Знайомство з поняттями - корінь

Мета: сприяти формуванню поняття корінь, як головної значної частини однокореневих родинних слів.

завдання:
  • розвивати вміння учнів виділяти в словах корінь, підбирати однокореневі родинні слова;
  • розширювати словниковий запас учнів, розвивати увагу.

I. Організаційний момент

- Привіт, діти! Сідайте.

- Пропоную для розминки показати напрямки від себе.

II. Основна частина

Введення в тему.

- Все на світі з чогось складається: хмари - з безлічі водяних крапельок, ліс - з дерев. Мова складається з пропозицій, а пропозиції - зі слів. Слова зроблені зі свого "будівельного матеріалу - цеглинок". І кожен "цеглинка" вносить в слово свою частину сенсу - "смисліночку". А може хто-небудь з вас вже знає і скаже, як називається "головний цеглинка" слова - головна його частина? (Корінь)

- Правильно, корінь. Але слово "корінь" - багатозначне. Де в житті ви вже зустрічалися з цим словом? (Підземна частина рослин, внутрішня частина зуба, волоса, нігтя)

- Для всіх них, корінь є важливою частиною. Без кореня - їх просто не було б.

- Ну, а ми сьогодні будемо говорити про корінь як частини слова.

- Запишіть сьогоднішнє число, місяць і тему заняття.

1. Спостереження над однокореневі словами, значенням слів.

- Послухайте казку, яка називається "Сім'я слів". Давно це було. На одній чарівній галявині оселилося "словесне" дерево. Найголовнішою частиною його був Корінь, який називався - САД. Він володів дивовижною здатністю розростатися. Коли КОРІНЬ - САД розростався, з нього з'явилися нові слова-гілочки: САДОВНИК, Садовод, розсада, ПОСАДКА. Вийшла велика сім'я слів. У всіх родичів є загальна частина, в даному випадку ця частина САД, що показує, від якого слова вони утворилися, який у них загальний зміст. Таку сім'ю слів і назвали однокореневі. А так як вони всі були діти одного кореня-тата, то ще їх назвали родинні. Загальну головну частину родинних слів так і кличуть з тих пір КОРН. З глибокої поваги до батьків однокореневі слова спорудили коріння будиночок, ось такий округлий і затишний:

- З якого слова "виросли" ці слова? (Сад)

- Назвіть загальну частину у цих слів. (Сад)

- Як називається ця частина слова? (Корінь)

- Раз вони мають загальну частину САД, то які ці слова? (Однокореневі)

- Таким чином, Корінь - це головна частина слова. У корені виражено основне значення слова, його сенс. Від нього "ростуть" інші слова. Слова, які мають однаковий КОРІНЬ, називаються ... однокореневі.

- Запишіть в зошит все слова, які "виросли" з слова САД. Виділіть загальну частину - корінь.

- Розглянемо наступну сімейку з коренем ЛІС.

- Які ж слова з'явилися з коренем ЛІС?

- Що у них спільне? (Корінь)

- І дійсно. Слова ці мають спільне коріння ЛІС і загальне значення.

- Як називаються слова з однаковим коренем і значенням? (Однокореневі)

- Запишіть цю сімейку слів, виділіть спільне коріння для всіх слів.

На дошці картинки: гусак, гуси, гусенята, гусениця

- Хлопці, послухайте один випадок.

- Я Гусь, це Гуска, це гусенята. А ти хто?

- А я ваша тітка - Гусениця. Я ваша родичка!

Гуси в подиві перезирнулися.

- А ви, хлопці, як думаєте: чи правда Гусениця їхня родичка? Чому?

- І правда, родинними словами вважають тільки ті слова, які мають загальний зміст і корінь. В даному випадку, Гусь і Гусениця не є родичами, а значить - не однокореневі.

3. Вправа "Третій зайвий" (на дошці)

- Вправа на кмітливість, називається "Третій зайвий". Дано групи слів, прочитати і назвати "зайве" слово. Пояснити - чому? Працюємо по "ланцюжку" на дошці, всі інші перевіряють.

Жовток, залізо, жовтий

Годинникар, частина, годину

Грубка, друк, грубка

Циркуль, циркач, цирк

- Знайти і виділити загальну частину в кожній групі слів. Роботу виконуємо в зошитах.

Дарувати, подарунок, дарований.

Образа, образити, образливий.

Бігати, утікач, побіжний.

Ходити, хода, похідний.

Чистити, чисто, чистота.

Морозити, морозний, заморозки.

- Перевіряємо по "ланцюжку". Читаєте слова, називаєте спільне коріння.

5. Вправа "Які корені" втекли? "Зі слів". (Стор.4, зошит №7 Козирєва, упр.1)

- Дано групи слів з пропущеними корінням. Коріння - картинки "втекли". Знайдіть їх серед картинок і складіть сімейку слів. Запишіть їх у зошит. Виділіть спільне коріння. У дошки працюємо по "ланцюжку".

- Тварини, як і люди, живуть сім'ями. Розглянемо сім'ю ТИГРІВ. Уточнимо назва кожного члена сім'ї.

- Він ... ТИГР, вона ... тигриця, дитинча ... Тигреня, дитинчата ... тигренята.

- Який же корінь в цих словах? (Тигр)

- Як називаються слова, що мають один спільний корінь? (Однокореневі)

- За таким же порядком назвіть сімейство ВЕДМЕДІВ, КОШЕК, ЗАЙЦЕВ. (Усно)

8. Прослухайте і запам'ятайте слова з коренем СНІГ.

Протанцювали по снігах
Снігові хуртовини.
снігурі сніговикам
Пісню просвистали.
У засніженій річки
У сніжному провулку
Дзвінко носяться сніжки,
Ріжуть сніг Снігурки.

- Назвіть слова, які ви запам'ятали з коренем СНІГ.

- Як називаються слова, що мають один спільний корінь? (Однокореневі).

- Перед вами текст казки "Чужинець". Прочитайте його.

Зібралися у води родичі. Підводник з водицею розмовляють. Водолаз з водоспадом на сонечку гріються. Водій на гармошці награє.

Водомір з водоростями загралася. Водичка по камінцях на одній ніжці скаче. Навіть сам водяний завітав. І все чекають стару воду.

Вийшла мудра вода на ганок, глянула на гостей, відразу чужака примітила. Веліла йому йти геть, в свою сім'ю. Пішов чужинець, зажурився.

Де йому родичів шукати?

- Де відбулася зустріч родичів? (У води)

- Що це означає? (Місце, наприклад біля річки, озера)

- Кого чекали всі родичі? (Стару воду)

- Назвіть всіх родичів старої води.

- Хто ж виявився "Чужинцем?" Чому?

- Яка частина слова у всіх слів однаковий? (Корінь)

- Який корінь? (Вод)

- Але ж у слова водій теж корінь ВОД, що ж він виявився чужаком?

- Що ж означає слово водій? (Той, хто водить машину)

- Правильно. Він з іншої сім'ї, так як у цього слова зовсім інше значення. А у родичів має бути одне загальне значення і корінь.

- Випишіть всіх родичів води, виділіть корінь.

III. Підсумок заняття.

- Над якою темою ми працювали сьогодні на занятті?

- Так що ж таке - КОРІНЬ?

- Дайте визначення однокорінним словами. (Слова, які мають один загальний зміст і корінь.)

Схожі статті