Урок з хімії. 11 клас.
Тема: «Виробництво сірчаної кислоти контактним способом»
Тип уроку. урок вивчення нового матеріалу і закріплення отриманих знань.
Мета уроку. узагальнити, систематизувати і поглибити знання учнів про оборотних хімічних реакціях, хімічну рівновагу і умовах його зміщення, про наукові принципи виробництва сірчаної кислоти контактним способом в світлі вимог сучасної технології. Розглянути принцип Ле Шательє.
формування загальнонаукових знань: визначення особливостей виробництва сірчаної кислоти розглянути закономірності зміни швидкості реакцій і умови зміщення хімічної рівноваги;
формування загальнопредметних знань: закріпити знання про класифікацію хімічних реакцій і визначення наукових принципів виробництва;
формування досвіду діяльності: продовжити формування в учнів відповідального ставлення до виконання завдань, розвивати вміння правильно узагальнювати дані і робити висновки, а також дбайливого ставитися до майна школи і навчальних посібників.
сприяти розвитку в учнів навичок по відношенню до інформації та
сприяти розвитку мовлення, мислення, пізнавальних умінь;
розвиток пізнавального інтересу, розвиток кругозору.
формувати сумлінне ставлення до навчальної праці, позитивної мотивації
сприяти вихованню дисциплінованості, естетичного сприйняття світу.
Основні вводяться опорні поняття. Киплячий шар, принцип протитоку, принцип теплообміну.
Плановані результати навчання. Вміти пояснювати на прикладі виробництва сірчаної кислоти способи зміщення хімічної рівноваги, використання основних принципів хімічного виробництва.
Урок з хімії. 11 клас.
Тема: «Виробництво сірчаної кислоти контактним способом»
Тип уроку. урок вивчення нового матеріалу і закріплення отриманих знань.
Мета уроку. узагальнити, систематизувати і поглибити знання учнів про оборотних хімічних реакціях, хімічну рівновагу і умовах його зміщення, про наукові принципи виробництва сірчаної кислоти контактним способом в світлі вимог сучасної технології. Розглянути принцип Ле Шательє.
формування загальнонаукових знань. визначення особливостей виробництва сірчаної кислоти розглянути закономірності зміни швидкості реакцій і умови зміщення хімічної рівноваги;
формування загальнопредметних знань. закріпити знання про класифікацію хімічних реакцій і визначення наукових принципів виробництва;
формування досвіду діяльності. продовжити формування в учнів відповідального ставлення до виконання завдань, розвивати вміння правильно узагальнювати дані і робити висновки, а також дбайливого ставитися до майна школи і навчальних посібників.
сприяти розвитку в учнів навичок по відношенню до інформації та
сприяти розвитку мовлення, мислення, пізнавальних умінь;
розвиток пізнавального інтересу, розвиток кругозору.
формувати сумлінне ставлення до навчальної праці, позитивної мотивації
сприяти вихованню дисциплінованості, естетичного сприйняття світу.
Основні вводяться опорні поняття. Киплячий шар, принцип протитоку, принцип теплообміну.
Плановані результати навчання. Вміти пояснювати на прикладі виробництва сірчаної кислоти способи зміщення хімічної рівноваги, використання основних принципів хімічного виробництва.
Організаційний момент, постановка мети уроку.
Дозвольте нагадати вам слова Д.І. Менделєєва «Навряд чи знайдеться інше, штучно добувається речовина, настільки часто застосовується в техніці, як сірчана кислота. Де немає заводів для її добування - немислимо вигідне виробництво багатьох інших речовин, що мають важливе технічні значення ».
Робота з електронним підручником - сірчана кислота на Венері.
Постановка цілей уроку.
2.Повтореніе вивченого матеріалу, перевірка домашнього завдання.
Питання для повторення :( Слайд 3)
1) типи хімічних реакцій;
2) швидкість хі-чеських реакцій;
3) дати повну характеристику реакцій, хімічної рівноваги;
4) фактори, що впливають на зміщення хімічної рівноваги.
5) Принцип Ле Шательє;
6) № 4.86, 4.88, 4.89 ( «Збірник завдань, вправ і тестів з хімії: 11 клас»).
№4.88 -обратімие реакції а), г), д).
Необоротні б) - обміну, в) - заміщення, е) - обміну.
№4.87, 4.88-фронтальне опитування
№4.89 - а) при підвищенні температури наприклад
при зниженні температури-вправо.
б) при підвищенні тиску - вправо,
при зниженні тиску - вліво;
в) при збільшенні концентрації реагентів - вправо,
при збільшенні концентрації продуктів реакції - вліво.
№4.97 - 4 (розумова діяльність)
Біль-шинство оборотних хімічних реакцій використовується в про-мисловості для отримання певних речовин. У зв'язку з цим необхідно вміти управляти ходом реакції, т. Е. Знати умови зміщення хімічної рівноваги в визначений-ву сторону.
Вивчення нового матеріалу.
Тому сьогодні ми поговоримо з вами про промислове способі отримання сірчаної кислоти.
Трохи історії. Слайд 4.Слайд 5.
Сірчана кислота відома дуже давно. Перша згадка про сірчаної кислоти належить арабському алхімікові Джабір Ібн Хайянь, що живе в VIII-IX ст. У його трактаті «Підсумок досконалості Магистер» описується методика отримання сірчаної кислоти: «Перегони фунт кіпрського купоросу, півтора фунта селітри, чверть фунта квасцов і отримаєш воду. Ця вода дуже добре розчиняє метали ».
Арабський алхімік Аджабір ібн Хайян отримав «кислі гази» з «зеленого каменя» (залізного купоросу).
IX століття - перський алхімік Ар-Разі отримував сірчану кислоту прожарювання суміші мідного і залізного купоросу.
XIII століття - європейський алхімік Альберт Магнус удосконалив спосіб отримання кислоти.
XV століття - алхіміки вже як 300 років отримували сірчану кислоту з піриту FeS2
Перший сірчанокислотний завод був побудований в Англії в 1740-1746 р Сірчану кислоту там отримували спалюванням суміші сірки і селітри в металевих посудинах з використанням свинцевих камер, так як було вже відомо, що сірчана кислота не вступає в реакцію зі свинцем. Утворені при цьому гази направляли в спеціальні скляні посудини, де відбувалося поглинання їх водою з утворенням сірчаної кислоти. Отримували кислоту низької концентрації: (до 50-60%).
У Росії сірчана кислота була вперше отримана на заводі князя Голіцина, а в 1897 р був побудований перший контактний сірчанокислий завод.
1903 г. - здійснено запуск першої в Росії контактної установки на Тентелеевском хімічному заводі в Петербурзі, у 1913 р працювало вже 6 систем, виробництво зросло до 5 тис.тонн.
1926 г. - в СРСР побудована перша баштова установка на Полевском металургійному заводі (Урал), але вона була малоефективна.
Сьогодні ми познайомимося з технологічними процесами виробництва сірчаної кислоти.
Сировиною для виробництва сірчаної кислоти є. (Слайд 6)
Cu2 S, ZnS, PbS (кольорові метали),
Розглянемо процес виробництва сірчаної кислоти. (Стр.60, ріс.16- підручник)
(Слайд 7) - анімація.
Познайомимося ближче з основними хімічними реакціями, що лежать в основі виробництва сірчаної кислоти.
В основі виробництва лежать три хімічні реакції.
I.Обжіг піриту. в результаті чого утворюється сірчистий газ (Слайд 8)
Характеристика процесу: дана реакція
6. Окисно-відновлювальних
або спалювання сірки
II. Окислювання діоксиду сірки до триоксиду сірки на каталізаторі: (Слайд 9)
Наприклад, для зміщення рівноваги в бік утворення S03 в реакції необхідно:
1) знизити температуру;
2) підвищити тиск;
3) збільшити концентрації реагентів (S02 і 02) або видаляти S03 із зони реакції.
Відведення продуктів із зони реакції - важливий технологічний прийом, заснований на тому, що чим менше концентрація речовини, тим вище швидкість реакції, що призводить до його утворення.
Підкреслюю, що каталізатор не впливає на зміщення хімічної рівноваги, так як він прискорює як пряму, так і зворотну реакцію.
III. Поглинання триоксид сірки з метою отримання сірчаної кислоти. (Слайд 10)
Наукові способи виробництва. (Слайд 11)
1. Великі шматки піриту подрібнюють, дрібні спекают.
2.Обогащают повітря киснем, горіння в «киплячому шарі».
3. Використовують принцип протитоку.
3. Теплообмін, тому що температура вище 800 C.
4. Товсті стіни печі обшиті сталлю.
5.Механізація, автоматизація всіх процесів виробництва.
1.Проісходіт очищення газу від пилу:
"Циклон" - від великих часток пилу, «Електрофільтр» - від дрібних частинок пилу, так як не можна забруднювати каталізатор.
3. осушуваних газ в сушильній башті.
4. Нагрівають газ до t = 400 С в теплообміннику, знижують температуру від 600 С до 400С.
5. Каталізатор V2 O5 на кераміці.
1. Збільшують площу зіткнення (керамічні кільця Рашига).
2.Отводят продукти реакції.
3.Орошают 98% сірчаною кислотою, утворюється олеум (розчин SO3 в H2 SO4)
Робота з електронним підручником - тезераус олеум.
(Слайд 12) і презентація учнів «Транспортування і зберігання сірчаної кислоти»
Транспортують сірчану кислоту в залізничних і автоцистернах з кислотостійкої сталі.
Зберігають у герметично закритих ємностях з полімеру або нержавіючої сталі, покритої кислотоупорной плівкою.
Слайд 13.Слайд 14.
Розглянемо виробництво і споживання сірчаної кислоти в світі. Робота з круговими діаграмами.
Слайд 15. Робота з електронним підручником.
Охорони навколишнього середовища в нашій країні приділяють величезний вплив. На сірчанокислотних заводах запобігти забрудненню навколишнього середовища вдається шляхом безперервності технологічного процесу; комплексним використанням сировини; вдосконаленням технологічного обладнання.
Пропоную кілька вправ на закріплення вивченого матеріалу. ( «Збірник завдань, вправ і тестів з хімії: 11 клас») № 4.121 - 4.124 (С.77) Слайд 16.
Поверніться до цілей уроку. Чи досягли Ви їх в ході роботи?
У Вас не виникли труднощі при складанні та класифікації рівнянь реакцій?
Способи зміщення хімічної рівноваги і використання основних принципів хімічного виробництва сірчаної кислоти, розібрані на уроці, для Вас прості і доступні?
Як Ви вважаєте, чи можна використовувати знання, отримані на уроці, в повсякденному житті?
Якщо «Так», то опустіть в посудину яскравий кульку, а «Ні» - темний.
Домашнє завдання. § 14, упр. 8, № 4.108, 4.110, завдання 4.112 Слайд 17.