Тип уроку: вивчення нової теми.
Мета: сформувати уявлення про взаімообратних завданнях, в навчальній діяльності, на основі наявних в учнів знань.
завдання:- виховання інтересу до предмета, формування моральних якостей особистості;
- розвиток пізнавальних універсальних навчальних дій (аналізувати, порівнювати, класифікувати, узагальнювати);
- закріплення знань термінів пов'язаних з терміном завдання;
- формування вміння розпізнавати і складати завдання зворотну даної.
I. Організаційний момент
Мотивація до діяльності.
Сніг літає і виблискує
У золотом сяйво дня,
Немов пухом вистилає
Всі дороги і будинки.
Сипле, сипле сніг-сніжок,
Починаємо наш урок.
- Як тихо падає сніг, так само тихо сядемо і ми.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Взаємозв'язок між частиною і цілим.
- З зимового лісу до нас в клас залетіли сніжинки, до деяких хлопцям вони приземлилися на парту, переверніть сніжинку і виконаєте завдання. (Зі зворотного боку записати склад числа 9.)
- А кілька сніжинок приземлилися на дошку.
- Скільки на дошці сніжинок? (3)
- Розтанули сніжинки, і що ж залишилося на дошці? (Числа 5, 4, 9.)
- З даних чисел складіть всілякі рівності. Підкресліть в цих равенствах частини однією рисою, а ціле візьміть в гурток.
Діти виходять по одному до дошки і записують рівності з промовляння.
5 + 4 = 9
4 + 5 = 9
9 - 4 = 5
9 - 5 = 4
- Які правила застосовуються при експлуатації, щоб скласти рівності?
(Від перестановки доданків сума не змінюється.
Щоб знайти ціле, треба скласти всі частини.
Щоб знайти частину, треба з цілого відняти іншу частину.)
- На прикладі цих рівностей, склад якого числа ми повторили? (9)
- Тобто 9 це? (5 і 4)
- А тепер перевіримо, як хлопці виконали індивідуальні завдання.
- Хто розповість повністю склад числа 9?
- А решта перевірять.
Физкультминутка для очей «Сніжинки»
Слайд 2: Сніжинки.
- Подивимося за сніжинками, не повертаючи голови, ведемо очками за сніжинкою, яка рухається.
2. Слайд 3: Сніговик.
Слайд 4: умова вираз
питання рішення
схема відповідь
- Прочитайте хором складові частини завдання.
- Судячи з питань, які нам поставив Сніговик, чим ми будемо займатися на уроці? (Вирішувати задачі.)
- І Сніговик пропонує нам вирішити задачу.
- Але спочатку, скажіть, які птахи залишаються у нас зимувати?
- Чим вони харчуються?
- А як ми з вами можемо їм допомогти пережити таку голодну і холодну зиму?
Слайд 5: Текст завдання з картинкою.
На годівниці сиділо 2 синички. Прилетіла 1 синичка.
Скільки синичок прилетіло? (Ми не можемо вирішити цю задачу, тому що ми вже знаємо, що прилетіло 2 синички.)
- Тобто невірно поставлено питання. Змініть питання так, щоб ми могли вирішити цю задачу. (На годівниці сиділо 2 синички. Прилетіла 1 синичка. Скільки синичок стало?)
Слайд 6: Текст завдання з картинкою.
- Прочитайте ще раз завдання.
- Яке умова в цьому завданні? (Ми знаємо, що було 2 синички, і прилетіло ще 1 синичка.)
- Яке питання в задачі? (Скільки стало синичок?)
- На кожній парті лежить 1 картка зі схемою, працюємо в парах, одягніть схему.
- Перевіримо, як ви одягнули схему.
Один учень біля дошки ставить картки до схеми з промовляння: 2 синички сиділи - це частина, 1 синичка прилетіла - це частина, ми не знаємо скільки синичок стало - це ціле.
- Запишіть на картці вираз і вирішите його.
- Перевіримо рішення.
(Один учень біля дошки, ставить картки до схеми з промовляння: невідомо ціле - щоб знайти ціле треба скласти всі частини. 2 + 1 = 3)
- Запишіть на картці відповідь. Щоб правильно сформулювати відповідь, ще раз прочитаємо питання завдання.
Один учень біля дошки промовляє відповідь: 3 синички стало на годівниці.
Записує відповідь. Відповідь: 3 с.
Физкультминутка загального впливу «Сніжинки»
Ми сніжинки, ми сніжинки.
Покружляти ми не проти.
Ми сніжинки-балеринки,
Ми танцюємо день і ніч.
III. Постановка проблеми
- Наступне завдання від Сніговика. Складіть задачу зворотну даної.
Вислуховуються відповіді дітей. (Можливо ніхто не відповість.)
- Чому вийшли різні відповіді. Або, чому ми не змогли виконати завдання? (Відповіді дітей.)
- Правильно я вас зрозуміла, що ми не розуміємо значення деяких слів у завданні і тому не можемо виконати завдання.
IV. Проектування і фіксація нового знання
- Послухайте ще раз завдання. Складіть задачу зворотну даної.
- Давайте проаналізуємо кожне слово.
- Складіть задачу, значить, що ви повинні зробити? (Придумати задачу.)
- А яку ви повинні придумати завдання? (Зворотну)
- А як ви розумієте слово зворотну? (Вислуховуються відповіді дітей.)
- За словником Ожегова зворотна - спрямована в бік, протилежний якомусь руху; провідна назад.
Зворотній - протилежна.
Зворотній - йде в інший бік.
- Тобто ми повинні скласти задачу, яка у нас «йшла б в іншу сторону».
- Зворотній даної задачі - це який? (Той задачі, яка у нас є.)
- Тобто ми повинні взяти за основу цю задачу і щось в ній змінити.
- А як ви думаєте, що ми могли б змінити в нашій задачі, щоб вона пішла в іншу сторону. (Вислуховуються відповіді дітей)
- Щоб отримати завдання зворотну даної, треба одне відоме зробити невідомим, а невідоме зробити відомим.
Робота з другої схемою на дошці. Один учень розставляє картки з числами.
- Складіть задачу за цією схемою. (На годівниці сиділо 2 синички. Коли кілька прилетіло, стало 3 синички. Скільки синичок прилетіло?)
- Запишемо вираз і вирішимо його.
Один учень біля дошки записує з промовляння.
3 - 2 = 1 (с)
(Невідома частина, щоб знайти частину, треба з цілого відняти іншу частину.)
Аналогічна робота будується по третій схемі.
- Ось ми з вами і склали завдання зворотні даної.
- Так чому ж схожі зворотні завдання? (Говориться про одне й те ж про синички.)
- А чим відрізняються? (Відоме і невідоме міняються місцями.)
V. Первинне закріплення
VI. Самостійна робота з самопроверкой за зразком
Підручник стор. 48 №1 (а)
VII. Рефлексія навчальної діяльності на уроці
Слайд 7: Сніговик.
Нехай кожен день і кожну годину
Вам нове добуде.
Нехай добрим буде розум у вас,
А серце розумним буде.
- Дякую за урок.