Хімічні властивості кислот як електролітів і їх роль в житті людини - ibclearing

  • Бочарова Ніна Федорівна, вчитель хімії та біології

«Самі, працюючи, ви робите багато для
себе і близьких,
а якщо при праці успіху не буде, буде невдача,
не біда - спробуйте ще ».

Девіз уроку: «Досвід - основа пізнання».

Мета уроку:
  • Спираючись на раніше отримані знання учнів про
    кислотах, підвести їх до розуміння хімічних
    властивостей в світлі ТЕД.
  • Систематизувати накопичені знання,
    акцентувати увагу на важливості кислот в
    життя людини.
Завдання уроку:
  • Освітні. вивчити властивості кислот
    як електролітів.
  • Розвиваючі. сформувати і розвивати
    освітні компетенції:
  • Навчально-пізнавальні:
    • розвиток навичок самостійної
      пізнавальності по хімії і біології;
    • розвиток грамотної хімічної мови;
    • розвиток вміння ставити пізнавальну задачу,
      здобувати знання, виділяти головне, узагальнювати і
      робити висновки, проводити самооцінку і
      самоперевірку.
  • комунікативні:
    • розвиток навичок роботи в парах, взаємодії
      з іншими людьми;
    • розвиток вміння відповісти на поставлені
      питання.
  • Інформаційні:
    • вчити виділяти суттєві ознаки
      хімічних реакцій;
    • вчити виділяти необхідну інформацію з
      проведеного експерименту;
    • вчити оформляти і подавати результати
      своєї роботи.
  • виховні:
    • виховувати свідоме ставлення до навчального
      праці;
    • розвивати інтерес до предметів природничого
      циклу.
  • Здоров'язберігаючих. сприяти
    розвитку:
    • безпечного і акуратного виконання
      хімічних дослідів;
    • дбайливого ставлення до здоров'я і навколишнього
      середовищі.
В результаті вивчення даного матеріалу
учні повинні знати:
  • Визначення понять: електроліти,
    неелектролітів, електролітична дисоціація,
    кислоти в світлі ТЕД;
  • Хімічні властивості кислот як електролітів;
  • Значення і застосування кислот в житті людини.
вміти:
  • Складати іонні рівняння;
  • Складати рівняння електролітичної
    дисоціації кислот, солей і підстав;
  • Проводити реакції іонного обміну,
    підтверджують властивості кислот, дотримуючись
    правила ТБ і виявляти ознаки хімічних
    реакцій.

«Хімічний квітка» на дошці (захований):

На столі вчителя:
  • Кошик декоративна, в якій лежать яблука,
    мандарини, лимони, кефір, молоко, газована
    вода;
  • Лоток з пробірками;
  • Індикатор.

На дошці групами написані знаки хімічних
елементів: Si, In, S, Li, Os, Te, Ag; W, S, Bi, Eu, Ta; Eu, Te, Es, Dy.

На столах учнів:
  • Таблиці розчинності;
  • Лотки з набором реактивів: розчин сірчаної
    кислоти, лакмус, метилоранж, фенолфталеїн, цинк,
    мідь, гідроксид натрію, хлорид барію (II);
  • тримач;
  • спиртівка;
  • Зелені картки (роботу можна продовжувати);
  • Червоні картки (потрібна допомога).

Устаткування до уроку: інтерактивна
дошка, комп'ютер.

Структура уроку:
  1. організаційний момент
  2. Самостійна робота (4 варіанти);
  3. Рішення задач біля дошки (2 учнів).
  4. Пояснення нового матеріалу
  5. Мотивація і цілепокладання;
  6. Хімічна розминка;
  7. Синтез знань;
  8. Лабораторна робота;
  9. Спогади про літо;
  10. «Хімічний квітка».
  11. Підбиття підсумків

I. Організаційний момент

Самостійна робота (за варіантами), потім
рішення задач біля дошки.

II. Пояснення нового матеріалу.

1) Мотивація і цілепокладання

Для визначення теми уроку на дошці
вивішуються хімічні знаки:

Si, In, S, Li, Os, Te, Ag; W, S, Bi, Eu, Ta; Eu, Te, Es, Dy.

За першими літерами російських назв хімічних
елементів визначте тему нашого уроку.
Розшифровка: Кислота в світлі ТЕД.

На дошці і в зошиті записуємо тему уроку
«Хімічні властивості кислот у світлі ТЕД і їх роль
в житті людини ».На слайдах показані цілі
і завдання уроку.

Зверніть увагу на вміст кошика,
яка стоїть на столі. Що об'єднує ці
продукти?
Висновок: кислі на смак, так як містять кислоти.

Учитель демонстраційно проводить досвід
взаємодії індикатора на лимонний сік.

Що довели?
Висновок: Среда кисла.

Великий Шекспір ​​сказав: «Від кислих яблук я
відразу скісну ». Я бажаю Вам, хлопці, собі самій і
нашим гостям не скиснути від наших відповідей на
наступних етапах уроку.

Сьогодні ми зануримося в світ реакцій,
Яких багато, багато тут і там,
Ти подивися у вікно, адже скоро в бурхливому темпі
Природа їх подарує нам.

Реакції йдуть в тваринному і рослині,
Ти не забудь, вони йдуть і в нас,
Адже людина природних рук творіння,
Він багато їх ще створить.

Ми сьогодні вже довели, що фрукти, овочі
містять кислоти (органічні і
неорганічні), які відіграють важливу роль в
нашого життя. Давайте згадаємо біологію. процес
травлення.

Яка кислота обов'язково присутній?

Вам завдання: прочитати теоретичний матеріал
і скласти дві схеми, які будуть відображати
роль і застосування кислот. На це у вас є 5
хвилин.

Через 5 хвилин показати 2 схеми на слайдах:

  • Захищає від хвороботворних бактерій;
  • Сприяє розщепленню і просуванню їжі з
    шлунка;
  • Згортання і набухання білків;
  • Створює кисле середовище для ферментів.
Застосування кислот:
  • Фармацевтична промисловість (виготовлення
    ліків);
  • Парфумерна промисловість (косметичні
    засоби);
  • Харчова промисловість (маргарини, харчові
    добавки);
  • Військова промисловість (вибухові речовини);
  • Легка промисловість (барвники, волокна,
    штучна шкіра);
  • Хімічна промисловість (лаки, фарби, емалі,
    пластмаси, розчинники);
  • Сільськогосподарська промисловість (солі
    кислот розчиняються добривами).

2) Хімічна розминка

У зошитах учні відповідають на питання по
картками (за варіантами).

Назвати речовини або іони:

I
варіант II
варіант
III варіант

Перевіряють один одного, а потім відповіді на
слайдах:

  1. Фосфорна кислота Хлорид міді
    (II)
    Катіон міді (2+)
  2. Катіон гидроксония Сірководнева
    кислота Гідросульфід калію
  3. Гідросульфід-іон
    Нітрат-іон Азотна
    кислота
  4. Хлорид алюмінію Катіон
    літію Катіон
    водню
  5. оксихлорид магнію
    Гідроксид-іон
    Сульфат-іон

Критерії оцінювання результатів:

«5» - п'ять правильних відповідей;
«4» - чотири правильні відповіді;
«3» - три правильних відповіді.

3) Синтез знань

Перед вами ряди формул або назви речовин:

Об'єднайте їх по групах.
Які групи вийшли? Як можна назвати
кожну групу? (Індикатори, метали, кислоти,
основні оксиди, підстави і солі)

Який взаємозв'язок зазначених груп з кислотами?
(Кислоти взаємодіють з зазначеними
речовинами)

4) Лабораторна робота

Зараз нам належить вивчити властивості кислот
як електролітів.

Згадаймо правила ТБ по роботі з кислотами і
іншими хімічними речовинами.

У XIX столітті жив знаменитий учений-хімік Карл
Лібіх. Його колега (теж хімік) Карл Фогт
згадує один такий випадок ... якось входить
Лібіх, а у нього в руці склянка з притертою
пробкою. Він підходить до Фогту і каже: «Ну-ка,
обнажите свою руку », - і вологою пробкою
торкається до руки Фогта і питає: «Пече, що не
так? »Я тільки що отримав мурашину
кислоту.

Як довго триватиме Карл Лібіх?
Звичайно ж ні. У Фогта після цього довго хворіла
рука і залишився шрам.

А ви знаєте, як треба поводитися з кислотами?
Будьте обережні!

Цілі і завдання: показати на слайді і
проговорити перед початком роботи:
  • Виконати реакції, характерні для кислот, на
    прикладі сірчаної.
  • Зробити висновок про хімічний властивості кислот як
    електролітів.
  • Закріпити навички безпечного поводження з
    реактивами.

Перевіряємо правильність написання кожного
рівняння біля дошки.

- Які загальні властивості у кислот? (взаємодіють
з активними металами, основними оксидами,
підставами і солями.)

- Подивіться уважно на іонні рівняння і
скажіть під дією яких іонів відбуваються
реакції? (Під дією іонів водню.)

- Чим можна пояснити кислий смак кислот?
- Що таке кислоти в світлі ТЕД?

- А тепер настав час фізкультхвилинки.

5) Спогади про літо

Давайте трошки відпочинемо. відкиньтеся на
спинку стільця, руки опустіть, повернемося на хвилинку
в тепле літо: на вулиці тепло, світить сонечко, ви
взяли покривало, пішли загоряти, ненавмисно
розташувалися поруч з мурашником, йшли додому і
обстрекалісь кропивою. Неприємні відчуття?

Прийшовши додому, що ви згадуєте?
Як можна застосувати знання про кислотах?
(Неприємні відчуття можна зняти милом або
розчином питної соди.

6) «Хімічний квітка»

Хлопці! Поки ми вивчали властивості кислот, в
кабінеті хімії розцвів незвичайний, хімічний
квітка, на пелюстках якого формули речовин.
Давайте «погадаємо» сьогодні взаємодіє або
не взаємодіє соляна кислота з даними
речовинами. Непотрібні пелюстки відірвемо.

Розмістіть пелюстки згідно властивостям
кислот як електролітів: індикатор -> метал
-> основний оксид -> підставу -> сіль.

III. Підбиття підсумків

- Як ви думаєте, ми досягли поставленої
мети?

- Щоб отримати повну відповідь, ви заповніть,
будь ласка, листок обліку знань учня по
темі «Електролітична дисоціація».

Виставляються оцінки за урок.

- На перерві запрошую всіх вас відвідати наш
«Магазин» в кошику і ще раз переконатися, що
кислоти кислі на смак.

Домашнє завдання
  • Відпрацювати тему в робочому зошиті на друкованій
    основі.
  • Творча робота за хімічними властивостями
    кислот:
    • на «5» - скласти завдання на надлишок і
      недолік;
    • на «4» - скласти завдання на знаходження об'єму
      газу (н.у.);
    • на «3» - скласти завдання на знаходження маси і
      кількості речовини солі.

Навігація по публікаціям

Схожі статті