття вони відображали


2. Робота з історичними документами. «Книга мертвих» (віра в загробне життя)

«Слава тобі, боже великий, владика обогодной правди. Я прийшов до тебе, пане мій. Ти привів мене, щоб споглядати твою красу. Я знаю тебе, я знаю ім'я твоє, я знаю імена 42 богів, які перебувають з тобою у палати обопільної правди, які живуть, підстерігаючи злих і харчуючись їхньою кров'ю в день звіту перед обличчям Благого. Ось я прийшов до тебе, владика правди; я приніс правду, я відігнав брехня. Я не творив несправедливого щодо людей, я не вбивав. Я не робив зла. Чи не де? Лал я того, що для богів гидоту. Чи не зменшував хлібів в храмах, Не зменшував їжі богів. Я не зменшував міри зерна, Не зменшував міри довжини, не порушував заходи полів. Я чистий, я чистий, я чистий, я чистий. »

Крушкол Ю.С. Хрестоматія з історії Стародавнього світу.

М. 1987. С. 47.

  • Кого в Стародавньому Єгипті вважали добрим і хорошим чоловіком?

  • Де людина вимовляв подібну клятву? (На суді Осіріса.)

  • Для чого потрібна була ця клятва? (Для того щоб потрапити на чудові поля царства мертвих.)

Схожі статті