Мета уроку: познайомити дітей з живими організмами і їх властивостями.
- розвивати вміння спостерігати, логічно і творчо мислити,
- виховувати дбайливе ставлення до всього живого навколо нас,
- сприяти формуванню у свідомості учнів єдиного, цілісно пофарбованого образу навколишнього світу як вдома, свого власного і загального для всіх людей, для всього живого,
- здійснювати систематизацію і розширення уявлень дітей про живу і неживу природу, розвиток інтересу до їх пізнання, збагачення морального досвіду, виховання любові до навколишньої природи.
- картина, що зображає дитячий ігровий майданчик
- контейнери з землею, пророщені насіння квасолі
- газета «Ми і природа»
Хід уроку.
1. Організаційний момент
2. Самовизначення до навчальної діяльності. Постановка проблемного питання.
Немає людини, яка б не чула або не вимовляв би із захопленням фрази «Яка природа! Краса! »,« Я був на природі ». А що ж таке природа. Давайте спробуємо відповісти на це питання.
Подумки вийдемо на подвір'я (на дошку прикріплюється картина, що зображає дитячий майданчик). Перед нами дитячий майданчик. Розгляньте уважно цю картинку. Назвіть те, що створено руками людини, а що існує незалежно від нас.
(Відповідно до відповідей дітей вчитель записує названі предмети по колонках «Створено руками людини», «Об'єкти природи»).
Отже, що ми відносимо до об'єктів природи? Що таке природа?
Висновок: Все те, що не створено руками людини, і ми самі називається природою.
3.Актуалізація знань
Що ми можемо віднести до природи?
(Вчитель встановлює пісочний годинник і діти протягом 1 хвилини висловлюють свої думки, які вчитель фіксує на дошці)
4. Проектування і фіксація нового знання.
А тепер перевіримо себе!
Перш за все до природи відноситься:
- людина
- тварини (звірі, птахи, комахи, риби)
- рослини (дерева, чагарники, квіти, трави)
- гриби (що ростуть на землі і деревах, гриби одноклітинні, які використовуються, наприклад, в хлібопеченні, і молочнокислі гриби)
- мікроорганізми, які можна побачити, наприклад, в крапельці води. До них відносяться бактерії, мікроби, віруси.
- камені, які існують мільйони років, корисні копалини
- повітря-суміш невидимих газів, з нього складається атмосфера землі і вода (вона всюди: в океанах, морях, річках, озерах, в грунті, багато води в атмосфері)
- до природи ставляться Сонце, Місяць-супутник Землі, Земля, зірки і планети
Різноманітність природи вражає і захоплює людей. Щоб розібратися в ньому, люди класифікують всі об'єкти природи. Природу ділять на живу і неживу.
(Відкрити дошку, на якій таблиця природних об'єктів.)
Давайте подумаємо, що з природних об'єктів ми можемо віднести до живої, а що до неживої природи.
За якими ознаками ми змогли об'єднати об'єкти живої природи в одну групу, що між ними спільного?
В процесі обговорення діти з'ясовують ознаки живих організмів, які вчитель записує на дошці:
5.Фізкультмінутка
Встаньте, будь ласка, зі своїх місць. Я буду загадувати загадки. Якщо відгадка відноситься до живої природи, то ви присідаєте, а якщо до неживої, то ви ляскаєте.
Всім воно нам подобається,
Без нього ми плачемо,
А ледь появітся-
Погляд відводимо, ховаємося:
Вже дуже воно яскраве
І спекотне-прежаркое! (Сонце)
Це купина?
Ні, не купина.
Це бочка?
Ні, не бочка.
Може, гарбуз з хвостиком
Забігла в гості до нас,
Під ганок прошмигнула
І досить хрюкнула? (Свинка)
На квітка пахучий
Сів квітка летючий. (Метелик)
Над лісами, містами,
Над просторами полів
пропливають каравани
Небувалих кораблів.
Тримають шлях навколо землі
Ці диво-кораблі. (Хмари)
Варто Олена:
Хустка зелений,
Тонкий стан,
Білий сарафан (береза)
дивна зірочка
З неба впала.
Мені на долоню легла-
І пропала. (Сніжинка)
6.Актуалізація знань
Чи можуть живі організми перетворитися в неживі?
Кожен живий організм існує певний час, а потім він помирає, а на його місці з'являються нові. Але якщо ми не будемо берегти рослини, тварин, вони можуть померти раніше свого терміну, тому ми повинні завжди пам'ятати про те, що природа наш щедрий друг, вона створює всі необхідні умови для нашого життя, у відповідь ми повинні берегти і примножувати її багатства. А як це зробити? Як ми можемо проявити турботу про природу?
7.Опит практичної діяльності.
Сьогодні ми спробуємо примножити природні багатства, посадимо насіння квасолі, які ми прорости на одному з минулих уроків. Якщо ми зробимо це правильно, з любов'ю і турботою, то з'явилися паростки допоможуть нам розібратися з темою наступного уроку «Рослини і тварини» (діти садять проростки в землю)
8. Закріплення вивченого.
Що ж таке природа? Дайте відповідь на питання, користуючись опорної таблицею на дошці.
(Все, що існувало, існує і буде існувати незалежно від людини і його зусиль називається природою.)
Які об'єкти живої і неживої природи ви можете назвати?
Які ознаки об'єктів живої природи ви дізналися?
Людина теж частина природи. Творча група нашого класу підготувала фотогазету «Ми і природа».
(Учні вивішують на дошку газету)
Головне завдання людини - зберігати і примножувати природні багатства. Адже природа-наш великий друг! Будемо берегти природу!
9. Рефлексія навчальної діяльності на уроці.
Давайте заповнимо наш екран настрою-сьогодні це дерево. Якщо урок вам не сподобався - ви приклеїте на дерево жовтий листочок, якщо сподобався, то зелений, а якщо дуже сподобався - квіточка.