Заняття з педагогом-психологом в 5 класі.
Тема: «Що значить бути вихованим?»
Мета: Розгляд психологічних і етичних аспектів вихованості.
- Розкриття поняття зовнішньої і внутрішньої вихованості
- Сприяти розвитку комунікативних навичок підлітків
- Спонукати вихованців задуматися про самовихованні.
Матеріали: мульти-проектор, ватман, фломастери, листи А4, карагдаші.
- Організаційний етап (1-2 хвилини)
Мета: створення позитивного емоційного настрою на заняття.
Вправа-привітання «Привітання по колу». Привітання виконується стоячи в колі. Інструкція для учнів: «Хлопці наше сьогоднішнє вітання я пропоную зробити наступним чином. Встаньте в коло, з'єднайте долоні як в грі «Летіла ворона». Перший - мій настрій зараз. Третє коло - побажання всім на наш урок ».
Мета: створення умов для переходу до теми уроку, мотивація на діалогічне спілкування (бесіду).
Про що піде мова сьогодні на занятті? »
Через відповіді дітей формулюється тема заняття
Слайд теми: На слайді позначена тема заняття «Що значить бути вихованим?»,
на дошці ватман з назвою теми. Навчаються задається питання «Скажіть, ви знаєте відповідь на це питання?», Для актуалізації вже наявних знань по темі.
На своїх листах-стікерах відповіді на це питання. Ті, що навчаються пишуть відповідь і пріклепляют на аркуш ватману.
Узагальнення відповідей учнів «Якщо Ви запитаєте кілька людей про те, що значить бути вихованим, то напевно отримаєте різні відповіді. Дійсно, бути вихованим - це ціле мистецтво, і зараз, на жаль, далеко не кожен володіє їм у повній мірі. Не можна стати вихованим відразу, людина вчиться цьому протягом всього свого життя. »!
«Два яблука» Хлопці подивіться на ці два яблука, як ви думаєте, яке з цих двох буде смачніше?
Дійсно якщо подивитися на це чисте, гарне, рівне яблуко, воно може здатися нам смачним, але це далеко не так! А ось друге яблуко, яке менш красиво, але в той же час солодше на смак!
Коли ми говоримо про вихованість людини, ми використовуємо два поняття: зовнішня і внутрішня шляхетність. Давайте докладніше розглянемо ці поняття.
(Слайд) Вихованість людини
У широкому сенсі розуміють сукупність правил як один із способів регулювання поведінки, що стосуються зовнішнього поводження з оточуючими, форми звертань і вітань, норми поведінки в громадських місцях, манери і одяг.
Вихованість як мораль або моральність розглядають як один із способів регулювання поведінки, прояви ставлення до людей, тобто якості людей визначають його вчинки, ставлення до людей.
Проблемне питання: «Як ви вважаєте, що важливіше зовнішня чи внутрішня вихованість?»
Робота в групах
Опис ситуації для роботи в групах: «Мама розбудила Толика о 9 годині ранку і попросила сходити в магазин. Він пролежав у ліжку, дивився телевізор, до 11 годин. Після сніданку, прихопивши пару яблук, вийшов погуляти з собакою. Тут же штовхнув її ногою (гавкала від радості). Мама просила бути вдома о 13 годині - до обіду. Зустрів однокласника. Той нагадав, що з математики задали важку задачу. Під час розмови Толик почав гризти друге яблуко. Повернувся додому о 14 годині. Після обіду мама сказала, що пора робити уроки. "А нам не задали", - сказав Толік. О 16 годині він пішов в парк грати в футбол. М'яч застряг на дереві. Толик виламав з куща довгу гілку і збив м'яч. Повертаючись додому, побачив на землі гаманець. Стурбована жінка, дивлячись в землю, ходила поруч. Толик непомітно підняв гаманець і побіг купувати морозиво. У переходу через вулицю стояла Слабозора старенька. Толик рвонувся через вулицю прямо до магазину ».
Доведіть на прикладі цієї ситуації, що зовнішня вихованість важливіше ніж внутрішня, і навпаки учасники другої команди доведіть що внутрішня вихованість важливіше!
Аналіз отриманих результатів в групах.
«Третє яблуко» Дійсно важко однозначно сказати, що є важливіше зовнішні вчинки або внутрішні якості для визначення вихованості людини! Подивіться на це яблуко! Хочете його спробувати! Смачно, красиво.
«У людині все має бути прекрасним: і обличчя, і одяг, і душа, і думки» (А. П. Чехов).
Висновок: Повагу викликає той чоловік, який, дотримуючись встановлених правил і норм поведінки (т. Е. Етикету), не забуває про те, що головним є не тільки те, що він робить, але і як він це робить, в якій формі.
Відповіли ми на поставлені запитання? - повернення до плакату з цілями
- Чи хочеться вам зараз додати щось на цей плакат відповідаючи на питання, що значить бути вихованим?