Винахідницька діяльність людини
Тема: Винахідницька діяльність людини
Мета: Освітні цілі:
Тип уроку. Урок вивчення нової теми, комбінований.
Безсумнівно, винахідницька діяльність властива людині з самого початку його існування, та й сам процес антропогенезу вчені по праву пов'язують з нестандартними для живого організму на Землі діями, які складали в сукупності людське існування в природі. По суті справи, люди вирішували винахідницькі завдання, стаючи людьми.
Мета уроку (формулюють учні разом з викладачем).
Сформувати поняття: відкриття, винахід, алгоритм.
Охарактеризувати винахідницьку діяльність: етапи, прийоми.
Охарактеризувати винахідницьку діяльність минулого на прикладі Англійської промислової революції 18 століття.
Сформувати уявлення про небезпечні і корисних винаходи людства в історії.
самоаналіз уроку
Які головні підстави вибору саме такого задуму уроку?
Яке місце даного уроку в темі, розділі, курсі.
1. Організаційний момент.
Хлопці, тема нашого уроку -ізобретательская діяльність.
- Чи можна навчитися винахідницької та інноваційної діяльності?
Сьогодні найважливішим завданням нашого суспільства є - формування нового для Росії інноваційного класу. Інновації потрібні у всіх сферах нашого життя. Яке б напрям ви не вибрали, скрізь необхідні знання та вміння винахідництва. Інновації важливі в технічних науках, без них немислимий науково-технічний прогрес, інновації важливі в біології, тому що майбутнє за біотехнологією, генетикою і біоекономіка. Інновації важливі для суспільствознавства, без них не обійтися в політиці, економіці. Без знання математики не обійтися в інноваціях.
Розглянемо етапи винахідницької діяльності.
Перший етап -мотивація.
Інженеру, для того щоб побудувати машину потрібен замовлення, архітектору- щоб побудувати будинок теж потрібно доручення. Мотивом винаходів можуть бути самі різні життєві ситуації-необхідність заробити гроші, і навіть людська лінь. Стародавні мудреці говорили, що людина займається винаходом різних механізмом, машин, щоб самому менше працювати, рухатися. Назвіть такі «ліниві» винаходи. (Ліфт)
Другий етап ізобретеній- мета-задум - заздалегідь передбачений результат. Тут винахід ще тільки передбачається, з'являється ідея винаходу.
Щоб мета була досяжна і її виконання можливе, потрібно вміти їх ставити.
Третій етап-робота над винаходом. Найважливішим елементом на цьому етапі є знання. Відбувається напружена розумова робота. Винахідник як би проводить уявні чи практичні експерименти, вибудовує модель майбутнього винаходу. На цьому етапі зустрічаються основні труднощі, труднощі, так як винахід принципово нове, найчастіше не може бути вирішена традиційними способами. Для подолання цього утруднення потрібен трамплін- підказка. щоб вирішувати проблему на новому рівні. Іноді трамплін-підказка виникає несподівано. Зовсім з іншої області. Таких підказок з життя вчених ми знаємо багато.
Наведіть приклади - ньютоново яблуко, ванна Архімеда.
Коли рішення знайдено, залишається втілити задум у життя.
-Наведіть приклади винаходів 19 століття? Наскільки сильно вони відрізняються від винаходів 20,21 століття?
-Які важливі винаходи людства ви можете назвати?
- Які незручності ви при цьому бачите? З промисловою революцією обсяг паперів ставав все більше і більше. І відповідно зростали труднощі зшивання паперів.