Тема уроку: «Де зимують птахи?».
Мета уроку: розширити знання дітей про птахів, зимуючих в наших краях; познайомити
з перелітними птахами; вчити знаходити взаємозв'язки в природі і на цій
основі пояснювати природні явища; сформувати уявлення про на-
учном пошуку, методах роботи орнітологів;
розвиток пізнавальних здібностей учнів, самостійності миш-
лення, творчих здібностей;
виховання дбайливого ставлення до птахів.
Обладнання: таблиці з назвою груп птахів (зимуючі, осілі, кочові, пере-
льотні); фотографії синиці, шпаки, горобці, ластівки, чаплі, снігура; 15 конвертів
маски птахів «Шпак», «Чапля»; презентація «Де зимують птахи?».
Хід уроку.
1. Організація початку заняття.
2. Вступне слово вчителя. Звучить г / з «Голоси птахів».
-Як часто ми спостерігаємо за птахами в небі, милуємося їх польотом і мріємо побувати на
їх місці. Нам навіть сняться такі сни. Яке дивне відчуття польоту, повної
волі. Серце вискакує з грудей, дихання завмирає! І тут, на жаль, ми прокидаємося.
О, птиці! Скільком людям ви подарували це щастя відчувати себе вільними. може
Можливо тому ми співаємо це диво природи у віршах, картинах, казках.
Спробуємо ж сьогодні, хоч краєчком ока, частинкою своєї душі заглянути в чудове,
загадкове, покрите таємницею Царство Птахів.
3. Актуалізація знань учнів.
- Згадайте, яких тварин вчені відносять до птахів?
- Як називають фахівців, що вивчають життя птахів?
- Що знаєте про життя пернатих? Де можуть жити? Чим харчуються?
- Наведіть приклади домашніх птахів.
- У різних країнах живуть різні птахи. Сьогодні ми з вами поговоримо про птахів, що мешкають
в природі Липецької області. А таких пернатих більше 250 видів.
4. Робота в парах. Завдання «Мозаїка».
1
- Красені-снігурі тримаються невеликими зграйками по 7-10 пташок. Птахи довірливі і
товариські. Якщо хто-небудь зі зграї попався в пастку, інші поспішають на допомогу.
Харчується нирками і ягодами, з яких вибирає насіння, а м'якоть викидає.
Прилітає до нас взимку чечітка. Може ночувати в снігу. Пірнає в пухкий сніг,
прокапивая тунель. Проводить ніч в затишку і безпеки, а вранці спокійно вибирається
назовні. Харчується насінням рослин.
Наступний гість отримав свою назву за мелодійне посвист.
Нарешті омелюхи
За вікном засвірістелі.
Через бурі і хуртовини
Прилетіли! Прилетіли!
І густо обліпивши горобину, рвуть і глотаютягоду за ягодою. Коли дивишся, як птах
квапливо зриває і ковтає проморожені в камінь ягоди, то мимоволі відчуваєш
мурашки на власній спині. Долоню німіє від жмені захололої горобини, але ж птиці треба
відігріти ці льодинки всередині себе. Щоб краще зрозуміти, що таке зимова трапеза
омелюхи, уявіть, що вам на морозі і вітрі за півхвилини треба проковтнути 8 кг
фруктового морозива та ще запити його крижаною водою.
Ось як важко зимуючим птахам. Звичайно, вони можуть самі знайти собі корм, але буде
краще, якщо ви їм допоможете і зробите годівницю. Головне, щоб корм в ній був завжди, і
не засинає снігом. Адже птахам страшний не холод, а - голод.
8.2. Знайомство з виставкою годівниць.
8.3. Знайомство з перелітними птахами.
- Зима на вулиці. Все білим - біло. Вся жива природа готувалася до зустрічі з нею. Але чи всі
мешканці природи знають, що таке зима? Давайте послухаємо розмову шпака і чаплі.
(Сценка «Шпак і Чапля»).
Чапля.
- Здрастуй, Скворушка!
Шпак.
- Шануй ти така сумна, Чапля?
Чапля.
- Ах, голубе, голова у мене розболілася від пташиної балаканини! Брешуть на кожному свисті.
Якийсь чижик, важливо крокуючи, цвірінькав, що після теплого літа буває дощова осінь,
а якийсь пухлячішко сіренький базікав, що буває зима і якийсь тріскучий мороз.
Може бути, це правда?
Шпак.
- Порожня балаканина! Я стільки років живу на світі, бував на півночі і на півдні, але зими не бачив.
4
16. Бесіда-висновок.
- Чому птахи відлітають в теплі краї?
- А якщо там так тепло і ситно, навіщо вони повертаються?
- А який птах першої прилітає на батьківщину?
- Недарма, письменник Микола Сладков говорив, що граки на своїх крилах весну приносять.
17. Знайомство з птахами-синоптиками. Слайд 7.
- Багато перелітні птахи вміють передбачати погоду. Прочитаємо хором прикмети.
18. Самостійна робота в зошитах з 32 № 1. Перевірка - робота в парах.
19. Закріплення.
- Яких птахів називаємо зимуючими? Наведіть приклади осілих, кочових.
- Яких птахів називаємо перелітними?
19.1 Робота з Світлофорчики.
- Я прочитаю текст, якщо помітили помилку, просігнальте.
Я йду по зимовому лісі. Лунає барабанний дріб дятла. Весело співає соловей. чути
гучне: «Ку-ку». Тріщать сороки.
19.2. Гра «Третій зайвий». Слайд 8.
20. Підсумок уроку.
-Дякую за роботу!
- Бережіть і охороняйте птахів, наших маленьких сусідів по планеті.